Trabzonspor Divan Başkanlık Kurulu Başkan Adayı Yusuf Ziya Yılmaz, "Çekilmiyorum, Yol Gösteriyorum!"

Yılmaz, “Bir yol buldum. Bu tatsız, bu insanları rahatsız eden yarışın içinde olmamak, peki buna ne isim vereceğiz, ‘Ben adaylıktan çekiliyorum’ hayır. ‘Ben bir yol açıyorum, bu tatsız yarışın içinde olmuyorum.”

Ezgi  Alp
Ezgi Alp Tüm Haberleri
Trabzonspor Divan Başkanlık Kurulu Başkan Adayı Yusuf Ziya Yılmaz, "Çekilmiyorum, Yol Gösteriyorum!"
Trabzonspor Divan Başkanlık Kurulu Başkan Adayı Yusuf Ziya Yılmaz, "Çekilmiyorum, Yol Gösteriyorum!"
+5
Haber albümü için resme tıklayın

Yılmaz, “Bir yol buldum. Bu tatsız, bu insanları rahatsız eden yarışın içinde olmamak, peki buna ne isim vereceğiz, ‘Ben adaylıktan çekiliyorum’ hayır. ‘Ben bir yol açıyorum, bu tatsız yarışın içinde olmuyorum.”

Trabzonspor Divan Başkanlık Kurulu Başkan Adayı Yusuf Ziya Yılmaz, Zorlu Grand Otel’de düzenlediği Basın Toplantısı ile adaylığının gerekçelerini duyurdu sonra geri çekti. Trabzonspor Divan Başkanlık Kurulu Başkan Adayı Yusuf Ziya Yılmaz, Zorlu Grand Otel’de düzenlediği Basın Toplantısı ile basın mensupları ile buluştu. Yılmaz, ilk açıklamasında “Hem Basın mensubu arkadaşlara hem de yakın çevremden gelen tüm arkadaşlarımıza teşekkür ederim. Neden aday olduğumuz bu seçimin bizim için önemini anlatmaya çalışacağım” diyerek sözlerine başladı.

Trabzonspor Divan Başkanlık Kurulu Başkan Adayı Yusuf Ziya Yılmaz,

“Ortaya çıkan durum hoş bir durum olmadı”

Mevcut Başkan Ali Sürmen’in aday olmayacağını açıklaması üzerine önce kendi çevrelerinde birçok kişiye destek verip adaylığa davet ettiklerini belirten Yusuf Ziya Yılmaz, daha sonra bu tekliflerin kabul görmemesi üzerine kendisine teklif geldiğini ve bu ihtiyaca cevap vermek için aday olduğunu belirtti. Bu süreçte yaptığı görüşmelerde, destek gördüğünü belirten Yılmaz, “‘Ulvi bir görev üstlenmek için yola çıkmışsın tabi ki destek veririz’ diyen de oldu, ‘Sen başkanlığa layıksın ne işin var Divan Başkanlığı’nda’ diyenler oldu. Ama bana kimse ‘Senden Divan Başkanı olmaz’ demedi ya da ima etmedi. Peki neden aday olmadım bu süreç içerisinde çünkü Divan Başkanlık Kurulu’nun ocak ayını takip eden ilk haftasında beklenen bir toplantısı vardı. Bu süreçte mevcut Divan Başkanı aday olacaksa adaylığını ya da aday olan varsa o kişilerin adaylıklarını açıklayacaktı. Nezaketen biz o tarihi beklemek durumunda kaldık. O güne kadar bugünkü mevcut adaylarda dahil olmak üzere kimse aday olmadı. Bugünkü adayları o zaman bazılarını birkaç kez telefonla aradım, bazılarının zaten şartları vardı. O aday olursa ben olmam gibi yani şarta dayalı bir adaylık. Bir kısmı zaten hiç hesapta yoktu. Ben bu süreci düşük yoğunlukta bir devam ettirdim. Tabi adaylar daha sonrasında hızlı bir şekilde ortaya çıkmaya başladı ama bu ortaya çıkan durum pek hoş bir durum olmadı. Haliyle Trabzonspor’u düşünenler ‘Divan için 4 aday çok değil mi?’ serzenişinde bulunmaya başladı. Haklılar da tabi.  Ben kendi kendimi eleştirmek için geriye dönüp baktığımda önce birçok kişiye destek oldum, birçok kişiyi aradım dediğim gibi kimisi bana şart dedi, ‘şu aday olursa olmam’ dedi. Sonuç olarak bu noktaya gelindi mi? Gelindi. Peki ondan sonra ne oldu?’ Ben bu süreci de anlatmak istiyorum” dedi ve sözlerine devam etti.

