banner114

Günebakış gazetesi olarak geçtiğimiz hafta İl Pandemi Kurulu’nun yaptığı ve AK Parti’nin dört milletvekilinin de katıldığı bir toplantı yapıldı. Toplantıda gurbetteki 8 bin civarındaki çay müstahsilinin çay hasadı için Trabzon’a gelebilmesi ele alındı. Konuyla ilgili milletvekili Salih Cora ile bir röportaj yaptık. Röportajda Cora, “ Trabzon olarak bizim görüşümüz il dışındaki müstahsillerimizi bir şekilde gerekli sağlık taraması yapılarak, sorun görülmeyenlerin tarım arazilerine intikallerini sağlamaktır.” ifadelerine yer verdi. Cora’ya bu çerçevede Rize’nin tavrı hatırlatılınca da “Her ilin kendi gerçeklerine göre bir değerlendirmesi olabilir. Lakin bizim ittifak ettiğimiz düşüncemiz “Bu çaresiz müstahsillerimizi ilimize nasıl getirebiliriz?” Yönünde tekemmül etmiştir. Tabiî ki bu bir taraftan riskli bir karadır.” dedi.

Günebakış gazetesi olarak bölgenin en önemli gündem maddesi olan çay toplanması olayını haberleştirdik. Rize bu konuyu kamuoyunun önünde haftalardır tartışırken projektörü Trabzon’a tuttuk. Tarbzon’da geçtiğimiz hafta İl Pandemi Kurulu’nda oluşan kanaati Milletvekili Cora ilk yaptığımız röportaj üzerinden manşete taşıdık.

Trabzon valiliği dün bir açıklama yapmış. Açıklamada “İlimizde yerel yayın yapan günlük bir gazetede yer alan, Trabzon İl Pandemi Kurulu'nca 8 bin civarındaki çay müstahsilinin çay toplamak üzere şehre gelişinin oy birliği ile kabul edildiğine dair haber gerçeği yansıtmamaktadır. Trabzon Valiliği İl Pandemi Kurulu'nun bu yönde bir kararı bulunmamaktadır. Konu, Bilim Kurulu önerileri ve hükümetimizin talimatlarına matuftur.” ifadelerine yer verildi.

Milletvekili Cora, haberimizde ve röportajda bir kanaat oluştuğunu ve bunun tekemmül ettiğini belirterek Trabzon’un görüşünü ortaya koydu. Elbette ki bu bir kanaatti. Biz buna ortak karar dedik. Ancak valilik kanaat ile kararın ayrı ayrı şeyler olduğu gerçeğinden hareketle olsa gerek böyle bir kararın alınmadığını söyledi. Milletvekili Cora’da zaten “Böyle bir karar aldık ve bunu uygulayacağız”  demiyor. Hayata geçmesi için Bilim Kurulu, üç bakanlık ve cumhurbaşkanına işaret ediyor.

Valilik erel bir gazetenin yaptığı haberde “ Çay müstahsilinin çay toplamak üzere şehre gelmesi oy birliği ile kabul edildi….” haberi gerçeği yansıtmamaktadır.” diyor. Peki, gerçek ne?  Sayın Valimiz açıklamalı. Kendisinin de içinde olduğu toplantının fotoğraflarını da yayınladık. Ne karar çıktı? Pardon karar demeyelim! Hangi kanaat oluştu? Yoksa bir kanaatte mi oluşmadı? Milletvekili Salih Cora, oy birliği ile sağlık taramasından geçirilerek gelişlere izin verilmesi düşüncesinin tekemmül ettiğini ve konunun bilim kurulu başta olmak üzere üç bakanlık nezdinde değerlendirileceğini söylüyor. Valilik ne diyor? “İl Pandemi Kurulu’nun bu yönde bir kararı bulunmamaktadır. Konu bilim kurulu önerileri ve hükümetimizin talimatlarına matuftur.” diyor. O zaman soruyoruz, “O toplantıyı neden yaptınız? Toplantıda çayın rengini, az ya da çok içilmesini mi konuştunuz? Madem Trabzon İl Pandemi Kurulu ortaya bir görüş koymayacaksa o toplantı neden yapıldı Vali Bey?

Milletvekili Salih Cora, Trabzon İl Pandemi Kurulu’nun dışarıdaki müstahsillere yönelik bu düşüncesini veya kanaatini bakanlara iletiyor. Ciddi bir gayret içerisinde, Trabzon’da ve bölgede gelecekte yaşanması muhtemel büyük bir krizin önüne geçmek istiyor. Bakın bu konuda neler diyor: “Şayet dışarıdaki müstahsillerimizin tarım arazilerine intikallerini sağlayamazsak hem ciddi bir ekonomik kayba uğrayabiliriz hem de 3 aylık bir süreci yönetmekte zorlanabiliriz.”…  “Günebakış’ın haberinin gerçekle ilgisi yoktur.” diyen Sayın Valimize soruyoruz. “Siz Sayın Cora’nın bu görüşüne katılıyor musunuz?

Bize göre Trabzon Valiliği dünkü açıklaması ile günebakış’ı değil Milletvekili Salih Cora’yı tekzip etmiştir. Biz, gazete olarak Sayın Cora’nın ifadelerinden yola çıkarak bir manşet ürettik. “Trabzonlu üretici çayı için gelebilir” dedik. Milletvekilleri bu yönde çaba sarf ediyor. Başarılı olurlar olamazlar, bilemiyoruz. Ancak şunu söylemeliyiz ki şayet sayın milletvekilinin önerisi çerçevesinde dışarıdaki Trabzonlu üreticilere onay çıkarsa; biz de valiliği tekzip edeceğiz!..Yani, biz yalan haber yapmadık. Gazeteciliğin doğasında olan o ruhla ve belki kurulda oluşan kanaatin uyandırdığı heyecanla biraz abartmış olabiliriz. Ama tekziplik bir haber yapmadık. Tekrar ediyoruz. Şayet Sayın Cora’nın önerisi çerçevesinde oluşan kanaat yukarıdan onay alırsa o zaman biz sizi tekzip edeceğiz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.