2023’te sağlık hizmetlerine yoğunlaşıldı

Trabzon İl Sağlık Müdürlüğü 2023 yılının faaliyet raporunu yayınladı

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri
2023’te sağlık hizmetlerine yoğunlaşıldı
2023’te sağlık hizmetlerine yoğunlaşıldı
+3
Haber albümü için resme tıklayın

Trabzon İl Sağlık Müdürlüğü, kentte 2023 yılında yapılan sağlık çalışmalarını hazırladığı faaliyet raporuyla duyurdu. Yayınlanan raporda 2023 yılında sağlık alanında yapılan projeler, yapılan sağlık yatırımları, gerçekleştirilen sağlık çalışmalarına ilişkin bilgi verildi.

2023’te sağlık hizmetlerine yoğunlaşıldı

Trabzon İl Sağlık Müdürlüğünden konuyla ilgili yapılan açıklamada, kentte bulunan 23 hastanede 3 bin 339 yatak sayısı ile hastalara hizmet verildiği belirtilerek, “İlimizdeki kamu, üniversite ve özel hastaneler değerlendirildiğinde, 18 kamu, 1 Üniversite ve 4 özel hastane olup toplam 23 hastanemizde, 464’ü yoğun bakım yatağı olmak üzere 3 bin 339 tescilli yatağımız mevcuttur. İl Sağlık Müdürlüğümüze bağlı 18 kamu hastanesi, 267 yoğun bakım yatağı olmak üzere toplam 2 bin 81 tescilli yatak ile tedavi edici sağlık hizmeti sunmaktadır.” ifadeleri kullanıldı.

Birinci basamak sağlık hizmeti sunuluyor

Hastalara daha erişilebilir hizmet sunmak adına ambulans ve acil sağlık hizmeti sayılarını artırdıklarını kaydeden Trabzon İl Sağlık Müdürlüğü, “2023 yılı sonu itibariyle kentte; 6 İlçe Sağlık Müdürlüğü, 12 Toplum Sağlığı Merkezi (TSM), 2 Entegre Sağlık Merkezi, 2 Sağlıklı Hayat Merkezi (SHM), 1 Halk Sağlığı laboratuvarı, 1 Tüberküloz izleme Birimi, 2 Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) ve 86 Aile Sağlığı Merkezinde (ASM) bulunan 289 Aile Hekimliği Birimi (AHB)  ile birinci basamak sağlık hizmeti sunmaya devam etmektedir. Vatandaşlarımıza daha erişilebilir hizmet sunmak amacıyla 112 Acil Sağlık Hizmetleri ile ilgili de iyileştirmeler yaparak,  ek 112 ASHİ’ler kurduk ve ambulans sayımızı artırdık.” dedi.

Ambulans sayısı arttırıldı

2023’te sağlık hizmetlerine yoğunlaşıldı

2023 yılında Trabzon’da 112 Acil Sağlık Hizmetlerinde kullanılan 72 ambulansa ek olarak 5 yeni ambulans daha alındı. 2022 yılında kentte 68 ambulans acil sağlık hizmeti veriyordu. 2023 yılında ambulans ile 81 bin 938 hastaya hizmet verildi. Günlük ortalama 224 hastaya acil yardım ambulansları ile sağlık hizmeti verildiği kaydedildi. 112 acil sağlık hizmetlerinde 10 dakikada kentsel vakaya ulaşım oranı yüzde 89 olurken, 30 dakikada kırsal vakaya ulaşım oranı yüzde 87 olarak kaydedildi. 2023 yılında Trabzon’da uçak ile 35 hastaya hizmet verilirken, helikopter ile de 265 hastaya hizmet verildi. 2022 yılında uçak ile hizmet verilen hasta sayısı 33 olurken, helikopter ile hizmet verilen hasta sayısı 285 olarak kaydedildi.

Bölgede kamudaki tek tüp bebek merkezi Trabzon'da

Kamu hastaneleri içerisinde bölgede tek olma özelliğine sahip tüp bebek merkezin kentte hizmet verdiğini kaydeden İl Sağlık Müdürlüğü, “Özellikli hizmet birimlerinden biri olan ve çevre illerinde de kamu hastanelerinde yer almayan Tüp Bebek Merkezimiz, hizmetine başarılı gebelik oranı ile hizmet sunmaya devam ediyor.  Bölgemize hizmet veren Engelli Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi sayımızı artırdık. Palyatif Bakım Merkezi sayımızı artırarak toplamda 102 yatak kapasitesine sahip, 7 Palyatif Bakım Merkezi ile hizmet sunmaya devam ediyoruz.” açıklamasında bulundu.

2023’te sağlık hizmetlerine yoğunlaşıldı

Trabzon’da sağlık turizmi alanında da önemli çalışmalar yapıldığını açıklayan müdürlük, 26 kurumda sağlık turizmi hizmeti verildiğini vurgulayarak, “Sağlık turizminde kamu hastanesi 6, üniversite hastanesi 1, özel hastane 4 ve özel klinik ve merkez 11, acente 4 olmak üzere toplam 26 kurum ve kuruluşla sağlık turizmi kapsamında hizmet sunarak,  il olarak önemli bir seviyeye ulaştık.” ifadelerini kullandı.

Yapımı devam eden projeler

Trabzon İl Sağlık Müdürlüğü, yayınladığı 2023 yılı faaliyet raporunda yapımı tamamlanan ve yapımı devam eden projelerden de bahsetti. Müdürlüğün açıkladığı verilere göre kentte sağlık hizmeti verecek Trabzon Şehir Hastanesinin, Tonya Devlet Hastanesinin, Akçaabat İlçe Sağlık Müdürlüğü + Aile Sağlığı Merkezi + 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonunun, Maçka Esiroğlu ASM+112 ASHİ’nin, Vakfıkebir 2 Nolu 112 ASHİ’nin, Akçaabat Işıklar Aile Sağlığı Merkezinin ve Çarşıbaşı Yavuz Aile Sağlığı Merkezi Yapımının devam ettiği belirtildi.

2023’te sağlık hizmetlerine yoğunlaşıldı

Yapımı tamamlanan yatırımlar

2023 yılında yapımı tamamlanarak hizmete açılan yatırımlar da raporda yer aldı. Buna göre geçtiğimiz yıl 100 yataklı Of Devlet Hastanesi, Ortahisar İlçe Sağlık Müdürlüğü + Sağlıklı Hayat Merkezi + Aile Sağlığı Merkezi + 112 ASHİ Yapımı, Tonya İskenderli Aile Sağlığı Merkezi Yapımı, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Yerleşke Tadilatı, Fatih Devlet Hastanesi Eski Yoğun Bakımın Hasta Odalarına Dönüştürülmesi, Araklı Bayram Halil Devlet Hastanesi Dış Cephe Tadilatı, Fatih Devlet Hastanesi Kantin Binası Yapımı, Ataköy Ruh Ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Kantin Binası Yapımı, Sürmene Devlet Hastanesi Yemekhane ve Yangın Merdiveni Yapımı, Akçaabat Haçkalı Baba Devlet Hastanesi Yemekhane Tadilatı ve Vakfıkebir Devlet Hastanesi Çatı Yalıtımı yapımı tamamlanarak hizmete açıldı.

 


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günebakış Trabzon Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günebakış Trabzon Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günebakış Trabzon Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günebakış Trabzon Haber değil haberi geçen ajanstır.