Trabzonspor Divan Başkanlık Kurulu Başkan Adayı Yusuf Ziya Yılmaz,

Devamlı yapılan yanlışlar Trabzonspor’u bu noktaya getirdi!

Yılmaz, “Trabzonspor tarihinin ekonomik olarak en sıkıntılı dönemini yaşıyor, bu sorun geçmişten gelen bir durum. Bugün bu noktalara gelineceğini ben 2 toplantıda bir mutlaka insanları da sıkmayacak şekilde dile getirdim. Kadrolu konuşmacı olmaksızın. Bugün buralara gelineceği benim için bir sürpriz değil. Bu bizler için hoş bir tablo değil hatta çok kötü bir tablo ama bu bir süreç olarak yaşandı. Devamlı yanlış yapılarak bu noktaya gelindi. Diyeceksiniz ki bunun Divan Başkanlığı ile ne ilgisi var. Benim yoğurt yiyişime tarzıma göre bir ölçüde divan başkanlığı da bir katkı yapabilirdi ya da yaptığı daha etkin denetim ve bilgilendirme yapabilirdi. Benim gözümde Divan Başkanlığı denetim, uyarı ve bilgilendirme şekilde. Başka işleri de var tabi ama özet olarak bu.” dedi.

“Trabzonspor yalnız kaldı…”

Yusuf Ziya Yılmaz, “Bir başka konuya gelirsek, Divan Başkanlığı müessesi şampiyon olan kulüplerde var. Başakşehir de yok ama onlar da başkan yardımcısı aracılığıyla katılıyor. Bursaspor’un son dönemdeki durumu da malum. Bunun şu açıdan önemi var. Biliyorsunuz Trabzonspor bir şike süreci yaşadı. Bu konuda ciddi bir yalnızlık içerisinde bu yalnızlığın giderilmesi, paylaşılması ve diğer paydaşların bu işe katılması noktasında elbette bütün organların etkisi olduğu gibi Divan Başkanlığı’nın da büyük etkisi var. 2-3 ayda bir bu kulüplerle yapılan divan başkanlık toplantılarında bu konular açık yüreklilikle konuşulabilir. Bu yalnızlığa katkı yapılabilirdi. Bunu Divan Başkanlığının önemine atfen söylüyorum. Benim bir Divan Başkanlık adayı olarak diğerlerinden farklı olan görüşüm şudur; aday olmamdaki sebeplerden biri de budur: Ben bir divan başkanı olarak yönetimin yanında, onun doğrultusunda onlarla oturup öyle bir görüntü vermem. Karşısında da olmam. Ama söylenmesi gereken ve yapılması gereken ne varsa dirayetle ve cesaretle bunları söyler ve yaparım.

Transferlere de değinen Yılmaz, “3 oyuncu aldık, ikisi hatta kadrodan 3 oyuncu Afrika Kupası’nda. Bu transfer yapılırken bilinmiyor muydu? Trabzonspor halen yanlış harcamalar yapıyor ve yanlışa devam ediyor. Bunun arkasında bir bilgisizlik var. Hepimizin dudaklarını uçuklatan harcamalar yapılıyor, halen yapılıyor. Bana göre felakete yatırım yapılıyor. Bu da Trabzonspor’un yalnızlığındandır.”

