Trabzonlu Başkan yaylalar için çağrıda bulundu! "Komisyonlar kurulmalı"

ZMO Başkanı Pehlevan, yaylalarda turizm ve hayvancılık alanlarının belirlenmesi için çağrı yaptı

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri
Trabzonlu Başkan yaylalar için çağrıda bulundu! "Komisyonlar kurulmalı"
Trabzonlu Başkan yaylalar için çağrıda bulundu! "Komisyonlar kurulmalı"
+4
Haber albümü için resme tıklayın

Trabzon Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Başkanı Cemil Pehlevan, meraların turizme değil hayvancılığa açılması gerektiğini savundu. Başkan Cemil Pehlevan, “ Turizm amaçlı faaliyetler mera ve yaylak alanlarında planlanacak ise öncelik hayvancılık amaçlı kullanılamayacak alanlar tercih edilmelidir. Bu alanları belirlemek için komisyonlar oluşturulmalı.” dedi.

Trabzonlu Başkan yaylalar için çağrıda bulundu!

Trabzon Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Başkanı Cemil Pehlevan, meraların turizme değil hayvancılığa açılması gerektiğini kaydetti. Başkan Cemil Pehlevan, “Anayasanın 45 inci maddesinin maddesinde “Devlet, tarım arazileri ile çayır ve meraların amaç dışı kullanılmasını ve tahribini önlemek, tarımsal üretim planlaması ilkelerine uygun olarak bitkisel ve hayvansal üretimi artırmak maksadıyla, tarım ve hayvancılıkla uğraşanların işletmelerin araç ve gereçlerinin ve diğer girdilerinin sağlanmasını kolaylaştırır.” hükmüne yer verilmiştir. Anayasanın bu hükmüne bağlı olarak çıkarılan 4342 sayılı Mera Kanunu’na göre mera ve yaylak mera alanları öncelikle hayvancılık amaçlı hayvanların otlatma ve ihtiyaçlarının giderilmesi için kullanılan taşınmazlar olup, öncelikle küçükbaş ve büyükbaş hayvancılığın geliştirilmesi için planlanmalıdır.” ifadelerine yer verdi.

Trabzonlu Başkan yaylalar için çağrıda bulundu!

Eko turizmi öne çıkaracak planlar hazırlanmalı

Turizm yüzünden Doğu Karadeni’de yaylaların önem kazandığına da işaret eden Başkan Cemil Pehlevan, “İlimiz ve ülkemizde turizm faaliyetlerinin önemi gün geçtikçe artmakta olup Doğu Karadeniz Bölgesi’ndeki yaylalar ciddi önem kazanmıştır. Yayla turizmi, ekolojik kaynakları mutlak korumak ve diğer çevresel etkileri de dikkate alınarak entegrasyonu saylayacak şekilde kamu tarafından eko turizmi öne çıkaracak planlar hazırlanmalıdır. Bütün bunlar yapılırken Anayasanın hükmüne bağlı olarak çıkarılan 4342 sayılı Mera Kanunun emrettiği hususlar dikkate alınmalıdır. Hayvancılığı olumsuz yönde etkileyecek hususlar göz önüne alınarak atıl alanlar belirlenerek ilgili kurumlardan alınacak gerekli izinlerden sonra planlama faaliyetlerinin başlatılması gerekmektedir.” değerlendirmelerinde bulundu.

Komisyon kurulması gerekiyor

Trabzonlu Başkan yaylalar için çağrıda bulundu!

Hayvancılık ev turizm için komisyonlara ihtiyaç duyulduğunu kaydeden Başkan Pehlivan, şunları kaydetti: “Turizm amaçlı faaliyetler mera ve yaylak alanlarında planlanacak ise öncelik hayvancılık amaçlı kullanılamayacak alanlar tercih edilmelidir. Bu alanları belirlemek için komisyonlar oluşturulmalı komisyonca yapılacak olan araştırmalar sonucunda hayvancılığı olumsuz yönde etkilemeyecek alanlar belirlenerek bu alanları turizm alanı olarak ilan edilmelidir. Böylelikle yapılacak olan bu çalışmalar ile gerek turizm alanları gerekse hayvancılık yapılan mera ve yaylak alanları bir birinden ayrılarak gerek turizm faaliyetleri gerek hayvancılık faaliyetleri bir birinden bağımsız olarak yürütülmesi sağlanmış olacaktır.”

Yayla şenlikleri panayıra döndü

Trabzonlu Başkan yaylalar için çağrıda bulundu!

Yayla şenliklerinin kültürel etkinliklerden çıkıp panayıra döndürüldüğüne işaret eden Başkan Pehlivan, açıklamalarını şöyle tamamladı: “Yayla turizmi kapsamında yapılacak çalışmalar planlama ilkeleriyle oluşturulmalı, bu süreçte alanın fiziksel ve kültürel alt yapısı öncelikle belirlenmeli, taşıma kapasiteleri mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Mevcut haliyle yayla şenlikleri tamamen kültürel etkinlikten çıkmış neredeyse panayır düzeyine gelmiştir. Bu konu ile ilgili toparlayıcı ve tamamlayıcı çalışmalar yapılarak turizm ekonomisindeki yerinin belirlenmesi, hedeflerinin ortaya koyulması gerekmektedir. Yayla şenliklerinin her birinin ayrı bir hikayesinin ayrı bir kültürünün olduğu unutulmamalıdır. Her birinin incelenerek bütüncül bir yaklaşımla yeniden tanımlanması ve bu verilerle yeniden planlanıp organize edilmesi gerekmektedir. Yayla turizmi alanında hedefler belirlenirken turizm planlamasının önemini bir kez daha vurgulamak isteriz. Kış aylarında, kayak ve kış turizmine yönelik kayak tesisleri, yürüyüş rotaları gibi planlamalar yapılmalıdır.”


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günebakış Trabzon Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günebakış Trabzon Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günebakış Trabzon Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günebakış Trabzon Haber değil haberi geçen ajanstır.

01

Erman - Sn pehlevan öncelikle teşekkürler ancak Trabzon'da böyle bir derdi olan herhangi bir yöneticinin olduğunu düşünmüyorum. Olsaydı yapılırdı. Hem de çok önceden.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 27 Şubat 12:00