banner114

İl Müftümüz göreve yeni başladı. Henüz kendileri ile teşerrüf etme imkanı bulamadım. En yakın bir zamanda kendilerini ziyarette bulunacağım. Biraz sonra arz edeceğim  konuların çözümü kendi yetki ve sorumluluğunu aşabilir. Diyanet İşleri Başkanlığına uzanabilir. Hatta hatta başkanlığı da aşıp  siyasi otoriteye kadar varabilir. Onun için çözümü müftüden beklemek hakkımız olmayabilir. Ancak  bunların içinde il çapında ele alınarak halledilebilecek olanları da vardır. Bunların giderilmesi halinde cami cemaatinin zevk ve huşu içinde ibadet yapması sağlanabilir. Aksi halde ibadete adapte olamaz bir an evvel kendini camiden dışarı atmak ister.Bunları şöyle sıralayabiliriz:

-Cemaata hitap eden vaizler vaiz konusuna mutlaka hazırlanmalıdır.Her imamın vaiz yapması şart değildir.Hitabeti,bilgisi buna müsait değilse kuran okumalıdır.Hazırlıksız yapılan vaizler daldan dala atlayarak esas konu ve temadan uzaklaşılmaktadır.Bu durum cemaatin gözünden kaçmıyor.Birden çok konu ele alınınca cami çıkışında akılda bir şey kalmıyor.Konular mutlaka güncel olmalıdır.Hatta  hutbenin konusu mümkünse tüm camilerde aynı olmalı.Cami ses düzeni devamlı kontrol edilmeli ve kulakları rahatsız etmeyecek şekilde anfiler ayarlanmalıdır.Vaiz yapan kimseler ahenkli,munis bir ses tonu ile hitap etmelidir.Minarelerde okunan ezanlar da çevrede ses kirliliği yaratıyor.Daha düşük bir frekansta okunursa daha zevkle dinlenebilir.Ezanlar ses şovuna dönüşmemelidir.Ezan okuma kursları sık sık açılmalı veya merkezi sisteme dönülmelidir.

-Cami disiplini görevli imamlar tarafından sağlanmalı,çıplak ayak ile camiye girilmesi kesinlikle  önlenmelidir.İş kıyafeti,kirli elbise,kirli çorap ile girilmemesi devamlı telkin edilmelidir.Cami içinde konuşma ,sohbet ve telefon yapılmamalı,riayet etmeyenler görevlilerce uygun bir şekilde uyarılmalıdır.Camilerimizin çoğu istenildiği şekilde temiz tutulamıyor.Alnını secdeye koyacak insanların bunu isteme hakkıdır.

-Cami görevlilerinin yetki ve sorumluluğunu aşan konulara girmemesi,yorum ve açıklama yapmaması gerekir.Çünkü cami ve din müslümanların müşterek değerleridir.Siyasetin girmeyeceği yerlerden bir tanesidir.Buna rağmen az da olsa bazı din görevlilerinin kraldan çok kralcı olup ahkam kestiklerini üzülerek görüyoruz.Bu durum kaynaşmayı zora sokar,kırgınlıkları ve küskünlükleri artırır.Halbuki her zamankinden daha çok birlik ve beraberliğe ihtiyacımız vardır.

-Camilerde para toplama işine son verilmeli,hatta cami içinde duyurusu dahi yapılmamalı.Hac,umre,   kuran kursu ve icazet  toplantıları duyurusu cami dışında alışılmış usullerle yapılmalıdır.Camiler belediye hoparlörü ilan yeri olmamalıdır.Bu cami kutsiyeti ile bağdaşmayan  bir durumdur.

Diyanet geniş bir kadroya sahiptir.Muhtar,öğretmen ve İmam üçlüsü kalkınmanın temel taşlarıdır.Bu bakımdan  mesleki eğitim çalışmalarında bu konular ele alınmalı ve  mutlaka en az ön lisans kariyerinden geçirilmelidir.Gerçi biz burda ne istersek isteyelim “İmam yine bildiğini okuyacak.”Fakat görevi ilahiyat mezunu ve liyakatli din görevlilerinin alacağı günleri bu millet sabırsızlıkla beklemektedir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.