Trabzon'un Aylık Asayiş Raporunda Yok Yok! Operasyonlar, Tutuklamalar, Gözaltılar….

Trabzon Valisi Aziz Yıldırım, sosyal medya üzerinden Mart ayına ilişkin asayiş açıklamasında bulundu. Mart ayında 1536 olayın yaşandığını açıklayan Vali Aziz Yıldırım, 932 failin yakalandığını da bildirdi.

Büyütmek için resme tıklayın

Trabzon Valiliği tarafından mart ayı asayiş değerlendirme toplantısı düzenlendi. Trabzon Valisi Aziz Yıldırım başkanlığında düzenlenen toplantıya Trabzon İl Emniyet Müdürü Murat Esertürk, Trabzon İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Mustafa Erdem ve Doğu Karadeniz Sahil Güvenlik Komutanı Binbaşı Aytaç Bayırlı katıldı.

Mart ayında 1536 olayın yaşandığını açıklayan Vali Aziz Yıldırım, 932 failin yakalandığını da bildirdi. Vali Aziz Yıldırım, “İlimizde mart ayı içinde toplamda 1536 olay meydana geldi. Bunlardan 932 fail yakalandı. diğerleri de tespit edildi. Tespit edilenlerin yakalama çalışmaları devam ediyor. İlimizde mart ayı içinde meydana gelen olaylar aydınlatma oranımız yüzde 90’lara kadar çıktı. Bu olayların 1362 tanesini asayişe müessir dediğimiz olaylar. Bunlardan 654’ü şahsa karşı işlenmiş, 169 mal varlığına karşı işlenmiş suçlardır. 405 tanesi de takibi şikayeti bağlı olan küçük suçlardır.” açıklamasında bulundu.

150 BİN ARACIN KONTROLÜ YAKALANDI 443 ARANAN ŞAHIS YAKALANDI

Asayiş uygulamaları hakkında da bilgi veren Vali Yıldırım, “Asayiş ekiplerimiz tarafından her zaman uygulamalar yapmaktayız. Bu uygulamalar esnasında 150 bine yakın aracın kontrolü yapıldı. Bu arada 443 tanesi aranan şahıs yakalandı. Bunlardan 171 tanesi 5 yıla kadar cezası olan kişiler. 22’si 10 yıla kadar, 9 tanesi 20 yıla kadar cezası olan kişiler, 2 tanesi de 20 yılın üzerinde cezası olan kişilerdir. şubat ayına göre yakalama oranımızda %84’lük artış var. Aramalar esnasında 16 ruhsatsız tabanca, 2 ruhsatsız av tüfeği, 2 tane de kuru sıkı tabanca ele geçirildi. Bunlara ait 1263tane fişek ve 9 adet de taşınması yasak olan kesici delici alet dediğimiz suç niteliği taşıyan alet edevat var.” ifadelerini kullandı.

101 NİTELİKLİ DOLANDIRICILIK OLAYI YAŞANDI

Dolandırıcılıkla ilgili de açıklamalarda bulunan Vali Yıldırım, “İl genelinde dolandırıcılıklar ne yazık ki devam ediyor. Fakat bu dolandırıcılıklar Trabzon dışından internet ortamında yapılıyor. Telefon dolandırıcılığı şeklinde yapılıyor, mesajlar şeklinde yapılıyor. Vatandaşımızı uyarmaya devam ediyoruz. Hiçbir kamu kurumu telefonla hiç kimseden para istemez. Telefonla tebligatta bulunmazlar. lütfen bu şekilde tebligat alıyorsanız, telefon mesajı alıyorsanız veya internet üzerinden mesaj alıyorsanız ilgili kurumlarımıza gidin, kendinize mesajın geldiğini ifade edin. Emniyetimiz, jandarmamız, savcılıklarımız, Valiliğimiz ve kaymakamlıklarımızın mutlaka bununla ilgilenecektir. 101 nitelikli dolandırıcılık olayı gerçekleşti. Sadece 37’sinin faili tespit edilebildi. Dünyanın dört bir tarafından yapılabilen bir ortamdan bahsediyoruz. Vatandaşlarımızın buna karşı çok çok dikkatli olmalarını arz ediyoruz. Diğerleri de aranmaktadır. Bu konuda afişler asıyor. Okullarda, kahvehanelerde, köylerde anlatıyoruz. Vatandaşımızın çok önem vermesi ve bizlere bildirmesi lazım ki biz de bunlardan haberdar olabilelim. Dolandırıcılığa karşı dikkatli olunmalı.” uyarısında bulundu.

