Trabzon Kadıralak İhmale Kurban Gitmesin!

Mavi Yıldız Çiçekleri ile eşsiz güzelliklere sahip Kadıralak Yaylası, yerel yönetimlerden ilgi bekliyor.

gunebakis.com.tr - INT
gunebakis.com.tr - INT Tüm Haberleri
Trabzon Kadıralak İhmale Kurban Gitmesin!
Trabzon Kadıralak İhmale Kurban Gitmesin!
+16
Video için play'e tıklayın

Trabzon’un Tonya ilçesine bağlı Kadıralak Yaylası, doğal güzellikleri ile büyük turizm potansiyeli taşıyan ilçe turizmine de kent ekonomisine de katkı sağlıyor.

Uluslararası Bern Sözleşmesi kapsamında koruma altında bulunan ve her yıl mart sonu ile nisan ayının ilk iki haftasında açan Mavi Yıldız çiçekleri ile binlerce turisti çeken Kadıralak Yaylası, ulaşım standardının yükseltilmesine, çeşmelerden akan suya, otopark planlamasına, mobil iletişim sorununun çözülmesine, günübirlik tatilcilerin kullanabileceği çatılı piknik masalarına ve çöp konteynırlarına ihtiyaç duyuyor. 

Mavi Yıldız Yaylası’nın eşsiz güzellikleri binlerce turisti Kadıralak Yaylası’na çekerken, yerel yöneticilerin turizm paydaşlarının da önerini alarak Kadıralak Yaylası’nın ve Tonya turizminin geleceğini planlaması gerekiyor.

Trabzon Kadıralak İhmale Kurban Gitmesin!

“BİR YANDAN KORUMAYA BİR YANDAN TANITMAYA ÇALIŞIYORUZ”

15-22 Nisan Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında Trabzon İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Kadıralak Yaylası’na doğaseverler ve fotoğrafçılarla birlikte etkinlik düzenleyip Kadıralak’ın tanıtımına katkı sağlarken, Tonya Kaymakamı Adem Eser de tatilcileri Tonya’ya davet etti.

Kadıralak Yaylası'nın tüm Türkiye'de eşsiz güzelliği ile bilinmesi ve ziyaret edilmesi temennisinde bulunan Tonya Kaymakamı Adem Eser, "Kadıralak Yaylamız mart ayının sonunda nisan ayının da ilk iki haftasında Mavi Yıldız Çiçeklerimiz ile meşhur. Trabzon genelinde ünlü bir yayladır. Umarız tanıtımı güzel bir şekilde gerçekleşir. İlerleyen yıllarda da ünü tüm Türkiye’ye yayılmış olur. Tabii bir yandan korurken bir yandan da yaylamızın tanıtımını yapmaya çalışıyoruz.  6 aydır burada görevliyim. Bu yaylanın ilçemiz sınırları içerisinde olmasından dolayı çok şanlı olduğumuzu hissediyorum. Trabzon'un içinden ve şehir dışından gelen ziyaretçilerime iyi eğlenceler diliyorum, hoş geldiniz diyorum." ifadelerini kullandı.  

Trabzon Kadıralak İhmale Kurban Gitmesin!

“TONYA BAŞLI BAŞINA AYRI BİR MERKEZ”

