banner114
banner146
banner122

Dedi: Kandil’in siyasi temsilcisi Selahattin Demirtaş için AİHM’in kararını nasıl yorumluyorsunuz?

Dedim: Tek kelimeyle siyasi bulanlardanız. AİHM, hukukun arkasına saklanmış ve Avrupa Hukukunu dünyaya hâkim kılmaya çalışan bir mahkemeden ibarettir. AİHM, Türkiye’yi rahatlatacak ve Türkiye’de toplum vicdanı ile çatışmayacak bir karar vermez, veremez. Aksine, İnsan Hakları ve Özgürlükleri Türkiye’nin aleyhine yorumlar… Alın size AİHM’in başörtüsü kararını… Türkiye’deki başörtüsü zulmünü 1998 yılında AİHM’e götüren Leyla Şahin isimli kızımız için AİHM’in nasıl karar verdiğini hatırlayınız. “Türkiye’de başörtüsü yasağı doğrudur” … AİHM’in kararı bir hukuk kararı olsaydı, başörtüsü bu ülkede hiçbir zaman özgür olamazdı. Ama karar siyasi olduğu için hiçbir hükmü olmadı. Şimdi de Avrupa’da teröre ve teröriste verilen her türlü desteği ‘Terör eylemi’ sayan ve müsamaha göstermeyen AİHM, sıra Türkiye’ye geldiğinde farklı bakıyor. Türkiye’nin terörle boğuşmasını istiyor. Partisinin militanlarını sokağa eyleme çağıran ve 25 insanımızın ölümüne neden olan Selahattin Demirtaş’ı masum buluyor. İspanya’da Batasuna kararlarında terör desteğine müsamaha göstermeyen AİHM, sıra Türkiye’ye geldiğinde özgürlükçü kesiliyor.

Dedi: Hükümetin kararı siyasi bulması, Türkiye açısından açmaz değil midir? Yarın beraberinde yeni sorunlar getirmeyecek midir?

Dedim: Elbette getirecektir. Ancak buna rağmen hükümet kesinlikle direnmelidir. Şayet bu karara direnemezse… Direnmezse arkasından FETÖ davaları gelecektir. Selahattin Demirtaş’ı aklayan AİHM, FETÖ üyelerini daha rahat aklayacaktır. Hükümet o zaman ne yapacaktır? Bu nedenle teröre ve teröriste destek veren… Bu desteği sözle ilan eden hiçbir terör destekçisine müsamaha gösteremez. Türkiye, AİHM kararlarıyla terörle mücadele edemez. AİHM’e göre HDPKK ve FETÖ’nün terörle iltisakı yoktur, başörtüsünün vardır.

Dedi: CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun Demirtaş savunuculuğunu nasıl yorumluyorsunuz?

Dedim: Yorumlayacak veya yorumlanacak bir şey yok. CHP- HDP ittifakı için yapıyor. İktidar şansını HDP’ye bağlayan CHP, sistematik olarak HDPKK’yı her platformda savunmaktadır. Milletvekilleri illerine gittiklerinde PKK’nın aleyhinde esip savururken TBMM kürsüsünde HDPKK’lı vekillerin yüzlerine karşı çıt çıkarmamaktadır. Yani iktidar olma uğruna HDPKK meşrulaştırılmaktadır. Ve bunu Atatürk’ün partisi yapmaktadır.

Dedi: Aynı konuda İYİ Partinin yaklaşımını nasıl buluyorsunuz?

Dedim: İYİ Parti de Selahattin teröristini en muhafazakar isim üzerinden… Yavuz Ağıralioğlu üzerinden meşrulaştırıyor. Hem de çok garip biçimde!..

Dedi: Garip biçimde derken ne demek istiyorsunuz?

Dedim: Açıklamayı Yavuz Ağıralioğlu’na yaptırıyorlar. Önce Ağıralioğlu’nun dediklerine bakalım: “Türk mahkemelerinin üzerine böyle bir leke düşmemelidir. Biz hukuk tanımaz, uluslararası anlaşmalara itibar etmez, kafasına göre davranır, keyfine göre konuşur bir ülke imajına düşmemeliyiz. Böyle bir şeyi hak etmiyoruz. Dolayısıyla mahkemelerin kararına saygı duymak lazım. Türklerin en şöhretli tarafları, adil mahkemeler olduğu gerçeğini dünyaya gösterebildikleri zamanlardır.”

İYİ Parti, HDP’yi savunma işini Ağıralioğlu üzerinden yürütüyor. Hem de çelişkilerle dolu ve en üzücü biçimde… Sayın Ağıralioğlu’na 4 soru yönelteceğiz.

1- 1998 yılında bu ülkede başörtüsü yasağına ‘Doğru’ diyen aynı mahkeme değil mi? O gün de Türk halkına rağmen AHİM kararına destek verdiniz mi?

2- Sözünüzün sadakatine bir şey demenizi istiyoruz. Demirtaş’a seslenseniz ve deseniz ki!.. Ey Selahattin Demirtaş… Senin özgürlüğünü ve hukukunu da savunacağım. Ancak bir şey istiyoruz. “PKK bir terör örgütüdür” diyeceksin. Ondan sonra senin terör destekçisi olup olmadığına bakıp hukukunu sonuna kadar savunacağız. Acaba nasıl bir cevap olacaksınız?

3- Biz hukuk tanımaz bir ülke değiliz!.. Sayın Ağıralioğlu!... Doğu Akdeniz ve Mavi Vatan’ı tanımayan Avrupa hukukuna tabi olmamızı da istiyor musunuz? Doğu Akdeniz’den de çekilmemizi istiyorlar. Bizden Mavi Vatan’dan çekilmemizi de istiyorlar. Çekilelim mi? Böylece kafasına ve keyfine göre davranan bir ülke olmaktan çıkar mıyız?

4- Söylediklerinizin tek doğru olanı; ‘Böyle bir şeyi hak etmiyoruz’ ifadesidir. Evet… Türk Milliyetçileri HDPKK’nın lider müsveddesini destekler hale geldiyse bu ülke bunu hak etmiyor. İktidar uğruna yarab ne ilkeler bitiyor!..

5- Sırada Sayın Koray Aydın var. Ondan da ‘Selahattin’e özgürlük’ sesleri bekliyoruz!

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.