Maden Verileri Şaşırttı... Trabzon'da Yüzlercesine Verildi!

Türkiye Erzincan’da yaşanan kazanın ardından madenciliği tartışırken, Trabzon verileri şaşırttı.

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri
Maden Verileri Şaşırttı... Trabzon'da Yüzlercesine Verildi!
Haber albümü için resme tıklayın

TEMA Vakfı,  Trabzon’daki madencilik faaliyetlerine ilişkin çalışma gerçekleştirdi.

TEMA, Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü verilerine göre Trabzon sınırları içerisinde IV. Grup maden ruhsatı (arama, işletme, ihale ve değerlendirme) sayısının 338’e ulaştığını kaydetti.

TEMA’nın Trabzon’daki madenciliğe ilişkin yaptığı çalışmada, “Çalışma alanının %77’si madenlere ruhsatlıdır. Çalışma alanının; %18’i arama, %5’i işletme, %54’ü ihale ve %0,03’ü değerlendirme safhasındaki maden ruhsat alanı olarak belirlenmiştir.” denildi.

Maden Verileri Şaşırttı... Trabzon'da Yüzlercesine Verildi!

SÜRMENE VE DERNEKPAZARI’NIN TAMAMI

İlçeler hakkında TEMA, “Sürmene ve Dernekpazarı ilçelerinin tamamı IV. Grup madenlere ruhsatlandırılmıştır. Araklı, Arsin, Çaykara, Maçka, Yomra ve Hoyrat’ta da IV. Grup madenlere ruhsatlılık oranı %80’in üzerindedir. Ormanlar ve tarımsal üretim alanlarında maden ruhsat alanları MAPEG’den elde edilen verilere göre çalışma alanı sınırları içerisindeki orman alanlarının %79’u, orman içi açıklıkların %95’i, tarım alanlarının %61’i, meraların %93’ü ve iskan alanlarının %53’ü IV. Grup madenlere ruhsatlandırılmıştır.” ifadelerine yer verdi.

TEMA Vakfı,  Trabzon’daki madencilik faaliyetlerine ilişkin çalışma gerçekleştirdi. TEMA, Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü verilerine göre Trabzon sınırları içerisinde IV. Grup maden ruhsatı (arama, işletme, ihale ve değerlendirme) sayısının 338’e ulaştığını kaydetti. TEMA’nın Trabzon’daki madenciliğe ilişkin yaptığı çalışmada, “Çalışma alanının %77’si madenlere ruhsatlıdır. Çalışma alanının; %18’i arama, %5’i işletme, %54’ü ihale ve %0,03’ü değerlendirme safhasındaki maden ruhsat alanı olarak belirlenmiştir.” denildi.

“SÜRMENE VE DERNEKPAZARI İLÇELERİNİN TAMAMI”

İlçeler hakkında TEMA, “Sürmene ve Dernekpazarı ilçelerinin tamamı IV. Grup madenlere ruhsatlandırılmıştır. Araklı, Arsin, Çaykara, Maçka, Yomra ve Hoyrat’ta da IV. Grup madenlere ruhsatlılık oranı %80’in üzerindedir.Ormanlar ve tarımsal üretim alanlarında maden ruhsat alanları MAPEG’den elde edilen verilere göre çalışma alanı sınırları içerisindeki orman alanlarının %79’u, orman içi açıklıkların %95’i, tarım alanlarının %61’i, meraların %93’ü ve iskan alanlarının %53’ü IV. Grup madenlere ruhsatlandırılmıştır.” ifadelerine yer verdi.

“ÖDA’LARIN %93’Ü IV. GRUP MADENLERE RUHSATLIDIR”

Trabzon’un doğasına da dikkati çeken TEMA, “Trabzon, doğası ve kültürel geçmişi ile zengin bir coğrafyadır. Sahip olduğu bu nadir doğal ve kültürel çeşitlilikler, koruma alanları ve IV. Grup maden ruhsat alanları çerçevesinde değerlendirilmiştir. Trabzon ilinde bulunan korunan alanların %97’si IV. grup madenlere ruhsatlandırılmıştır. Çalışma alanında bulunan milli parklar ve arkeolojik sit alanlarının tamamı IV. Grup madenlere ruhsatlandırılmıştır. Önemli Doğa Alanları ve Maden Ruhsat Alanları Trabzon’da Türkiye ve dünya ekosistemi için büyük önem taşıyan Önemli Doğa Alanları (ÖDA) bulunmaktadır. Doğa Derneği tarafından gerçekleştirilen “Türkiye’nin Önemli Doğa Alanları” çalışması kapsamında kullanıma açılan verilere göre, Trabzon’daki ÖDA’ların %93’ü IV. Grup madenlere ruhsatlıdır. ÖDA’ların; %21’i arama, %6’sı işletme, %66’sı ihale ve değerlendirme1 safhasındaki maden ruhsat alanı olarak belirlenmiştir.” ifadelerine yer verildi.

Nadir alanların korunması gerektiğine de işaret edilen araştırmada, şunlar kaydedildi: “Maden Kanunu'nda bugüne kadar yapılan değişiklikler bizi neredeyse her karışı madenler için ruhsatlandırılmış bir coğrafya ile karşı karşıya bırakmaktadır. Milyonlarca yılda oluşmuş doğal varlıkların ve binlerce yıllık kültürün varlığını devam ettirebilme hakkı haritalandırma çalışmasında görülen madencilik ruhsatlarının faaliyete geçmesiyle yok olacaktır. 5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu arazi kullanım planlarının hazırlanması konusunda gerekli hükümleri içerse de kanunun yürürlüğe girdiği 2005 yılından günümüze bu konuda maalesef önemli bir ilerleme kaydedilememiştir. Dahası çalışma doğa koruma alanlarından, önemli doğa alanlarına, tarım alanlarından meralara; ekolojik, kültürel ve ekonomik değere sahip alanları madencilik faaliyetlerine kapatan bir kanuna ihtiyaç olduğunu da göstermektedir. Geleceğimizin mirası bu nadir alanlar, madencilik faaliyetlerine tamamen kapalı statüler ile korunmalıdır.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günebakış Trabzon Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günebakış Trabzon Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günebakış Trabzon Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günebakış Trabzon Haber değil haberi geçen ajanstır.