Başkan Zorluoğlu Sayıştay’ın Trabzon Büyükşehir Belediyesi raporunu görmezden geldi!

Başkan Zorluoğlu Sayıştay’ın Trabzon Büyükşehir Belediyesi raporunu görmezden geldi.

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri
Başkan Zorluoğlu Sayıştay’ın Trabzon Büyükşehir Belediyesi raporunu görmezden geldi!
Başkan Zorluoğlu Sayıştay’ın Trabzon Büyükşehir Belediyesi raporunu görmezden geldi!
+3
Haber albümü için resme tıklayın

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, sosyal medya üzerinden kendisini eleştiren bir vatandaşla atışma yaşadı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Trabzon ziyareti ile ilgili paylaşımda bulunan Başkan Murat Zorluoğlu’na bir vatandaş tepki gösterdi. Zorluoğlu’nun Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yalan bilgi verdiğini iddia eden Hüseyin Ayvaz isimli sosyal medya kullanıcısı, “Ne anlatacak? Sizin verdiğiniz yalan bilgileri mi? Trabzon’u berbat ettiniz, Sayıştay raporlarını yargıya gönder cesaretin varsa!” dedi. Trabzon Büyükşehir Belediyesi hakkında yapılan incelemenin Sayıştay raporlarının yargıya taşınmasını isteyen vatandaşa Başkan Murat Zorluoğlu yanıt verdi. Yargı yolunun herkese açık olduğunu söyleyen Başkan Murat Zorluoğlu, Trabzon için yaptıkları hizmetlere vatandaşın hayallerinin yetişemeyeceğini söyleyerek, “Hüseyin Bey, Sayıştay raporları gizli değil, herkese açık. Siz de yargıya gönderebilirsiniz. Ayrıca bizim Trabzon’a yaptığımız hizmetlere sizin hayalleriniz yetişemez.” ifadelerini kullandı.

Başkan Zorluoğlu Sayıştay’ın Trabzon Büyükşehir Belediyesi raporunu görmezden geldi!
Başkan Zorluoğlu Sayıştay’ın Trabzon Büyükşehir Belediyesi raporunu görmezden geldi!


Başkan Zorluoğlu’nun yorumu karşısında tepkisini sürdüren Hüseyin Ayvaz, iyi yorum yaparken sorun olmayıp eleştiri yaparken mi sorun olduğunu sorarak, “Cevabınıza teşekkür ederim Başkanım. Yaptıklarınızı överken ufkumuz yetiyor, yapmadıklarınızı eleştirirken ufkumuz yetmiyor… Susalım mı Başkanım?” diye konuştu.

“Sayıştay raporunda sorun yok"

Başkan Zorluoğlu Sayıştay’ın Trabzon Büyükşehir Belediyesi raporunu görmezden geldi!


Sayıştay raporlarında hiçbir sorun olmadığını iddia eden Başkan Zorluoğlu, Hüseyin Ayvaz’ı algı yaratmakla suçladı. “Hüseyin Bey kesinlikle susmayın. Eleştirileriniz başım üstüne. Ancak Sayıştay raporları deyip sanki onlarda bir şey varmış gibi bir algı oluşturmaya çalışmanız doğru değil. Çünkü raporlarda hiçbir sorun yok. Siz var diyorsanız yargı mercilerine verin dedim sadece.” yanıtını verdi. Başkan Zorluoğlu’nun yanıtına teşekkür eden Hüseyin Ayvaz, “Cevabınız için teşekkür ederim Başkanım, inşallah Sayıştay raporları yargıya yansır!” ifadelerini kullandı. Başkan Zorluoğlu ise Hüseyin Ayvaz isimli vatandaşa, “Eksik olmayın Değerli Kardeşim. Biraz dertleştik diyelim.” dedi.

Sayıştay “Usulsüzlükler var" derken başkan " Sorun yok" diyor


Öte yandan Sayıştay’ın Trabzon Büyükşehir Belediyesi ile ilgili yayınladığı 2022 yılı inceleme raporunda yapılan faaliyetlerin çoğunda usulsüz uygulamalar tespit etti. Sayıştay raporunda, Büyükşehir Belediyesinin 2022 yılında yaptığı ihaleler, gerçekleştirdiği harcamalar ve yaptığı faaliyetlerde birçok yanlış uygulama bulunduğu tespit edilerek 24 buldu ortaya kondu. 2022 yılının faaliyetleri ile ilgili 2023 yılı sonlarına doğru yayınlanan Sayıştay raporunda Başkan Murat Zorluoğlu döneminde yanlış uygulamalara vurgu yapıldı. Pandemi dönemi bahane edilerek ihale yöntemleri ile yapılması gereken bazı işlerin pazarlık usulüyle yapıldığını belirten Sayıştay, bu uygulamanın gerek olmasa dahi süreklilik haline getirildiğini kaydetti.

Başkan Zorluoğlu Sayıştay’ın Trabzon Büyükşehir Belediyesi raporunu görmezden geldi!


İhaleyle değil pazarlık usulüyle proje dağıtıldı


Sayıştay raporunda, 13 milyon 61 bin TL’lik Trabzon- Ortahisar İlçesi Maraş Caddesi ve Bağlantı Sokakları Üstyapı Yenileme işinin, 8 milyon 650 bin TL’lik Trabzon İli Muhtelif İlçe Mahalle Yolları Beton Yol işinin ve 33 milyon 592 binlik Tonya Pazaryeri, Otopark ve Gençlik Merkezi işinin pazarlık usulü ile değil temel ihale yöntemleri ile yapılması gerekti belirtildi. Bununla birlikte projelerin verildiği firmaların sözleşme şartlarına uymadığı, bazı yapım işlerinde sözleşmede belirtilen iş programına uyulmadığı ve buna rağmen sorululara herhangi bir müeyyide uygulanmadığı belirlendi. Sayıştay raporunda Belediye Meclisi kararı olmadan taşınmaz tahsisi yapılması ve tahsis süresi bitmesine rağmen herhangi bir işlem yapılmaması da Büyükşehir Belediyesinin yanlış uygulamaları olarak kaydedildi.


İhalesiz devir ve usulsüz kira indirimi yapıldı

Belediyeye ait taşınmazların işletme haklarının ihale yapılmadan belediye şirketine devredildiği Sayıştay raporunda belirtildi. Atatürk Köşkü, Kızlar Manastırı, Şehir Müzesi ve Çal Mağarasını kapsayan bulguda, “İşletme haklarının aylık 23 bin TL bedelle belediye şirketi olan Trabzon Kent, Spor, Turizm ve Bilişim Organizasyon Hizmetleri Anonim Şirketine ihalesiz olarak devredildiği tespit edilmiştir.” ifadeleri yer aldı. Tahsisli taşınmazın yersiz olarak devredildiği ve alınması gereken kiraların alınmadığı da Sayıştay raporunda dikkat çeken bir diğer önemli bulgu olarak yer alırken, Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından bir taşınmazın kira bedelinin yersiz olarak indirildiği belirtildi. Ayrıca Trabzon Büyükşehir Belediyesinin kendisine ait t Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezini kullanan bazı kurum ve kuruluşlardan ücret almadığı öğrenildi.

Yapılan projelerin sağlam yapılmadığı belirtildi


Sayıştay raporunda yapılan imalatların kısa sürede bozulduğu bilgisine de yer verildi. Maraş Caddesi yol yapım işi ve Yomra’da yapılan yol çalışmaları örnek gösterildi. Önceden öngörülebilir durumlar için proje değişikliğine gidilerek iş artışı yapılması ve proje değişikliği onayının imalatlar gerçekleştikten uzun bir süre sonra alındığı da Sayıştay raporunda yer buldu. Yalıncak Plajı ve yeni Trabzon Otogarı projesi buna örnek verildi. Avrasya Pazarı sergi üniteleri yapımı ve 10 yıl süre ile kiralanması işinde yersiz olarak süre uzatımı verildiği de Sayıştay raporunda tespit edildi.

Başkan Zorluoğlu Sayıştay’ın Trabzon Büyükşehir Belediyesi raporunu görmezden geldi!


Özel Kalem Müdürlüğü bütçesi farklı müdürlüklerce kullanıldı


Tahsil edilen çevre temizlik vergisi paylarının cari harcamalar için kullanıldığı kaydedildi. Ayrıca Özel Kalem Müdürlüğü dışındaki müdürlüklerce temsil ve tanıtma bütçesinin kullanıldığı da tespit edildi. Sayıştay konuyla ilgili, “Başkanlık makamına ait olması gereken temsil ve tanıtma giderleri ödeneklerinin özel kalem müdürlüğü dışında başka birimlerin bütçesine konulmaması ve harcama yapılmaması uygun olacaktır.” uyarısı yapıldı.

Alacaklar bilerek zaman aşımına uğratıldı 


Vergi alacaklarına ilişkin ilan yoluyla tebliğin usulünde de hata yapıldı. Ayrıca Büyükşehir Belediyesi tarafından ödenmeyen vergi borçlarının takibinde izlenmesi gereken yasal süreçlerin yerine getirilmediği de belirlendi. Ortak hizmet projesi protokol şartlarına riayet edilmediği de saptandı. Sayıştay bulgusunda, “İdare tarafından kiraya verilen taşınmaza izinsiz olarak eklentiler yapıldığı görülmüştür.” dedi. Kanuni süreçlere uyulmaması sonucu oluşan zamanaşımı ve bundan kaynaklı sorumluluk doğması da Sayıştay raporundaki bulgular arasında yer aldı. Söz konusu bulguda, “İdarenin vergi alacakları incelendiğinde, bazı alacakların tahsil aşamasına geldiği halde tahsil edilmeyip zamanaşımına uğratıldığı görülmüştür.” ifadeleri yer aldı.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günebakış Trabzon Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günebakış Trabzon Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günebakış Trabzon Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günebakış Trabzon Haber değil haberi geçen ajanstır.

02

Kemal - Ula hüseyin sosyal medyadan sallayana kadar sen git ver mahkemeye daaaa zorluoğlu başkanimizi seviyoruz

Yanıtla . 0Beğen . 2Beğenme 19 Şubat 08:07
01

Fatma - Yapılan hizmetlerin unutmayın Sayın Başkanımızı seviyoruz saygılarımla

Yanıtla . 0Beğen . 4Beğenme 18 Şubat 22:56