Yeni Kanun Teklifi Rehberleri Mağdur Edebilir!

Turist rehberleri ve seyahat acentelerine ilişkin düzenlemeleri içeren Turist Rehberliği Meslek Kanunu ile Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonunda kabul edildi.

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri
Yeni Kanun Teklifi Rehberleri Mağdur Edebilir!
Yeni Kanun Teklifi Rehberleri Mağdur Edebilir!
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Trabzon Bölgesel Turist Rehberleri Odası Başkanı Ragıp Pirselimoğlu, konuyla ilgili Günebakış Gazetesi’ne özel açıklamalarda bulunarak, kanun teklifini değerlendirdi. Rehberlik bölümü mezunları dışında üniversite bölümü mezunlarına rehberlik mesleğinin önünün açıldığını söyleyen Ragıp Pirselimoğlu duruma tepki gösterdi.

Yeni Kanun Teklifi Rehberleri Mağdur Edebilir!

ARKEOLOGLAR DA REHBER OLABİLECEK

Birkaç saatlik kurs eğitimleriyle herhangi bir üniversiteden mezun olmuş birine rehber unvanı verilmesinin yanlış olduğunun altını çizen Pirselimoğlu, “Bu yasa teklifinde rehberlik mesleğine zarar veren yönler de var yardımcı olan yönleri de var.

Ama artısı yüzde 10’ken eksisi yüzde 90. Bu yeni yasa teklifinde de arkeoloji ve sanat tarihi bölümü mezunlarına rehberlik kokartı vermenin önü açılıyor. Ülkemizdeki üniversitelerin 40’a yakın fakültesinde turist rehberliği bölümü varken, siz bu meslekle hiçbir ilgisi olmayan sanat tarihçisini, arkeolog gibi kişilere birkaç saatlik eğitimle kurs vererek bu kişileri rehber yapmak doğanın kanununa aykırı.

Ben şimdi üniversite mezunuyum diye 100 saat eğitim alarak eczacı olabilir miyim? İnsanlar bu bölümü okuyorlar ama siz başka bölümden mezun olanlara bu mesleği yapma hakkı veriyorsunuz. Bir kurs görerek avukat olamam, eczacı olamam, benim böyle bir hakkım yokken arkeoloji bölümünden mezun olmuş bir kişi neden rehber olma hakkı kazansın?” diye sordu.

Yeni Kanun Teklifi Rehberleri Mağdur Edebilir!

REHBERLİK BÖLÜMÜ MEZUNLARININ HAKKI YENİYOR

Komisyonda kabul edilen yasa teklifine göre Çince, Korece, Japonca gibi dilleri bilen kişilere üniversite mezunu olmaları ve belirlenen şartları karşılamaları halinde rehberlik kokartı verilmesinin de yanlış bir karar olduğunun altını çizen Ragıp Pirselimoğlu, “Ülkemizde Çince bilen rehber açığı var diye herhangi bir üniversite mezunu olup da Çince bilen kişilere de kokart verilecek.

Bu da oldukça yanlış bir durum. Ülkemizde o kadar rehberlik bölümü mezunu genç varken, onlara Çince, Japonca, Korece öğretmeye çabalamak varken, tek meziyeti Çince bilmek olan üniversite mezunlarına rehberlik yetkisi verilmesi bizim karşı olduğumuz bir konu.” dedi.

“BU KARAR REHBERLİK MESLEĞİNE VURULAN BİR DARBEDİR”

Rehberlik mesleğinin alanının daraltılmasına karşı olduklarını kaydeden Başkan Ragıp Pirselimoğlu, rehberlere sadece müze ve ören yerlerinde ihtiyaç olmadığını belirterek, “Diğer bir konu da rehberlik yasasında yapılan bir değişiklikle, rehber bulundurma zorunluluğu sadece müze, ören yeri ve tescilli kültür varlıklarının olduğu yerlerle sınırlanıyor. Biz buna da karşıyız.

Rehberlik sadece müze gezdirmek, müze anlatmak değildir. Örneğin; Kütahya’dan yola çıkan bir tur otobüsünün Samsun’dan itibaren Karadeniz Bölgesinin yapısını, vadilerini, göllerini, yaylalarını, mutfağını, Karadeniz’ini otobüs gittiği sürece anlatan, otele girişte organizasyonunu yapan, misafir hasta olduğunda bölgeyi bildiği için en yakın sağlık kuruluşuna misafiri götüren bir rehberin olması nerede, Kütahya’dan herhangi bir acente sorumlusunun turda olup da Sümela’nın önüne geldiğinde rehber arkadaşı alıp bir saat gezdirmesi nerede. Tur otobüslerindeki rehber zorunluluğunun kaldırılması büyük bir sıkıntı. Bu teklif rehberlik mesleğine vurulan bir darbedir.” ifadelerini kullandı.

Yeni Kanun Teklifi Rehberleri Mağdur Edebilir!

REHBERLER ARASINDA AYRIMCILIĞIN ÖNÜ AÇILACAK

Başkan Ragıp Pirselimoğlu, komisyonda onaylanan kanun teklifine göre dil sınavını geçemeyen rehberler ile yabancı dil sınavını geçen rehberler arasında ücret ayrımı yapılacağını belirtti.