KADINA ŞİDDETLE İLGİLİ 136 İHBAR

Kadına yönelik şiddete karşı mücadelelerinin sürdüğünü de ifade eden Vali Yıldırım, “Kadına yönelik şiddet bizim sıfırlamak istediğimiz bir şey. Şunu da memnuniyetle söylemekte fayda görüyorum. kadına yönelik şiddet Trabzon’da çok fazla değil. Hiç yok da diyemiyoruz. Bununla mücadele ediyoruz. Herkes kadına yönelik şiddette elinden gelen gayreti ortaya koyuyor. KADES uygulamamız var. KADES butonuna basıldığında en yakın jandarma veya polisimiz yardımlarına koşabiliyorlar. Mart ayı içerisinde 136 ihbar almışız. 136 ihbarın bir kısmı ne yazık ki asılsız. Belki çocukların kendilerinin dokunduğu ihbarlar, belki denemek için yapılmış olan ihbarlar. Fakat biz hepsine aynı itinayı gösteriyoruz. Yine mart ayı içerisinde 617 kişinin de telefonuna KADES yüklettik.” diye konuştu.

UYUŞTURUCU MÜCADELEDE 82 ŞAHIS YAKALANDI

Uyuşturucu ile mücadeleye de büyük önem verdiklerini dile getiren Vali Aziz Yıldırım, “Uyuşturucuyla mücadelede 82 şahsı yakaladık. 66 olay vardı. Bu 66 olayda 19’u tutuklandı. 66 operasyonda 6 kilo 618 gram değişik nitelikte uyuşturucu, 318 sentetik ecza. Yine bunlar uyuşturucu. 12 uyuşturucu kullanma aparatı, 2 adet esrar öğütme aparatı ve 1 hassas terazi ele geçirdik.” açıklamasında bulundu.

KAÇAKÇILIKLA MÜCADELE İÇİN 10 OPERASYON

Kaçakçılıkla ilgili 10 operasyon düzenlediklerini kaydeden Vali Yıldırım, “Kaçakçılıkla mücadele çalışmalarımız var. 10 operasyonda 39 şahıs yakalandı. 710 paket sigara, 5 litre alkollü içki, 1 adet tabanca ele geçirildi. Gümrük Muhafaza ve Kaçakçılık Müdürlüğü tarafından yapılan 2 ayrı operasyonda da 5 kilogram kaçak altın ele geçirildi. Kaçakçılıkla mücadelede 38 aracın change olduğunu tespit edildi. Kocaeli’nden bir kişi, İstanbul’dan 8 kişi ve Trabzon’dan 18 kişi bu konuda gözaltına alındı. 27 kişiden 7 tanesi tutuklandı. 20 kişi hakkında da gerekli işlemler devam ediyor. Göçmen kaçakçılığıyla mücadele çalışmalarımız devam ediyor. İlimizde Mart ayı içinde 14 olay meydana geldi. 10 organizatör gözaltına alındı. 1’i tutuklandı. 30 düzensiz göçmenden 28’i sınır dışı edildi.2 tanesinin işlemleri devam ediyor. Onlar da sınır dışı işlemlerine tabi tutulacaklar.” bilgisini paylaştı.

TERÖR OPERASYONLARINDA 9 ŞÜPHELİ YAKALANDI

Terör operasyonlarını da sürdürdüklerini dile getiren Vali Aziz Yıldırım, “Trabzon’u terörden uzak tutma gayreti içindeyiz. Gerek FETÖ gerekse diğer terör örgütleri ile mücadelemiz sürüyor. 9 şüpheli yakalandı. Haklarında gerekli işlemler yapıldı. Hiçbir şekilde teröre, teröriste göz açtırmayacağız.” şeklinde konuştu.

