İYİ Parti Ankara Milletvekili Koray Aydın, Trabzon’da Gördüğü Sorunları TBMM’ye Taşıdı!

İYİ Parti Ankara Milletvekili Koray Aydın, balıkçıların sorunları için soru önergesi verdi. Trabzon’un bir evladı olarak balıkçıların yaşadığı sorunlara şahit olduğunu dile getiren Milletvekili Aydın, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın cevaplaması istemiyle sorular yöneltti.

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

İYİ Parti Ankara Milletvekili Koray Aydın, balıkçıların sorunları için soru önergesi verdi. Trabzon’un bir evladı olarak balıkçıların yaşadığı sorunlara şahit olduğunu dile getiren Milletvekili Aydın, “Trabzon’un, Karadeniz’in bir evladı olarak balıkçılarımızın yaşamlarının şahidi oldum. Bakanlığım döneminde onlar için pek çok çalışma yürüttüm. Şimdi de çalışma şartlarının durumu, avlanma alanlarının düzenlenmesi, işverenlerin sorunları ve kayıt dışı güvencesiz çalışma gibi hususların takipçisi olacağım.” açıklamalarında bulundu.

İYİ Parti Ankara Milletvekili Koray Aydın, Trabzon’da Gördüğü Sorunları TBMM’ye Taşıdı!

“NÜFUSUN %5’İ BALIKÇILIK VE BAĞLI SEKTÖRLERDEN GEÇİNİYOR”

Balıkçıların birçok sorunla karşı karşıya olduğunu dile getiren Milletvekili Koray Aydın, “ Yapılan çalışmalarda nüfusumuzun %5 civarında bir kısmının balıkçılıktan ve bağlantılı sektörlerden geçimini sağlayan insanların ve ailelerinin oluşturduğu tahmin edilmektedir.

Özel olarak ise ticari olarak çalışan 18 binden fazla ruhsatlı gemi buralarda çalışan 25-30 bin civarında vatandaşımız olduğu düşünülmektedir. Bu gemilerin çalışma usulleri ise genel mesai kavramından uzaktır.

Özellikle orta ve uzun tabir edilen gemilerde çalışan personel avans ve yapılacak avcılıktan kazanılan paradan kar payı usulüyle faaliyetlerini yürütmektedirler. Bu durum da aylık ödeme, gelir vergisi gibi hususlarda haksız durumlar ve çeşitli mağduriyetler meydana getirmektedir. Ayrıca mesai, bayram, tatil gibi kavramlar da ilgili çalışma usulleriyle uyumsuzdur.

Bu süreçler hem işverenler hem de işçiler için sorunlar yaratmakta ve anlaşmazlıklara sebep olmaktadır. Karşılıklı davalar ve çatışmalar yaşanmaktadır. Bu durumlar kayıt dışı çalışmaya da sebebiyet vermektedir.” değerlendirmelerinde bulundu.

“KAYIT DIŞILIĞI ENGELLEMEK İÇİN HANGİ TEDBİRLER ALINIYOR?”

Milletvekili Aydın, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın cevaplaması istemiyle şu soruları yöneltti: “Ülkemizde kaç vatandaşımız "balıkçılık iş kolu" koduyla çalışmaktadır? Sektörde kayıt dışı çalışmanın oranı nedir? Bakanlığınızın balıkçılık sektöründe kayıt dışı çalışmayı engellemek için aldığı tedbirler nelerdir? Aylık ücretin verilmediği bu sektörde, 5510 sayılı kanun gereğince aylık ücret ödeme zorunluluğu cezai durumları da beraberinde getirmektedir.

Bu sorunun çözümü için herhangi bir düzenleme yapmayı düşünmekte misiniz? Balıkçılık yapan vatandaşların kâr payı ve avans usulünün kanunlaşması ya da buna göre bir vergilendirmeye tabi olması için bir çalışmanız var mıdır?

Balıkçılık alanındaki işverenlerin sezon sonu kâr payı ödemelerinin, işverenlerin gider göstermesinde zorluklar yarattığı, SGK ödemeleri ve gelir vergisi noktasında meydana gelen mağduriyetlerin giderilmesi için yaptığınız bir çalışma veya aldığınız, bir önlem var mıdır? Hafta sonu, mesai ve bayram çalışmaları işin doğası gereği balıkçılık sektöründe sürekli yaşanmaktadır.

5510 sayılı kanun kapsamında bunların art mesai olarak değerlendirildiği ve ek ödemeler yapılmadığında işveren aleyhine sonuçlar doğurduğu bilinmektedir. Mesai saatleri belirsiz olan ve kâr payı usulüyle çalışan bu sektörde hem çalışanların hem de işverenlerin mağduriyetlerinin önlenmesi için bakanlığınızca yapılan bir çalışma var mıdır?

“İŞ YERİ HEKİMLERİNİN SÜREKLİLİĞİ SAĞLANACAK MI?”

Tehlikeli sınıf statüsündeki balıkçılık sektöründe iş yeri hekimlerinin her an ve her şartta muayene ve kontrol şansı bulunmamaktadır. İş yeri hekimlerinin sürekliliğinin sağlanması için herhangi bir çalışmanız var mıdır?

Bu hususta ilgili diğer bakanlıklarla ortaklaşa yürüttüğünüz bir düzenleme çalışması var mıdır? Balıkçılık sektöründe işçiler için sektörün özel şartlarına uyumlu yeni bir sözleşme ve sertifika düzenine geçilmesi için bir çalışmanız mevcut mudur? 

Gemilerde çalışan işçilerin iş güvenliği durumlarının daha etkin hale gelmesi için yeni çalışmalar yapmayı düşünmekte misiniz? Temel olarak balıkçılık sektörünün özel şartlar dikkate alınarak hem işçinin hem de işverenin korunacağı yeni mevzuat düzenlemeleri yapılması için bir çalışmanız var mıdır?”


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günebakış Trabzon Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günebakış Trabzon Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günebakış Trabzon Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günebakış Trabzon Haber değil haberi geçen ajanstır.