banner114

Mobing neydi “Mobbing terimi, bir kişiyi taciz etmek, sindirmek, kabadayılık yapmak ya da rahatsız etmek için iş birliği yapan bir grup kişiyi ifade eder. Bir işyerinde, bir grup çalışanın, belirli bir çalışana yönelik düşmanca davranışlarda bulunduğunda ve bu çalışanın kendilerini güvende hissetmesini ve görevlerini yerine getirmesini zorlaştığında mobbing meydana gelir.”

Peki bu hep iş yerlerinde ve hep üst makamlardan mı gelir. Her zaman üst yönetim mi yapar. Biz hep böyle olduğunu bilir ve bu düşüncede hemfikir bir toplum, idareci, hakim noktasındayız.

İşçiye yönetici ya da iş veren baskı uygular. İşini zorlaştırır işe gelmesini engellemek için kullanır. Böylece işten ayrılmasını sağlar. Hukuk boşlukları ve yönetici çıkarları bunu daima böyle olduğunu söyler, kabul eder aksi olamaz.

İşçi daima bu konuda haklıdır ve “mobing” kelimesini kullandığı her safhada başka hiçbir şey sorgulanmadan haklı bulunur. Hatta bu durum yaşamın her safhasında vardır. Eşler arasında oluşan anlaşmazlıklarda. Bireyler arasında oluşan alış veriş anlaşmazlıklarında bu kelimeyi kim daha önce kullanırsa artık haklı odur.

Suçlu olduğu anlaşılsa bile bu kelimeye dayandırılarak mevzu hafifletilir ve ya takipsizlik yada küçük cezalarla, aflar ile ortadan kalkar.

Aslında iş ortamlarında mobing eylemini işçi bizzat kendisi hazırlar. Kimse işinin başına deli, dengesiz bir yönetici atamaz. En fazla atanacak ve istenmeyecek yönetici modeli kuralcı ve iso, ohsas, çevre standartlarını uygulayan iş güvenliği disiplini içinde kalite standardını gözeten yöneticidir.

Bu tarz yöneticiler de kalitenin başarısını elde etmek için koyduğu kurallar günümüz iş ahlakı, işçi ahlakında kesinlikle kabul edilemez. Kabul edilmez. Hal böyle olunca işçi kendi ve çevresinde ürettiği savunma kriptoları ile yöneticiye görünmez baskı ve yaptırım uygular.

Üretimi yavaşlayan, disiplini dağılan, kalitesi düşen işyerinde ister istemez yönetici izleme ve müdahale etmek zorunda bırakılır. Tetkik edip sorunlu sorumlu bulunduğunda gereken ihtar verildiğinde. İşe aykırılık özgüveni ortaya çıkar ve yöneticiye sözlü tepkisi yanında eylemsel tepkisi de farklı yerlerden devam eder. İş yavaşlatma, kalitesiz iş ve zaman harcama gibi.

Bu zorlu takip, tepki Cenk’i sürecinde yöneticinin hazırlanıp uygulanan mobing karşısında tepkisi; yüksek ses ve farklı cezalara dönerek suçun üzerinde kalması sağlanır.

Mobing hazırlayıp uygulamaya koyan işçi başarı elde etmiş olur. Böylece karşısına çıkacak bütün yargılamalarda son olanların bakışında haklı olup feraseti zayıf lakin haklılığı tavan olmuş bir eda ile başka iş bakmaya koyulur ve “HAKLARIMI ARADIM KAZANDIM” der.

Dinimiz de Resûlullah’ın: “İŞÇİNİN ÜCRETİNİ ALIN TERİ KURUMADAN ÖNCE ÖDEYİNİZ.” Derken bu denli entrikalardan bahsetmemiş. Hak hukuk noktasında bir çok telkinde bulunulmuştur. En bariz olanı da (HİLE VE HIYANET SAHİBİ ATEŞTEDİR.) [Ebu Davud] sözünden anlamaktayız.

Lakin bunun karşısında da Yüce ALLAH işverene en kıymetli ibadet olan Namazın kullanma hakkını vererek aslında bir çok şeyi anlatmaya çalışmıştır. İş veren yetişecek işi varsa ve namaz vakti gelmiş ise kılmayınız derse kılamazsınız kazaya bırakmak zorundasınız.

Eğer ki ALLAH bize bu durumu vermiş ise buradan herkes bir mana çıkarabilir belki. Fakat yalın mana ise ALLAH olmazsa olmaz dediği emirlerinin uygulanma esnekliğini vermiş ise. Yapılan iş de o denli kıymet taşımaktadır. İşimize o denli değer verip, karşılığı bulunmaz ise o zaman hak aramaya koyulmalıyız. Yok eğer o değerde önemsemeden iş yapıyorsak kazancımız muhakkak haramdır.

Haram olan kazanç ise mutlaka bereketsizdir. Bereketli kazancı bilmeyenler yöneticilerine “MOBİNG” hazırlayarak günümüz şartlarında haklı olurlar. Kıyamette ne olurlar onu biz bilemeyiz.

“İŞÇİNİN KAYBEDECEK DEĞİL, BULACAK İŞİ KALMIŞTIR ; İŞVERENİN BAŞKA İŞİ YOKTUR, O İŞ ONUN TEK KAZANÇ YOLUDUR.”       

İşimize sahip çıkalım çünkü iş aslında işçinindir işverenin değil. Kaide budur ve “İSTİSNALAR KAİDELERİ BOZMASIN.

Sevgi ve sağlıkla kalın işsiz kalmayın…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İsmail Yavuz 9 ay önce

Dikkat ediyorum ki ele aldığın konuların hepsi, toplumun kanayan ve bir türlü tedavisi olamayan konular. İşverini sevmeyen işçi, işçiyi sevmeyen işverenden verim alınmaz. Ben bir emeki insan olarak; yazdığın yazının içeriğini çok iyi anlamakla birlikte, çözümü zorlaştıran düşünceri üzülerek diyorum ki düzelmez. Seni tebrik ediyorum