TÜBİTAK Duyurdu! Trabzon'da 20 Projeye Destek

TÜBİTAK, 2209 programları 2023/2. dönem bilimsel değerlendirme sonuçları açıklandı

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri
TÜBİTAK Duyurdu! Trabzon'da 20 Projeye Destek
TÜBİTAK Duyurdu! Trabzon'da 20 Projeye Destek
+1
Haber albümü için resme tıklayın

TÜBİTAK, 2209 programları 2023/2. dönem için bilimsel değerlendirme sonuçlarını duyurdu. TÜBİTAK’ın Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı için Trabzon Üniversitesi’nden 28 proje önerisi yapılarak başvuruda bulunulmuştu. TÜBİTAK’ın bilimsel değerlendirmelerinin sonucunda Trabzon Üniversitesi’nin 20 projesi desteklenmeye hak kazandı. 

TÜBİTAK Duyurdu! Trabzon'da 20 Projeye Destek

Trabzon Üniversitesi’nden desteklenen projelere ilişkin yapılan açıklamada “Üniversitemiz genelinde başvurusu yapılan 28 proje arasından 20 proje kabul edilmiştir. Projesi desteklenmeye hak kazanan öğrencilerimizi ve danışman öğretim üyelerini tebrik eder, çalışmalarında başarılar dileriz.” ifadeleri kullanıldı.

TRABZON’UN KÜLTÜREL MİRASI VE TARİHİ KONUSUNDAKİ PROJELERE DESTEK

Trabzon Üniversitesi’nden Trabzon kültürüne ilişkin bilimsel araştırmalar yapmak için TÜBİTAK’a yapılan başvurular dikkat çekti. Trabzon Üniversitesi öğrencisi Aycan Turaman’ın şehir kimliğinin inşasında ses alanının rolü ve Trabzon’un müzik alanı araştırması, Trabzon Üniversitesi öğrencisi Aziz Ekiz’in tereke kayıtlarına göre 19. yüzyılda Trabzon’da ailenin sosyal ve ekonomik yapısı, Trabzon Üniversitesi öğrencisi Ayşe Eren Kanbir’in Trabzon’da kültürel miras olan yılbaşı kutlamalarındaki Kalandar geleneği üzerine yapacağı proje araştırmaları destek aldı.

TÜBİTAK Duyurdu! Trabzon'da 20 Projeye Destek

ORTAOKUL ÖĞRENCİLERİ İÇİN 3 PROJE

Trabzon Üniversitesi’nden yapılan başvurularda ortaokul öğrencilerine yönelik 3 proje önerisine destek kabul edildi. Trabzon Üniversitesi Öğrencisi Hilal Çakır’ın Ortaokul öğrencilerinin deprem konusunda bilgi düzeyleri ve tutumlarının geliştirilmesine yönelik video tabanlı eğitim içeriklerinin geliştirilmesine yönelik projesi, Buket Mercan’ın ortaokul öğrencilerinin afet bilinci algılarını ve bilgi düzeylerini artırmaya yönelik dijital içeriklerini geliştirilmesine yönelik projesi ve Hilal Akkaya’nın ortaokul öğrencilerinin ekolojik ayak izi, küresel ısınma ve sürdürülebilir çevre farkındalıklarını artırmaya yönelik eğitsel videoların geliştirilmesi projesi dikkat çekti.

ÜNİVERSİTELİLERE YÖNELİK DE ARAŞTIRMALAR YAPILACAK

TÜBİTAK’ın proje destekleri arasında üniversite öğrencilerine yönelik araştırmalar da yer aldı. Trabzon Üniversitesi öğrencisi Rümeysa Var’ın üniversite öğrencilerinin sıfır atık konusundaki farkındalıkları, Trabzon Üniversitesi öğrencisi Tuğba Koç’un üniversite öğrencilerinin dış mekan öğrenme tercihleri ve istihdam beklentilerinin karşılaştırılması araştırması, Trabzon Üniversitesi öğrencisi Hevin Özkan’ın üniversite öğrencilerinin tahliye ve toplanma alanlarına yönelik farkındalık düzeylerinin belirlenmesi ve Trabzon Üniversitesi öğrencisi Efnan Kulaç’ın üniversite öğrencilerine yönelik sanal gerçeklik tabanlı yumuşak beceri eğitimini uygulama araştırmaları destek aldı.

DİĞER PROJELER

TÜBİTAK’ın destek verdiği diğer projeler arasında Trabzon Üniversitesi öğrencileri Özge Yılmaz’ın metaverse hakkındaki araştırması, Kardelen Yıldırım’ın özel gereksinimli bireylerin fiziksel, zihinsel ve sosyal gelişimleri üzerine araştırması, Sümeyye Ünlü’nün Akçaabat Millet Bahçesi’ndeki tasarımı ele alacağı araştırması, Gökdeniz Aksoy’un okullarda yangın güvenliğini araştıracağı projesi, Ahmet Eren Karakoç’un 8. sınıf öğrencilerinin su okuryazarlıkları üzerine araştırması, Dilara Toprak’ın yeni atanan matematik öğretmenlerinin yaşadığı zorluklar üzerine araştırması, Enes Hacıfettahoğlu’nun hafif düzey zihin yetersizliği olan bireylerin yetişkinliğe geçiş süreçlerinin ebeveyn ve öğretmen görüşlerine göre incelenmesi konusundaki araştırmaları yer aldı. Ayrıca, okul öncesi eğitim konusunda da Firdevs Ülger’in Drama yöntemi ile okul öncesi çocuklarında su tasarrufunun geliştirilmesi ve Hasret Duygu Solakoğlu’nun okul öncesi ve özel eğitim öğretmen adaylarının üstün yetenekli çocuklar hakkındaki bilgileri ve bakış açılarına yönelik araştırmasına da destek verileceği kaydedildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günebakış Trabzon Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günebakış Trabzon Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günebakış Trabzon Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günebakış Trabzon Haber değil haberi geçen ajanstır.