Tonya’da sadece Kadıralak Yaylası’nın değil, Canikdere Şelalesi ve yürüyüş yolu ile İskenderli gibi turizme yıl boyunca hizmet edebilecek turizm destinasyonlarına sahip olduğunu da dile getiren Kaymakam Adem Eser, “Tonya sadece Kadıralak Yaylası ile meşhur ilçe bir ilçemiz değil. Burada Canikdere Yürüyüş Yolumuz ve yürüyüş yolunun bitişiğinde şelalemiz var. Doğa harikası bir yer. Dört mevsim ziyaret edebileceğiniz bir yer. Yine ilçemizin içinde Foleya tesisleri var. Hem kış hem de yaz sezonunda orayı ziyaret edebilirsiniz. Güzel bir tesis. Kumyatak bölgesinin içinde İskenderli bölgemiz var. Harika manzaraları var. Birkaç köyün birleşimi ile oluşmuş yerleşim yeri. Tavsiye edebileceğimiz güzel bir merkez. Tonya başlı başına ayrı bir merkez. Her tarafında ayrı bir kültür var. Her tarafı turizme açık cennet diyebiliriz. Trabzon genelinden dem vuracak olursak, Trabzon’un Uzungöl’ü çok meşhurdur. Yurt dışından Araplar Uzungöl’e geldiği zaman, ‘Uzungöl’de namaz olmaz’ diyorlar. ‘Burası cennet, burada namaz olmaz’ demeye getiriyorlar. Hakikaten Uzungöl’de Trabzon diğer ilçeleri de öyle cennet gibi bir yer. Ben de ilk göreve başladığım zaman şu sözü meşhur ettim: Tonya’da da ölüm olmaz.  Doğası o kadar harika. Uzun yaşarsınız. Tabii bu işin esprisi. Burası da cennet gibi bir yer. Tonya’ya gelmenizi, çevrenizdekileri de göndermenizi tavsiye ediyoruz. Yine bu bölgeye yakın Kadırga Yaylası var. Onu da ziyaret edebilirler. Tonya, turizme elverişli bir ilçemiz.” değerlendirmelerinde bulundu.

Trabzon Kadıralak İhmale Kurban Gitmesin!

“KONAKLAMA TESİSLERİNDE NOKTASINDA DA GELİŞME İÇERİSİNDEYİZ”

Tonya’da konaklama tesislerinin de olduğuna işaret eden Kaymakam Adem Eser, “Konaklama tesisleri noktasında da gelişme içerisindeyiz. Foleya tesisimiz Tonya merkezine çok uzak sayılmaz.  Yine yeni yapılan Kayamera tesisimiz var. Tonya’yı kuş bakışı gören bir yer. İnsanlar Tonya’nın turizme elverişli olduğunu gördükçe, tanıtıldıkça gelişir. Hem turizm hem tanıtım karşılıklı ilişkiler. Altyapı anlamında gelişme içerisindeyiz.”  açıklamalarında bulundu.

Trabzon Kadıralak İhmale Kurban Gitmesin!

“TRABZON EKONOMİSİNİN %70’İ TURİZMDEN”

Trabzon İl Kültür ve Turizm Müdürü Tamer Erdoğan ise, “15-22 Nisan turizm Haftası etkinlikleri kapsamında burada Kadıralak Yaylası’nda yürüyüş spor dernekleri ve diğer derneklerimiz ile beraber yürüyüş yaptık. Sayın Kaymakamımıza bizleri misafir ettiği için teşekkür ediyoruz. Turizm Trabzon'un vazgeçilmez bir unsuru. Trabzon ekonomisinin yüzde 70'i turizmden geliyor. Turizm sezonu başladı ve bu sezonun 2023 yılına göre daha iyi olmasını bekliyoruz. Tüm hazırlıklarımız tamam. Bayram tatilinden itibaren yoğunluk başladı. Önümüzdeki aylardan itibaren yoğunluğumuz her geçen gün artarak devam edecek.” diye konuştu.

Trabzon Kadıralak İhmale Kurban Gitmesin!

YAYLAYA ULAŞIM STANDARTLARI İYİLEŞTİRİLMELİ

Trabzon İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Tonya Kaymakamlığının da desteği ile Kadıralak Yaylası’nı tanıtmaya ve bölgenin turizm potansiyelini artırmaya özen gösterirken, belediyelerin Kadıralak Yaylası’na gerekli özeni göstermediği dikkat çekti. Muhteşem doğasıyla ziyaretçilerini kendine hayran bırakan Kadıralak Yaylası’na Tonya üzerinden ulaşımda Trabzon Büyükşehir Belediyesinin otobüsleri  keskin virajları almakta zorlandı. Otobüslerin ulaşımda yaşadığı zorluk, tur araçlarının da Kadıralak’ta ulaşım sorunu yaşayabileceği gerçeğini ortaya koydu. Yayladan Vakfıkebir yolu üzerinden dönmek istendiğinde de ulaşım sorunları yaşanıyor. Yayladan dönüş için otobüsler Vakfıkebir güzergahını kullandığında da yolda kalma tehlikesi geçirdi.  Vakfıkebir yolu üzerinden yayladan dönmek için harekete geçen otobüsler zaman zaman çukurlaşan yolda çözümü yolcuları araçtan indirip yola taş döşeterek hareket etmekte buldu.

