banner114
banner146
banner122

Büyükşehir Belediyesi gerçekleri gizleyerek toplumu yanıltmak istiyor.Büyükşehir'de çift  maaş alan üst düzey dokuz (9) yetkilinin isimlerini ve görevlerini yayınlamıştık. Bu arada Bilgi İşlem Daire Başkanlığına getirilen Mesut Aydoğar isimli kişinin yasa ve yönetmeliklere aykırı biçimda daire başkanı yapıldığı iddialarını kamuoyuna duyurmuştuk.

  1. Hiç memuriyeti olmadığı,
  2. Özel kalem üzerinden  memur yapıldığı,
  3. Normal maaşının dışında Turkuaz ve Kent A.Ş. yönetimlerinde de görev verilip  çift maaş ödendiğini yazmıştık.
  4. Sayıştay denetçisinin hiç memuriyeti olmayan bu kişiye takıldığını ve atamanın yasalara aykırı yapıldığını iddia etmiştik.

***

Büyükşehir cevap gönderdi. Mesut Aydoğar’ın atamasına ilişkin niteliksel ve hukuki açıdan haksız ve gerçeğe aykırı ifadelerde bulunulduğu ileri sürülerek şu ifadelere yer verildi: “Belediyemiz Bilgi İşlem Daire Başkanı Mesut AYDOĞAR, 2010-2018 yılları arasında İçişleri Bakanlığı Mahalli Genel Müdürlüğü’nde, 2018-2018 yılları arasında İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü’nde çalışmış olup, Bakanlıkta çalıştığı süreçte çeşitli projelerde bilişim uzmanı olarak görev yapmıştır.

Tekzip konusu yazıda iddia edilenin aksine, Mesut Aydoğar’ın atamasına ilişkin hiçbir olumsuz Sayıştay raporu olmayıp; Daire Başkanı olarak atama işlemi, öğrenim düzeyi ve hizmet süresi yönünden de mevzuata uygundur.

Sayın Aydoğar Bilgi İşlem Daire Başkanlığı görevinin yanında TURKUAZ A.Ş. ve Kent A.Ş. yönetim kurulu üyesi olup yalnızca bir yönetim kurulu üyeliği için huzur hakkı almaktadır.”

***+

Bu köşenin yazarı 18 yıllık ve birinci derece devlet memurluğundan istifa edip basın sektörüne girdi.Memuriyeti ve telaffuzunu biraz bilir. Kelime oyunlarıyla kanmaz.

1-Mesut Aydoğar’ın 2010-2019 yılları arasında İçişleri Bakanlığında çalıştığı doğrudur. Ancak taşeron firma elemanı olarak ve işçi statüsünde çalışmıştır. Bilişim Uzmanlığı sıfatını kendisine olsa olsa elemanı olduğu firma vermiştir. Yani kamu çalışanı değildir. Zaten kamu çalışanı olsaydı Özel Kalem’den memur yapıp başlatıp sonra atamazdınız. Ayrıca bu 8-9 yıllık çalışma yasaya göre kamu hizmeti değildir.Ayrıca bilmelisinizki;

9 Temmuz 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 703 sayılı KHK ile 657 sayılı Yasa’nın 68/b bendine aşağıdaki fıkra eklenmiştir: “Üst kademe kamu yöneticisi sayılmayan daire başkanı ve bu kadrolara denk yönetici kadrolarına yapılacak atamalarda bu bende ön görülen hizmet süresi yüksek öğretim gördükten sonra 5 yıl olarak uygulanır. Ancak bu 5 yıllık sürenin hesabında devlet memurlarının kazanılmış hak aylık derece ve kademesinde değerlendirilen hizmet süreleri esas alınır.” Şartı getirilmiştir. Mesut Aydoğar şirket işçisiydi. Kamu çalışanı değildi. Dolayısıyla bu atama yasaya aykırı olması gerekir.

2- Şayet cevap metninde belirtildiği gibi Sayıştay denetçisi bu atamayı öğrenim düzeyi ve hizmet süresi açısından mevzuata uygun bulduysa, o denetçi bilerek veya bilmeyerek bizim hakkımızı korumamıştır. Ya gözden kaçırmış, ya görevini ihlal etmiştir. Zira hiçbir gün memuriyeti olmayan bir adamı Daire Başkanı yapıp, şirketlerden mirketlerden ayda toplam 20 bin lira ödemek haksızlıktır ve  ödenen paralar bizim paramızdır.

Bu konuyla ilgili her türlü hukuki hakkınızı kullanabilirsiniz. Zira bize göre bu bir haksızlıktır ve bu  haksızlığın sonuna kadar gitme niyetindeyiz. Cevap açıklamanızın  ise bizi ve kamuoyuna yanıltmaya yönelik olduğunu düşünüyoruz… Kanmayacağız.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.