banner114

Trabzon’un muhalefet milletvekilleri Hüseyin Örs ve Ahmet Kaya, zaman zaman kentin önemli sorunlarını TBMM gündemine taşıyor. Son günlerde Milletvekili Örs, Güney Çevre Yolu sorununu, milletvekili Kaya ise turizm sorununu gündeme getirdi.

Milletvekili Hüseyin Örs, Güney Çevre Yolu sorununu uzun zamandır gündemde tutuyor. Son olarak TBMM’de düzenlediği basın toplantısında bu konuda artık hiçbir mazeret üretilemeyeceğini belirtip, “Trabzonlu 4 bakana rağmen Güney Çevre Yolu bu dönemde yapılmayacaksa, daha ne zaman yapılacak?” diye sordu.

Daha önceleri de yazdık. ‘Trabzonlu 4 bakan’ ayrı şeydir, ‘Trabzon’un 4 bakanı’ ayrı şeydir. Trabzonlu 4 bakan, Trabzon’un 4 bakanı demek değildir. Buna rağmen yaptığı yollarla öne çıkan Ulaştırma Bakanı M.Cahit Turhan’ın Trabzonlu ve Trabzon sevdalası olması, Güney Çevre Yolu açısından çok önemlidir. Ancak yine de Güney Çevre Yolu gündeme gelmeyecektir.

Trabzon büyük yanlışı, bugün maliyet bedeli Güney Çevre Yolu’nun maliyetini de aşan Kanuni Bulvarı’nı öne çekerek yapmıştır. Bize göre Kanuni Bulvarı, Güney Çevre Yolu’ndan sonraya bırakılmalıydı. Güney Çevre Yolu’nun bu kente maddi ve manevi kazanımları ile Kanuni Bulvarı’nın kazandıracakları önceden ele alınıp doğru bir tercih yapılmalıydı. Bugün Kanuni Bulvarı’nın maliyeti ile Güney Çevre Yolu tamamlanabilirdi. 9 yıldır ne Kanuni Bulvarı’nı tamamlayabildik ne Çevre Yolu’na başlayabildik.

Siyasetin bize göre yanlış kararıyla Kanuni Bulvarı öne çekildi. Hal böyle olunca Güney Çevre Yolu yapımı ertelendi. Şimdi duyulan rahatsızlık, bu ertelemenin ne kadar daha süreceğidir? Milletvekili Örs, kent için hayati önemdeki bu projeyi gündemden düşürmemelidir. Öncelik tercihi doğru bir tercihtir.

***

Diğer milletvekilimiz Ahmet Kaya ise turizm üzerinden eleştiriler getirmektedir. Kaya, turizmdeki güncel sorunları ele alırken bazı yaklaşımları yerelde, bazı yaklaşımları genelde çözülecek sorunlardır. Yine de gündeme taşınması doğru olanıdır.

  1. Vadiler, çevre ve insan unsuru düşünülmeden taş ocaklarıyla katlediliyor. (Bunun sorumlusu merkezi hükümetten çok yerel yöneticilerdir.)
  2. Yaylalarımız büyük bir talanla artık yerleşim yerine dönmüştür. (Bu konuda hükümet gerçekten çok tutarsız hareket etmiştir.)
  3. Ruslar ve Batılı turistler artık Trabzon’a gelmiyor. (Bunun sorumlusu hükümet değil, biraz da yerel yönetimlerdir.)
  4. Kaçak ve belgesiz turizm acenteleri turizme darbe vurmaktadır. (Bu sorun da yerel dinamiklerle çözülecek bir sorundur. Sorunun çözüm yeri Ankara değildir.)
  5. Suriyeli kaçak çalışan işçiler misafir araçlarla turist taşımaktadır. (Bu sorun da yerelde ele alınacak bir sorundur ve çok önemlidir)
  6. Tabakhane, Mumhane ve Pazarkapı’da yapılan dönüşüm çalışmaları tarihe zarar vermektedir. (Bu sorun da yerelde gündem yapılmalıdır)
  7. Sümela uzun süredir kapalıdır. Şimdi Ayasofya ve Trabzon Müzesi’nin de kapatılacak olması turizme büyük darbe vuracaktır.

Milletvekili Ahmet Kaya’nın turizm hassasiyeti bir turizm kenti açısından çok önemlidir. Sayın Vekilimiz bir de Beşikdüzü’nde Arap Turizmine savaş açanlara karşı turizmin önemini vurgulasa ilçe ve kent açısından çok iyi olur diye düşünüyoruz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
trabzonli 2 yıl önce

yolsuzlukşar bu i̇kti̇darin en büyük kamburu. bi̇r i̇lçemi̇zde i̇lce başkani̇ kardeşi̇ üzeri̇nden kato alip, beledi̇yeye ki̇ralamiş. bunu araşti̇ri̇n. doğruluğunu test etmeden bu yorumu da yayinlamayi̇n. çünki̇ o zaman i̇fti̇ra olur. si̇z gazedeci̇si̇ni̇z, araştirib bulursunuz. tonyami̇zda.