banner114

Trabzon üzerine araştırma yapanların hemen hepsi Murat Yüksel Bey’i bilirler. Bir kısmı benim gibi bizzat tanışıp dostluklar kurmuş, bir kısmı da eserlerini okuyarak tanımışlardır. 1947 Isparta Serinkent doğumlu olan Yüksel,1970-1971 yıllarında Konya Mevlâna Müzesi’nde asistan olarak başladığı memuriyet görevin, Adana ve Bursa’da çalıştıktan sonra, 1986 yılında Trabzon’da İl Halk Kütüphanesi Müdürü ve 1983 yılında KTÜ Türk Dli ve Edebiyat Bölümü’nde okutmanı olarak görev yaptı. 27 yıllık bir çalışmışlıktan (askerlik dahil) sonra, 17.07.1997 tarihinde emekliye ayrılıp Isparta’ya yerleşti.  Bir sevdalısı gibi Trabzon’la ilgili de şu kitapları yayınladı:

Türk Edebiyatında Hamsı (Trabzon 1989)

Trabzonlu Muallim İbrahim Cûdî, Hayatı ve Edebî Kişiliği, Bazı Şiirleri-Eserleri ve El-Kenzu’l-Esnâ Fî Şerhi’l-Esmaü’l-Hüsna (İstanbul 1989)

Trabzonlu Şair İsmail Safa, Hayatı, İnsani ve Edebî Kişiliği, Eserleri, Bazı Şiirleri ve Mevlid-i Pederi Ziyareti (İstanbul 1989)

Trabzonlu Şair Mehmet Behçet Hayatı ve Şiirleri (İstanbul 1990)

Trabzonlu Tayyib-Zâde Hâfız Mehmed Zahdî Hayatı, Eserleri, Bazı Şiirleri ve Nazmu’s-Siyer’i (İstanbul 1990)

Trabzon’da Türk-İslâm Eserleri ve Kitabeler 3 Cilt, (İstanbul 1991), İkinci Baskı  5 cilt (İzmir 2000)

Geçmişten Günümüze Trabzon Şairleri, 3 cilt, İstanbul 1991)

Faik Ahmet Barutçu’nun İstikbâl Gazetesi Belgelerine Göre Ali Şükrü Bey ve Topal Osman Ağa (Trabzon 1993)

Şakir Şevket, Trabzon Tarihi’nden Sayfalar ve Şevketnâmi-i Osmanî’si (Trabzon 1993)

Karadeniz Teknik Üniversitesi’nin Tarihi Gelişimi (Osman Kaya ile), Trabzon 1994)

Üç Dost Kalem (Makaleler), (Trabzon 1995)

Trabzon Sülüklü Şehir Mezarlığı’ndaki Tarihi Şahsiyetler ve Kitabeler, (Ankara 1998)

Şiirlerin Dilinden Trabzon (İstanbul 2002)

Akçaabat’ta Türk-İslâm Eserleri ve Kitabeler (Akçaabat 2004)

Trabzon Akyazı Kitabeleri (Isparta 2004)

Trabzon Köprübaşı Kitabeleri (Isparta 2004)

Bu eserleri yanı sıra, Trabzon Kanuni Vakfı ve Karadeniz Yazarlar Birliği kurucuları içinde oldu, yönetim kurullarında çalıştı. Trabzon’daki radyo ve televizyonlarda sürekli kültür programları yaptı. Trabzon’da çıkan Yunus Dergisi’nde araştırma makaleleri yazdı. Birçok ödül aldı, Trabzon Belediyesi kendisine Şükran Plâketi ve Fahri Hemşehrilik Beratı verdi. Yedi tane İlmi Bildirileri oldu. Hakkında birçok yazar yazı yazdı, ansiklopediler kendisine sayfalarında yer verdi. Komisyon olarak ortak eserleri de yer aldı, birçok eserin de redaksiyonunu yaptı. İmanlı, inançlı, hizmet aşkı ile dolu, kültürlü, becerikli, cevval, sadık,  sohbet ve gönül ehli bir insan. Benim nazarımda bir melek.  Ömrünü boşa geçirmedi, birbirinden değerli eserlerle süsledi. 150’lere yaklaşan eser sayısı ile kültüre ve hizmete doyamadı. Yazdı, yazdı ve halâ da yazıyor… Böylesine bir arkadaşım olduğu için mutluyum. Zaman zaman telefonlarla görüşerek kısman da olsa hasretliğimizi gideriyoruz.  Trabzon’la İlgili “Türk Edebiyatında Hamsi” isimli kitabını yazdığı zaman, gazetedeki köşe yazımda “Bir Ispartalı geldi Karadeniz kıyısında kitabını yazarak hamsiyi elimizden aldı” yazışım, dostları arasında hoş bir espri olarak karşılanmıştı. Yalnız Hamsi mi? Yukarıda sıralanan ve Trabzon’u konu alan ilgili 16 eser yalnız başına bir ömrü doldurur. Kitabelerle ilgili eserlerini hazırlarken çektiği sıkıntıyı bilirim. Dikenlerin içinden kitabeyi bulup ayıklamak, üzerindeki çamuru toprağı silip temizlemek ve ondan sonra da güneşin, yağmurun, sıcak ve soğuğun tahrip ettiği yazıları okumaya çalışmak her babayiğidin harcı değildir. Trabzon gibi Adana ve Gümüşhane illerinin de kitabelerini hazırlayıp yayınlamıştı. Yerin üstünde ve yerin altında herkese hizmet götüren Murat Yüksel, Isparta’ya yerleştikten sonra bastırdığı eserlerini koli koli dostlarına göndererek, ücretsiz verilmesi geleneğine de öncülük etmesi apayrı bir özelliği. Tek istediği bedel, geçmişlerinin ruhlarına ithaf edilmek üzere üç İhlâs bir Fâtiha.

Ben de, üç aylara yaklaştığımız şu günlerde, hâlis niyetine saygı duyarak yerine getiriyor kendisinin ve sevdiği dostlarının da geçmişleri için Mevlâ’nın, af, mağfiret ve ihsanını niyaz ederek, bu sevgili dostumu en kalbî duygularımla selâmlıyorum…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner121