Maddi Durumum Elverişli Değil, Nasıl Avukat Tutacağım? E-Devlet Çözüm Sunuyor!

Adli Yardım Nedir? E-Devlet'ten Başvuru Avantajları Nelerdir? Adli Yardım Başvurusu İçin Neler Gerekir? Adli Yardıma Kimler Başvurabilir? E-Devlet Başvuru Şartları Nelerdir? E-Devlet'ten Nasıl Başvurulabilir? Farklı Kurumlara Gerek Kalmadı E-Devlet'ten Başvuruda Bulunabilirsiniz Artık. İşte Ayrıntılar..

Gülçin Birinci
Gülçin Birinci Tüm Haberleri
Maddi Durumum Elverişli Değil, Nasıl Avukat Tutacağım? E-Devlet Çözüm Sunuyor!
Maddi Durumum Elverişli Değil, Nasıl Avukat Tutacağım? E-Devlet Çözüm Sunuyor!
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Farklı Kurumlara Gerek Kalmadı: Adli Yardım Başvurusu Tek Formda E-Devlet'te Hizmetinizde.. Maddi Durumu Elverişli Olmayanlara Müjde! Adli Yardım Başvuru Formu E-Devlet'te! Adli Yardım Koşulları Nelerdir? E-Devlet'ten Adli Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Adli Yardım Başvurusu Kolaylaşıyor: Tüm Belgeler UYAP Üzerinden Erişilebilecek. Hepsi ve Daha Fazlası Haberin Devamında.. 

Adalet Bakanlığınca, maddi durumu elverişli olmayan kişilerin, özel hukuk alanında mahkemelere yapacakları adli yardım başvurularında kullanılmak üzere oluşturulan Adli Yardım Başvuru Formu, e-devlet üzerinden erişime açıldı.

Adalete Erişimde Eşitlik! Adli Yardım Başvuru Formu E-Devlet'te!

Yargı Reformu Stratejisi ve İnsan Hakları Eylem Planında yer alan adalete erişimin güçlendirilmesine yönelik hedefler tek tek hayata geçiriliyor. Bu kapsamda maddi durumu elverişli olmayan kişilerin, adli yardıma başvuru usulü kolaylaştırılarak, adalete erişimlerinin güçlendirilmesi amacıyla standart başvuru formu oluşturuldu. Özel hukuk alanında mahkemelere yapılacak adli yardım başvurularında kullanılmak üzere, başvuru sırasında istenen belgelerin standarda bağlanmasına yönelik oluşturulan Adli Yardım Başvuru Formu, fiziki olarak adliyelerdeki Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlükleri ve mahkeme ön bürolarından temin edilebiliyor. Ayrıca yapılan düzenleme ile artık Adli Yardım Başvuru Formuna E-devlet üzerinden de erişilebiliyor. Adli yardım talepli dava açmak isteyen vatandaşlar başvuru formuna https://vatandas.uyap.gov.tr adresindeki UYAP Vatandaş Portal sayfasından ulaşabiliyor.

Adli Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Adli yardım talebinde bulunabilmek için öncelikle mahkemeye başvurularak bu yönde talepte bulunulması gerekiyor. Başvurucunun adli yardımdan yararlanma koşullarını taşıyıp taşımadığı araştırılıyor. Mahkeme, adli yardımın koşullarının oluşup oluşmadığını değerlendirerek talebin kısmen veya tamamen kabulüne ya da reddine ilişkin karar verebiliyor. Adli yardım kararından dolayı ertelenen tüm yargılama giderleri ile devletçe ödenen avanslar, dava veya takip sonunda haksız çıkan kişiden tahsil ediliyor.

Adli Yardım Başvurusu Artık E-Devlet'te!

Oluşturulan standart başvuru formu ile başvurucunun maddi durumuna ilişkin bazı bilgi ve belgelere UYAP üzerinden adli mercilerin doğrudan erişim sağladığı hatırlatılarak, kendisinden sadece formda yöneltilen diğer sorulara doğru ve eksiksiz şekilde cevap vermesi isteniyor. Böylece Adli Yardım Başvuru Formu’nu kullanarak adli yardım talebinde bulunan vatandaşların, farklı bilgi ve belgeleri değişik kurumları dolaşarak toplama dönemi de son buluyor. Bu sayede kişilerin iş ve işlemlerinin kolaylaştırılarak hızlı şekilde çözüme kavuşturulması amaçlanıyor. Uygulama ile ayrıca adli yardım başvurularının yararlanma koşullarının değerlendirilmesinde benzer kriterlerin gözetilerek uygulama birliğinin sağlanması öngörülüyor.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günebakış Trabzon Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günebakış Trabzon Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günebakış Trabzon Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günebakış Trabzon Haber değil haberi geçen ajanstır.