KTÜ'de Filistin İçin Büyük Yürüyüş

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ), Filistin’deki insani drama bir kez daha “dur” demek için “İnsanlığın Gözyaşı Filistin” adı verilen yürüyüşe ev sahipliği yaptı.

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri
KTÜ'de Filistin İçin Büyük Yürüyüş
KTÜ'de Filistin İçin Büyük Yürüyüş
+4
Video için play'e tıklayın

Orman Fakültesi Kavşağı’nda başlayan yürüyüşe KTÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı, Rektör Yardımcıları, bazı bölümlerin dekanları, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Yürüyüşte, "Denizden nehire Özgür Filistin", "İnsanlığın onuru zulmu yenecek", "zulme karşı omuz omuza", Katil İsrail Filistin'den defol", "Katil İsrail, işbirlikçi ABD","Zulme karşı omuz omuza","İsrail'e boykot Filistin'e özgürlük", "Kassam'a selam direnişe devam" sloganları atıldı.

KTÜ'de Filistin İçin Büyük Yürüyüş

''İnsanlık Dramı Ortaya Çıktı''

Rektörlük önünde son bulan yürüyüşün ardından KTÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı açıklamalarda bulundu.

“İnsanlığın Gözyaşı Filistin” yürüyüşüne verdiğiniz destek için her birinize teşekkür ediyor, hepinizi saygı ve sevgi ile selamlıyorum.

Bugün burada işlenen bir insanlık suçuna “dur” demek, kadın, çocuk, bebek ve eli silahsız binlerce masumun katledildiği bir soykırıma “ dikkat çekmek” için toplandık.

Malumunuz, İsrail terör devleti tarafından 7 Ekim 2023 tarihinde Filistin topraklarında başlayan soykırım artarak devam etmiş, bugün itibariyle büyük bir insanlık dramı ortaya çıkmıştır.

KTÜ'de Filistin İçin Büyük Yürüyüş

Gelinen noktada;

Ne söylenecek söz, Ne akacak kan, Ne dökecek gözyaşı kalmıştır.

Kıymetli katılımcılar,

İnsan vicdanını yaralayan bir gerçeklikle karşı karşıyayız. Binlerce Filistinlinin hayatını kaybettiği, onlarca çocuk ve bebeğin hala enkaz altında olduğu bir gerçeğe yüz çevirmemiz, görmezden gelmemiz, Üniversitelerin, ibadethanelerin bile hedef alındığı, hastanede tedavi gören sivillerin bombalanıp öldürüldüğü bu soykırıma ses çıkarmamamız mümkün mü?

KTÜ'de Filistin İçin Büyük Yürüyüş

Üniversite olarak, İnsanlığın “sınır kapıları” ve “bombardıman uçakları” arasında sıkışıp kaldığını görmekte ve bundan dolayı büyük üzüntü duymaktayız.

Daha geçtiğimiz hafta, Refah’ta kendilerine güvenli bölge oluşturmak isteyen Filistin halkına yine acımasızca art arda saldırılar düzenlendi. Onlarca sivil öldü, binlerce masum yaralandı.

Yaşama kısa süreliğine tutunmaya çalışan bebekler ise yetersiz koşullar altında tedavi edilirken, hayatlarına veda ettiler.

Savaşın bile hukuku var değil mi? Kadınlara, çocuklara, yaşlılara velhasıl elinde silah olmayan sivillere  dokunulmaz savaşta.

Tüm bunları dile getirirken tüylerimiz diken diken oluyor, Gazzedeki bu katliam haberlerini televizyonlardan ve sosyal medyadan izlemeye yüreğimiz dayanmıyor.

Bizler bu katliamların sarsıntılarını binlerce kilometre uzaktan yüreklerimizde hissedenler olarak diyoruz ki; Kan gölü içerisinde debelenen İsrail yönetimi yaptıklarının hesabını uluslararası mahkemelerde vermelidir. Bu itibarla ülkemizin İsrail’in Uluslararası adalet divanında yargılandığı soykırım davasına müdahil olması takdire şayandır.

KTÜ'de Filistin İçin Büyük Yürüyüş

Yine geçtiğimiz haftalarda,

Çok sayıda Batılı devletin seyirci kaldığı bu katliama, dünyanın önemli üniversitelerinde öğrenim gören öğrenciler sessiz kalmamış, bu şiddetin durdurulması ve masum sivillerin korunması için barışçıl yöntemlerle protesto gösterileri başlatmıştır. Ancak bu “barışçıl protesto” gösterileri, en az Filistin halkı kadar masum olan üniversite öğrencilerinin de şiddet görmesine sebep olmuştur.

Son noktada, Columbia Üniversitesi’nden Yale üniversitesine, New York Üniversitesi’nden Harvard’a birçok üniversitede, Filistin’deki soykırıma karşı çıkıp “ateşkes” çağrısı yaptıkları için öğrenciler gözaltına alınmış, eylemlerin durdurulması için “uzaktan eğitim” seçeneği dahi masaya yatırılmıştır. Aynı görüntüler bazı Avrupa ülkelerindeki üniversitelerde de ortaya çıkmıştır.

Biz KTÜ olarak o zaman da söyledik, şimdi yeniden tekrarlıyoruz: Dünyanın sessiz kaldığı soykırıma, üniversite öğrencilerinin verdiği onurlu tepkiyi destekliyor, onlara karşı gösterilen saygısız tutumu telin ediyoruz. ABD ve Avrupa’daki üniversitelerde “zulme” ses veren öğrencilere uygulanan orantısız şiddeti esefle kınıyor, bu zulme karşı direnen vicdanlı genç öğrencileri canı gönülden tebrik ediyorum.

Açık ve net olarak söylüyoruz ki;

Filistin halkının yaşadığı acıları görmezden gelmek, insanlık değerlerine ihanet etmekle eş değerdedir.

Değerli öğrenciler,  Kıymetli katılımcılar,

bu konuda duyarlı olmak, sadece bugünümüzü değil, yarınlarımızı da şekillendirecektir. Gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmak için elimizden geleni yapmalıyız. Bilgi ve irfanla donanmış gençler olarak, Filistin’de yaşanan bu insanlık dramına karşı sesimizi yükseltmeli, adalet için mücadele etmeye devam etmeliyiz…

Karadeniz Teknik Üniversitesi’nin tüm dinamikleri olarak bir kez daha, işgalci İsrail Yönetim’inin, Filistin halkına yönelik başlatmış olduğu soykırımı şiddetle kınıyoruz. Uluslararası hukuka ve temel insan haklarına aykırı bu katliamı nefretle telin ediyoruz.

Başta Birleşmiş Milletler olmak üzere, tüm uluslararası kuruluşları ve insanlığı göreve davet ediyoruz.  Bu katliamlara engel olunması, Filistin halkının en kısa sürede özgürlüğüne kavuşması ve başkenti Kudüs olan Filistin devletinin kurulması için çağrımızı yineliyoruz.

Umuyorum ki, hep birlikte bu zorlu sürecin üstesinden gelecek, adalet ve barışın hakim olduğu bir dünyayı hep birlikte  inşa edeceğiz…

Sözlerime son verirken katılımınız için her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Sağ olun var olun. Allaha emanet olun.''dedi.

KTÜ'de Filistin İçin Büyük Yürüyüş
KTÜ'de Filistin İçin Büyük Yürüyüş
KTÜ'de Filistin İçin Büyük Yürüyüş
KTÜ'de Filistin İçin Büyük Yürüyüş


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günebakış Trabzon Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günebakış Trabzon Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günebakış Trabzon Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günebakış Trabzon Haber değil haberi geçen ajanstır.