Trabzon Kadıralak İhmale Kurban Gitmesin!

KAYIT DIŞI TURİZMİ ÖNLEMEK İÇİN HAREKETE GEÇİLMELİ

Yaylada yapılaşmanın yoğun ve plansız olması da dikkat çekti. Turistik tesisi olarak nitelendirilmesi mümkün olmayan yapıların pansiyon adı altında turizme hizmet vermeye çalıştığı da gözlendi. Turizmde kayıt dışılığın önüne geçilebilmesi adına kurumların gerekli yaptırımları hayata geçirmesi gerektiği turizm noktalarına Kadıralak Yaylası da eklendi.

Trabzon Kadıralak İhmale Kurban Gitmesin!

YAYLADA SU SORUNU DA ÇÖZÜME KAVUŞTURULMALI

Kadıralak Yaylası’na giden ziyaretçilerin yayladaki tek camide abdest alabilecekleri suyu bile bulmakta sorun yaşadıkları da gözlendi. Camide şadırvan yetersizliği de yaşanırken, vatandaşlar küçük akarsuda abdest alan vatandaşlar ibadetlerini yapabildi.

Trabzon Kadıralak İhmale Kurban Gitmesin!

RASTGELE PİKNİK ALANLARI YERİNE ÇATILI PİKNİK MASALARI

Yaylada piknik yapmak isteyen vatandaşlar çatılı piknik masaları bulamazken, yerlere gelişgüzel serilen örtüler içerisinde piknik yapılıyor. Mavi Yıldız Çiçekleri manzarası sunan çatılı piknik masalarının Kadıralak’a kazandırılması halinde hem Mavi Yıldız çiçeklerinin daha az zarar göreceği hem de daha az çevre kirliliği oluşacağı değerlendiriliyor.

Trabzon Kadıralak İhmale Kurban Gitmesin!

İLETİŞİM SORUNU ÇÖZÜME KAVUŞTURULMALI

Yayladaki en önemli sorunlardan biri de iletişim sorunu olarak dikkat çekiyor. Olası kaza ya da hastalık durumunda telefon ile iletişim sağlanamayacak olması doğaseverler için dezavantaj oluşturuyor. Yetkililerin yaylada iletişim altyapısını da geliştirecek çalışmalar için telekomünikasyon şirketleri ile bir araya gelerek soruna çözüm üretmesi gerekiyor.

GELİŞİGÜZEL PARKLANMANIN ÖNÜNE GEÇİLMELİ

Yaylaya Türkiye’nin dört bir yanından turist akın ederken, koruma altındaki çiçeklerin zarar görmemesi için de gelişigüzel parklanmanın önüne geçilmesi gerekiyor. Yaylaya yakın bir noktada otopark oluşturulması ve ringlerle ulaşım sağlanması halinde hem araç trafiğinde daha az sorun yaşanması hem de Mavi Yıldız Çiçeklerinin daha az zarar görebileceği değerlendiriliyor.

TRABZON’UN TESCİLLİ ÜRÜNLERİ İÇİN SATIŞ REYONLARI OLUŞTURULABİLİR

Kadıralak Yaylası sadece Trabzon’dan değil Türkiye’nin dört bir yanından misafir ağırlarken, başta tescilli Tonya Tereyağı olmak üzere belediyenin iştirakleri aracılığıyla oluşturacağı satış reyonları ile Sürmene Bıçağı’ndan, Akçaabat Köftesi’ne, Hamsiköy Sütlacı’ndan Vakfıkebir Ekmeği’ne kadar Trabzon’un lezzetlerini ve kültürünü yansıtan keşanların, yöresel kıyafetler vb. Kadıralak Yaylası’nın misafirleri ile buluşturulmayı bekliyor.

Kaynak: gunebakis.com.tr


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günebakış Trabzon Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günebakış Trabzon Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günebakış Trabzon Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günebakış Trabzon Haber değil haberi geçen ajanstır.