Trabzon'dan Tasarruf Tedbirlerine Protesto!

Büro Emekçileri Sendikası Trabzon Şubesi Trabzon Vergi Dairesi önünde toplanarak hükümetin aldığı kamuda tasarruf kararlarını protesto etti.

Fatoş Yetimhellaç
Fatoş Yetimhellaç Tüm Haberleri
Trabzon'dan Tasarruf Tedbirlerine Protesto!
Haber albümü için resme tıklayın

Büro Emekçileri Sendikası Trabzon Şube Başkanı Aykan Kanber, tarafından yapılan basın açıklamasında, “Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in açıklamak için seçimlerin geçmesini beklediği sözde kamu tasarruf ve verimlilik paketi ekonomik krizin bedelinin emekçilere ve yoksul halka fatura eden bir saldırı paketidir” dedi.

Trabzon'dan Tasarruf Tedbirlerine Protesto!

Yoksul Halka Fatura Kesildi

İktidarın ekonomik krizin faturasını topluma kestiğini söyleyen Kanber, “Ekonomik krizin faturasını; başta biz kamu emekçileri, kamu emeklileri ve toplumun dar gelirlilerine fatura etmek üzere bir kez daha kamuda tasarruf adı altında kırıntı halinde kalan kazanımlarımıza el koymak için, işe yarayacağına kendilerinin bile inanmadığı bir program açıklayarak, dillerinin altındaki baklayı çıkardılar. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in açıklamak için seçimlerin geçmesini beklediği sözde “kamu tasarruf ve verimlilik paketi” ekonomik krizin bedelinin emekçilere ve yoksul halka fatura eden bir saldırı paketidir.” dedi.

Trabzon'dan Tasarruf Tedbirlerine Protesto!

Kamusal Sosyal Güvenliğin Tasfiyesi Amaçlanmaktadır

Kanber tarafından yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi; “İktidarın açıkladığı sözde ekonomik tasarruf paketiyle; bir yandan emekçilerin kazanılmış hakları gasledilmek istenirken öte yandan halkın nitelikli, parasız kamusal hizmet alma hakkının tasfiyesi planlanmaktadır. Kamuda tasarrufu verimlilik ile sağlayacağız şiarıyla; Uzaktan, esnek çalışma biçimlerini geliştirilerek yol, yemek, personel servisi, izin, fazla mesai ücreti, ikramiye gibi kamu emekçilerinin kazanılmış haklarının tasarruf adı altında gasbedilmesi, 3 yıl boyunca kamuya personel alımını emekli olanlarla sınırlayarak var olan personelin iş yükünü artırmak, performans, kota, angarya vb. uygulamaları yaygınlaştırma, Zaten yetersiz olan kamu yatırımlarını daha da azaltarak, ihtiyaç olan okul, hastane vb. kamu binalarının yapılmasının, mevcut olanlarının iyileştirmesinin durdurulması; var olan kamu sosyal tesisleri ve lojmanların satılması, Kamuda güvenceli istihdam yerine güvencesiz istihdamın geliştirilmesi ve kamusal sosyal güvenliğin tasfiyesi amaçlanmaktadır.”

Trabzon'dan Tasarruf Tedbirlerine Protesto!

Halkın Kamusal Hizmet Alma Hakkı Engellenemez

“Kamunun yarattığı istihdam olanaklarını liyakatten uzak, mülakat adı altında yapılan sınavlarla emek hırsızlığına dönüştürerek yandaşlarına peşkeş çekerek dolduran iktidar, açıkladığı sözde tasarruf programıyla kamu emekçilerinin kazanılmış haklarına göz dikmektedir. Eğer samimi iseniz mülakatı kaldırın liyakati tesis edin, kamu kaynaklarını heba eden kamu yöneticilerinden kurtulun çok daha fazla kamu tasarrufunun sağlandığını göreceksiniz.  Buradan İktidarı uyarıyoruz. Kamu hizmetinden tasarruf edilmez. Eğitimden, sağlıktan, sosyal güvenlikten tasarruf edilmez. Halkın kamusal hizmet alma hakkı engellenemez.”

"Mücadeleye Devam Edeceğiz"

Tüm Kamu Emekçilerine ve Emeklilerine çağrıda bulunan Kanber taleplerini, “Yoksulluk sınırın üzerinde insan onuruna yaraşacak bir ücret, Seyyanen verilen zam dahil bütün ek ödemelerin temel ücrete yansıtılması, 3600 ek göstergenin bütün emekçilere verilmesi ve adil bir ek gösterge sistemi, yüksek gelir grupları için servet vergisi getirilmesini, yoksulluk sınırındaki ücretlerden alınan gelir vergisi oranının %10’a indirilmesini, hane halkının kullandığı tüketim ve hizmetlerde, dolaylı vergilerin sıfıra indirilmesi, mülakatın kaldırılması kamuda liyakatin tesis edilmesi, grevli toplu iş sözleşmesini içeren gerçek bir sendika yasası için mücadele etmeye devam edeceğiz” şeklinde sıraladı.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günebakış Trabzon Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günebakış Trabzon Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günebakış Trabzon Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günebakış Trabzon Haber değil haberi geçen ajanstır.