Bu madde ile rehberler arasında iş kaybının artacağını vurgulayan Başkan Pirselimoğlu, “Rehber olabilmek için üniversitenin turist rehberliği bölümünü bitirdikten sonra bir dil sınavına girmeniz gerekiyor.

Kokartlı rehber olabilmek için bir dili iyi bilmek gerekiyor. Rehber arkadaşlarımız bu dil sınavını geçemedikleri için kokartlarını alamıyorlar. Bakanlık diyor ki biz bu kişilere de kokart vereceğiz ama onlar aynı şekilde ücretlendirilmeyecek. Kültür ve Turizm Bakanlığı her sene ocak ayında rehberlerin taban ücretlerini açıklar. Yabancı dil bilmeyen rehberler, rehberlik taban ücretinin dörtte üçünden az olmamak üzere ücret alacaklardır diyor.

Aynı mesleği yapan iki kişinin farklı ücretlendirilmesi birinci bir sorun. Anayasa’ya aykırı. İkinci sorun ise bu meslekte bir ikileme yol açacak. Bir rehber yabancı dil bildiği için fazla ücret alırken, yabancı dil bilmeyen bir rehber daha az ücret alacak.

Acentelerde de daha az ücret alan rehber ayrımcılığı olacak. Bu da rehberler arasında iş kaybına yol açacaktır. Geçim kaynağı rehberlik olan arkadaşlar iş piyasasına bu şekilde yeni girecek kişiler yüzünden maalesef işlerini kaybedecekler. Turlarda rehber olmayışı da turizm hareketliliğini olumsuz etkileyecek.” diye konuştu.

Yeni Kanun Teklifi Rehberleri Mağdur Edebilir!

REHBERLERE KOKART AFFI DA SAĞLANACAK

Kanun teklifinin iyi yanları olduğunu da dile getiren Ragıp Pirselimoğlu, bazı nedenlerle rehberlik kokartını kaybeden rehberlere yeniden kokart sahibi olmanın yolunun açıldığını söyledi. Kokartı iptal olan rehberlerin, gerekli şartları karşılamaları halinde yeniden kokart alabileceklerini söyleyen Pirselimoğlu, “Bununla birlikte 14 bin civarı kokartlı turist rehberi var. Bunlardan sadece 8 bin tanesi aktif turist rehberi.

Bu aradaki diğer kişiler ya ölmüş, ya hak kaybına uğramış, kokartını yenilemediği için geri alamayan kişiler. Bu yasa teklifiyle de bir nevi üniversite affı gibi bu arkadaşlara bir af geçirilecek. Bu kişilerin mesleğe dönüşü için bir yol açılmış olacak, bazı şartları yerine getirmesi şartıyla. Bu da yasa teklifinin iyi diyebileceğimiz tarafı.” açıklamasında bulundu.

KANUN TEKLİFİNDE NELER VAR?

Turist rehberleri ve seyahat acentelerine ilişkin düzenlemeleri içeren Turist Rehberliği Meslek Kanunu ile Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonunda kabul edildi. Buna göre, mesleğe kabul başvurularında, yabancı dil yeterliliğini belirlemeye yönelik sınav, ÖSYM tarafından yapılacak.

ÖSYM sınav takvimine alınmayan dillerde ise konusunda uzman ve tarafsız kuruluşlara sınav yaptırabilecek. Mesleğe kabul koşullarının tümünü yerine getirenler, Bakanlığın talebiyle konusunda uzmanlaşmış kamu kurum ve kuruluşları tarafından yapılan mesleğe kabul sınavında başarılı oldukları yabancı dilde turist rehberi olmaya hak kazanacak. Ayrıca Çince başta olmak üzere belirlenecek Uzak Doğu dillerindeki adaylar için üniversitelerin turist rehberliği bölümlerinin ön lisans, lisans veya yüksek lisans programlarından mezun olmak veya üniversitelerin turist rehberliği bölümü dışındaki diğer bölümlerinden en az lisans düzeyinde mezun olanlar için, turizm sektörünün ihtiyaçları da dikkate alınarak belirlenen dillerde, gerektiği hallerde belirlenen bölgelerde, ülkesel veya bölgesel turist rehberliği eğitim programını bitirme şartı aranmayacak.

Üniversitelerin sanat tarihi ve arkeoloji bölümlerinden lisans mezunları için turist rehberliği eğitim programına katılma şartı aranmayacak. Bu kişiler, belirtilen diğer koşulları yerine getirerek, yönetmelikle belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde yapılan en az 100 saatlik eğitim programı ile uygulama gezisini başarıyla tamamlamalarıyla başarılı oldukları yabancı dilde, katıldıkları uygulama gezisine bağlı olarak bölgesel veya ülkesel turist rehberi olmaya hak kazanacak.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günebakış Trabzon Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günebakış Trabzon Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günebakış Trabzon Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günebakış Trabzon Haber değil haberi geçen ajanstır.