Trabzonspor Divan Başkanlık Kurulu Başkan Adayı Yusuf Ziya Yılmaz,

Erol Tuna 4 aday ile bir araya geldi…

Yılmaz, “Bunları düşünürken beni sınırlayan şeyler de vardı. Tüzük, tabi ben tüzük sınırlarını en etkin şekilde kullanacağım iddiası ile ortaya çıktım. Ama 4 aday olması kamuoyunda derin bir rahatsızlık yarattı. Daha sonra eski Asbaşkanımız Erol Tuna, bu işe bir çözüm bulmak amacıyla bizleri bir araya topladı. Herkes kendi hikayesini anlattı. Ben kendi içimde olmadığı 4-5 tane öneri sundum. Bunlar nasıl, bir tanesi ‘madem kendimizde aday olma hakkını görüyor, burada yetkinlik hisseden Erol Bey’de aday olma hakkını görüyor, o aday olsun hepimiz çekilelim’ dedim, ya da ‘Mahmut Ören ki kendisi çalışkan da bir arkadaşımız, o ya Hayrettin Bey ile karar versin ki kendisi bazı şartlar neticesinde aday oldu, bu taraftan da Emin Kahraman ile ben bir karar verelim tek adaya düşelim, 2 aday kalsın’ dedim. Bu bir sadeleştirmedir. Hiç istememe rağmen, çok tatsız ama ‘kura çekelim’ dedim. Bu toplantı da Mahmut Bey, hiçbirini kabul etmiyorum dedi, ikinci gün Mahmut Bey’in günahını almışız diğer adaylar da kabul etmedi. Ben dedim ki sizin içinde olmadığı bir öneri sunun ben kabul edeceğim. Eğer ki hedef bir koltuk değilse, hizmet değilse buyurun dedim. Sonra başka şeyler de oldu. Trabzonspor Yönetimi kendi işini çok iyi yapıyormuş gibi bizim bu durumumuza el attı, bir çatı aday önerisi geldi, birileri bir adayı desteklediklerini söyledi vs. Tatsız şeyler oldu. Geçmişte Divan Başkanlığı için yapılan mücadele, insanların birbirleri ile olan kavgası husumeti bu seçimin zeminine taşıdılar. Biz bir taraftan başkanlık seçimi için çalışırken böyle kavgaların içinde kaldık.”