SİBER SUÇLARDA 64 OLAY

Siber suçlarla ilgili de çalışmalar gerçekleştirildiğini aktaran Vali Aziz Yıldırım, “Siber suçlarla mücadelede 64 olay meydana geldi. 2 şahıs yakalanmış ve haklarında adli işlemlere başlanmıştır. Zararlı içerik tespit edilen 20 site erişime kapatıldı. Siber suçlarla ilgili de eğitim veriyoruz.” dedi.

MART AYINDA 2 ÖLÜMLÜ 138 YARALANMALI KAZA

Trafik kazalarıyla ilgili bilançoyu da açıklayan Vali Aziz Yıldırım, “Trafik olmazsa olmazımız. 110 bine yakın araç kontrol ettik, 8 bin 500 sürücüye cezai işlem uygulandı. 534 araç trafikten men edilme mecburiyetinde kalındı. Meydana gelen 340 kazamız var. 2 ölümlü kazada 2 ölümüz var. 132 yaralanmalı kaza yaşandı. 206 tanesi hafif atlatılan maddi hasarlı trafik kazaları. İl genelinde okullarda 3 bin 500 öğrenciye yakın teorik eğitimler verildi. Uygulamalı trafik eğitimleri verildi. Okul önlerinde ve okul çevresinde art niyetli insanlar dolaşmasın diye gerekli güvenlik tedbirleri alınıyor. 2 bin 500 okul çevresinde ekiplerimiz 76 bin 500 kişiyi sorgulamış. 581 park ve bahçe kontrol edilmiş. Servis araçlarından 3 bin tanesi yaklaşık 3 bin kere kontrol edilmiş. 24 servis aracına idari para cezası kesilmiş, 5’i trafikten men edildi.” ifadelerini kullandı.

3737 PERSONELLE SEÇİM GÜVENLİĞİ ALINDI, 9 OLAYLA İLGİLİ ADLİ TAHKİKAT BAŞLATILDI

Seçim sürecine ilişkin de açıklamalarda bulunan Vali Yıldırım, “Geçtiğimiz hafta güzel bir seçim günü yaşadık. Hep birlikte 3737 personelle seçim güvenliği aldık. 9 tane sadece adli tahkikata sebep olabilecek tartışma ve küçük çaplı bir kavga meydana geldi. Hastane düşen bir kişi yok.” diye konuştu.

SAHİL GÜVENLİKTEN 140 BİN TL’LİK CEZA

Sahil Güvenlik Komutanlığının çalışmalarına ilişkin de bilgiler aktan Vali Yıldırım, “Sahil Güvenlik Komutanlığımız da çalışıyor. 117 saat deniz devriyesi yapmış arkadaşlarımız. 1021 adet tekne, balıkçı teknesi, balık çiftliği ve gemiler kontrol edilmiş. Eksiklikleri nedeniyle yaklaşık 140 bin liraya varan ceza kesilmiş. 22 şahıs hakkında işlem yapılmış. Ayrıca Tarım Orman Müdürlüğü personeli ile müşterek olarak bandrollü ürün denetimi yapıldı. Boğulma olaylarının önüne geçebilmek için de bilgilendirme yapıyorlar. ” açıklamasında bulundu.

TRABZON HUZURUN VE GÜVENİN ŞEHRİDİR

Trabzon’un güvenilir şehirler arasında yer aldığına da işaret eden Vali Aziz Yıldırım, açıklamalarını şöyle tamamladı: “Trabzon en yaşanılabilir iller arasında yaşanıyor. Huzur ve güven açısından gayet iyi durumdayız. Ancak münferit de olsa asayişe müessir bazı olaylar olmuyor da değil. Emniyetimizle, Jandarmamızla, Sahil Güvenlikle olayları en aza indirilmek ve mümkünse hiç yaşanmamasını temin etmek için gayret gösterdiğimizi ifade etmek istiyorum. Trabzon huzurun ve güvenin şehridir. Bütün günlerimizin bayram tadında olmasını temenni ediyorum.”

Kaynak: gunebakis.com.tr


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günebakış Trabzon Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günebakış Trabzon Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günebakış Trabzon Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günebakış Trabzon Haber değil haberi geçen ajanstır.