Trabzon Büyükşehir Belediyesi işçilerinden isyan!

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanlığı şirket işçileri ve kadrolu işçiler sendikaya ve belediye yönetimine isyan bayrağını açtı.

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanlığı şirket işçileri ve kadrolu işçiler sendikaya ve belediye yönetimine isyan bayrağını açtı. Büyükşehir Belediyesi İşçi Platformu’nun iddiasına göre, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, temmuz ayında yeni sözleşme yapıldığında, yılbaşındaki zam artış oranını enflasyonun yanında refah payı da vereceğini söylemişti. Bunu Ocak ayı meclis toplantısında da dile getirdiği iddia edilen Başkan Zorluoğlu’nun refah payını vermeyeceği öne sürüldü. İşçiler de Whatsapp grubu kurarak sendikadan istifa etmeye başladı. Üyelere Whatsapp grubundan mesaj atılarak sendikadan istifa etmeleri yönünde bilgi paylaşımı yapıldı.


Mesajla sendika üyelerine bilgilendirme


Gönderilen mesajda, şu ifadelere yer verildi: “Bugün dairemiz toplantı salonuna gelen sendika başkanımız Şevket Bey'in yaptığı açıklamalar kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır. Rize Belediyesi’ndeki usulsüz yapılan zammı örnek göstererek bize ölümü gösterip sıtmaya razı etmek için gelip konuşma yapmaya çalışmıştır. Ancak aklı başında hiçbir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı bu yalanlara inanmayacaktır. 666 TL’nin yüzde 38’i 253.08 yapmaktadır. 666₺ artı 253₺ eşittir 919₺ yapmaktadır. Biz işçilere yüzde 38 e bile tekabül etmeyen komik bir maaş artırımı yapılmış olup biz emekçiler ile resmen dalga geçilmiştir. Biz hakkımız olan insanca yaşamak için yeterli olabilecek 666₺ ye ek olarak yüzde 150 oranında zam talep ediyoruz. 537₺ usulsüz ve hukuka aykırı bir rakamdır. Şu anda hiçbir şekilde maaş artırımı yapılmasa bile 666 TL günlük yevmiyemiz olması zorunlu olan rakamdır. Rize Belediyesini örnek göstererek düşük maaş aldıklarını eğer itiraz edersek bizim de maaşımızın düşeceğini söyleyerek sendika başkanımız bizi tehdit etmiştir. Biz emekçiler olarak böyle bir hakaret karşısında birlik olmalıyız. Rize belediyesi büyükşehir değildir. Trabzon ili büyükşehir belediyesidir. Yaptığı işler kapsadığı alan alınan risk büyükşehir olduğumuz için hayli hayli fazladır. Bize sözleşmede yazılı olan %38 maaş artışı uygun görülmüş olup, insani ihtiyaçlarımızı karşılayamaz duruma getirildik. Şimdi hemen yarın basında Trabzon büyükşehir belediyesi %71 zam yaparak rekor kırdı başlığını göreceğiz. 666 TL bize kayıtsız şartsız devletin hükümetin verdiği asgari ücret rakamıdır. Bizim 666 TL'nin üzerine yapılan maaş artırımı bakın özellikle söylüyorum zam değil maaş artırımı zaten toplu iş sözleşmemizde mevcuttur. Rivayete göre sayın başkanlarımız lütufta bulunmuş olup %71 oranında maaş artırımı yapmış ama yan sosyal haklara gelince %38'de kalmıştır. Tamam, bunu kabul edelim ama memura %120 sds anlaşması imzalandı çok kısa bir süre önce. Bu nasıl perhiz bu nasıl lahana turşusu. Yoldaşlarım arkadaşlarım dostlarım; gün birlik beraberlik seferberlik günüdür; ben ve birçok arkadaşım bu yapılan veya yapıldığı iddia edilen zamcık oranını kabul etmiyoruz. Eğer şimdi sesimizi çıkartmazsak asla sesimizi duyulmayacak. Bünyemizden belediyemizden ayrılıp DSİ bünyesine geçiş yapan arkadaşlarımız var. Aramızda maaş konusunda uçurumlar var. Kamu personeli protokol çerçevesine alınmadığımız gibi aşağılanarak hakaretlere uğramaktayız. Lütfen birlik olalım beraber olalım. Ama kesinlikle provokasyonlara alet olmayalım. Hakkımız olan insanca yaşam için gerekli ücreti alana kadar mücadelemize devam edelim. Değerli arkadaşlarım her birinizi saygı ve sevgi ile kucaklıyor mücadelemize davet ediyorum.”


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günebakış Trabzon Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günebakış Trabzon Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günebakış Trabzon Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günebakış Trabzon Haber değil haberi geçen ajanstır.