Divan Üyelerine karşı sorumluluğumu bu şekilde yerine getiriyorum…

Bu işin boyutu farklı bir yere doğru gitmeye başladı vurgusu yapan Yılmaz, asıl flaş kararını ise konuşmasının son bölümünde dile getirdi. Yılmaz, “Ben daha az önce bir abimize ulaşmaya çalıştım, ki o aday olsun, bu durumlar ortadan kalksın diye uğraşıyordum. İsmini sormayın açıklamam çünkü olumsuz cevap verdi. Bu süreç devam ettikçe üyelerle konuşurken şunları duymaya başladım, ‘Ne var bu Divan’da? Niye 4 Aday? E Hepiniz Arkadaşımızsınız hanginize vereceğiz oyumuzu?’ haklılar. Benim en yakın arkadaşım da başkasına oy verse alınmam ama adayların birbirine yakınlığı da sorun oldu. Sonuç olarak bu haklı şikayetler çeşitli şekillerde karşıma geldi. 4 tane aday 40 tane divan üyesi. Dediğim gibi farklı bir boyuta geldi. Burada bir liste var. Bir üyeyi 4 kez arayan arkadaşımız var. Ben öyle yapmadım. Aradığım 350 kişiden olumlu görüş aldım. Bu 350 oy demek değildir tabi ki ben divan kurulunda yapacağım konuşmadan da birine angaje olmamış insanlardan da oy alabileceğimi düşünüyorum. Dolayısıyla bir seçilme kaygısı demiyorum. Bu söylediklerimle şu söyleyeceğimin bir ilgisi yok. Bu bir bilgilendirmedir. Sizlerin aracılığıyla aktarmak istedim çünkü buradan bazı yorumlar da çıkacak. Sonuçta gelinen noktada ben bu yöndeki haklı şikayetlere cevap veremez oldum. Ki ben her türlü soruya cevap verebilecek bir kişi olarak kendimi tanımladım. ‘Kendimden başka adaya razı değilim’ anlayışına karşı olmaya çalıştım hem Erol Bey’in toplantısında hem de sonrasında çözüm aradım, görüşmeler yaptım ona da bir çözüm bulamadım, geriye bir yol buldum. Bu tatsız bu insanları rahatsız eden yarışın içinde olmamak, peki buna ne isim vereceğiz, ‘Ben adaylıktan çekiliyorum’ hayır. ‘Ben bir yol açıyorum, bu tatsız yarışın içinde olmuyorum. Siz bana bakın, siz de kendinize buradan eğer bir ders alırsanız, kamuoyu önünde ben divan üyelerine karşı olan sorumluluğumu bu şekilde yerine getiriyorum. Fiili olarak bir yol açıyorum, bu durumu divan başkanlığına yakışan bir duruma getirsinler, bu yarışı, yarış olmaktan çıkarsınlar ve gerek dışardan gerek kendi aralarından bir aday seçip düzgün bir duruma getirsinler. Ben 10-15 adım attım, onlarda bir adım atsınlar. Ben bunu seçime 10 gün kala da söyleyebilirdim ama o zaman amacından sapardı. Bunu kazanma oranımın en yüksek olduğu zamanda söylüyor ve bu fikre bir anlam katmak istiyorum.” İfadeleri ile yarıştan çekildiğini duyurdu.

 

Yarın Doğan giderse

kimsenin hazırlığı yok!

Ama benim planım var

Trabzonspor Divan Başkanlık Kurulu Başkan Adayı Yusuf Ziya Yılmaz,

Trabzonspor Başkanı Ertuğrul Doğan’ın bırakması durumunda ne olabileceğini dile getiren Yusuf Ziya Yılmaz, “Ben bu süreçte abilerimize, eski yöneticilere herkese bir soru sordum, burada sizlere de bu soruyu sormak isterim diyen Yusuf Ziya Yılmaz, yarın Sayın Başkan Ertuğrul Doğan dedi ki ‘ben çok para harcadım, yoruldum yeter bırakıyorum’ dedi. Ne yapacaksınız? Var mı bir planınız? Yoksa ‘ne yapacağız?’ deyip düşünmeye mi başlayacaksınız? Camianın önde gelenlerinin hazırladığı bir planı var mı? Yok. Ben kimseden böyle bir cevap almadı. Ben dedim ki, “Benim var bir planım.”  Ben Divan Başkanlığını bir hizmet alanıdır.  Emeklilik yeri olarak görmüyorum, hizmet adamıyım. Bu anlayışla aday oldum. Yarın Trabzonspor’da bir ihtiyaç olması durumunda bu başkanlık da olur, Divan başkanlığı da olur, herhangi bir yöneticilik de olur. Hiç tereddüt etmeden, ancak vurguluyorum ihtiyaç durumunda ‘ortada bir felaket var gel bunu ortadan kaldıracağız denildiğinde, gel şurasından da sen tut denildiğinde’ eğer Trabzonspor ile yaşamaya devam ediyorsam. Bu kaçınılmaz bir harekettir benim için. Yoksa bana bir koltuk verin, kaç yıldır yöneticilik yaptım. Bunu da bu görevle taçlandırayım, derdinde hiç değilim. Bunu da söyleyeyim.  Ben elimi taşın altına koyar her türlü görevi üstlenirim.”

 

# TRABZONSPOR HABERLERİ İLE İLİŞKİLİ:

14 Şub 2024 - 15:52 - Trabzonspor Haberleri

Mahreç  Ezgi Alp


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günebakış Trabzon Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günebakış Trabzon Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günebakış Trabzon Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günebakış Trabzon Haber değil haberi geçen ajanstır.