Trabzon’da Ulaşım Sorununa ‘Sürdürülebilir’ Çözüm

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu bir dizi programa katılmak amacıyla memleketi Trabzon'a geldi.

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri
Trabzon’da Ulaşım Sorununa ‘Sürdürülebilir’ Çözüm
Trabzon’da Ulaşım Sorununa ‘Sürdürülebilir’ Çözüm
+8
Haber albümü için resme tıklayın

Sabah saatlerinde uçakla Trabzon’a gelen Bakan Uraloğlu, havaalanında çiçekler ve meşalelerle karşılandı. Bakan Abdulkadir Uraloğlu, kendisini coşkuyla karşılayan grupla fotoğraf çekildikten sonra Trabzon Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde kentte bir otelde düzenlenen "Trabzon Sürdürülebilir Kentsel Ulaşım Planı" projesinin açılış ve tanıtım etkinliğine katıldı.

Trabzon’da Ulaşım Sorununa ‘Sürdürülebilir’ Çözüm

Trabzon’da Ulaşım Sorununa ‘Sürdürülebilir’ Çözüm

Şehrin yöneticileri, siyaset, ticaret ve eğitim dünyasından önde gelen isimlerin katılım sağladığı Trabzon Sürdürülebilir Kentsel Ulaşım Planı açılış töreninde konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, sürdürülebilir ulaşımın önemine vurgu yaptı.

Şehirlerin gelişebilmesi için ulaşım ve haberleşme alanında da önemli adımlar atılması gerektiğine vurgu yapan Bakan Uraloğlu, Türkiye’ye 250 milyar dolarlık ulaşım ve haberleşme alanında yatırım yapıldığını kaydederek, “Ulaşım, haberleşme ve şehircilik alanında gerçekleştirilen yatırımlarla çehresi aydınlanan Türkiye’mizin gelecek vizyonunu; dünyanın nabzını tutarak, teknolojik gelişmeleri yakından takip ederek ve daima entegrasyonu merkeze koyarak şekillendiriyoruz.

Türkiye Yüzyılında, insan ve çevre odaklı, akıllı ve güvenli entegre ulaştırma sistemleri ve hızlı iletişim ağlarıyla, dünyada öncü olmak vizyonuyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Çünkü ulaşım ve iletişim yatırımlarını; kesintisiz kalkınmanın, rekabetçi bir ekonominin, sosyal etkileşimin, sürdürülebilir şehirciliğin ve refahın temeli olarak görüyoruz. Ülkemizin ulaşım ve haberleşme altyapısına yaklaşık 250 milyar dolar yatırım gerçekleştirdik.” dedi.

Trabzon’da Ulaşım Sorununa ‘Sürdürülebilir’ Çözüm

YENİ TRABZON HAVALİMANININ BAŞLANGICI İÇİN TARİH VERDİ

Mevcut Trabzon Havalimanı binasında iyileştirme çalışmalarının sürdürüldüğünü söyleyen Bakan Uraloğlu, yeni Trabzon Havalimanı için yapım sürecinin ne zaman başlayacağı ile alakalı olarak açıklamalarda bulunarak, “Trabzon’umuza yeni bir havalimanı kazandırmak için çalışmalara başladık.

Önce mevcut havalimanımızın öncelikli olarak yapılması gereken yapılarının inşaatına başladık. Mevcut iç hatlar terminal binasına iki adet sabit yolcu köprüsü ve körük ekleyeceğiz.

Özellikle yeni dış hatlar gelen yolcu terminali ve CIP binasının aciliyeti vardı. Yıl sonuna kadar 3 bin 240 metre uzunluğundaki yeni pist ve 10 milyon yolcu kapasiteli 110 bin metrekare büyüklüğündeki yeni terminal binasının fizibilite çalışmalarını tamamlayacağız. Sonrasında yeni Trabzon Havalimanı’nın yapım sürecini başlatacağız. Tamamlandığında Trabzon’a uzun yıllar hizmet edecek çok kıymetli bir eser olacak.

Akçaabat ilçesi, Meydan Bölgesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Trabzon Otogarı ve Trabzon Havalimanı arasındaki yolculuk talebine cevap verecek olan Trabzon Raylı Sistem Hattımız için de çalışmalarımıza başladık.

31,9 km uzunluğunda, 56 istasyonlu olacak şekilde projemizi planlıyoruz. Etüt-proje hizmetleri ihale hazırlık çalışmalarını tamamladık. Projemizin bitmesiyle, kent içi trafiğe yeni bir soluk aldıracağız.

Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da güçlü, modern, sağlam altyapı ve üstyapı temelinde Türkiye yüzyılını hep birlikte inşa edecek, milletimizin hayat kalitesini devamlı yükselteceğiz.

İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli, Düzce ve Trabzon başta olmak üzere birçok şehrimizde Sürdürülebilir Kentsel Ulaşım Planlarını hazırlamaya ve ulusal ulaşım sistemimizle entegre etmeye başladık.

Ulaşım planlarının hazırlanmasına çok önem veriyoruz. Bu programlar dahilinde olmayan şehirlerimizi de içine alacak yeni projeleri hayata geçirmek için Avrupa Birliği ile çalışmalar yürütüyor, büyük ve güçlü Türkiye’nin her noktasında ulaşım ve haberleşme alanlarında dünya ölçeğinde projeleri hayata geçiriyoruz.” diye konuştu.

Trabzon’da Ulaşım Sorununa ‘Sürdürülebilir’ Çözüm

TRABZON’DA ULAŞIMA 5,9 MİLYON EURO YATIRIM

Trabzon’a ulaşım altyapısı konusunda yaklaşık 6 milyon Euro yatırım yapıldığını hatırlatan Bakan Uraloğlu, “Avrupa Birliği’nin Sürdürülebilir ve Akıllı Hareketlilik Stratejisine paralel olarak, Bakanlığımız IPA Fonları aracılığıyla ‘sürdürülebilir kentsel ulaşım planlarının’ hazırlanması için Belediyelere destek oluyoruz.

Trabzon sürdürülebilir kentsel ulaşım planı projesi için hayata geçireceğim yatırım yaklaşık 2 milyon avrodur. Bunun yanı sıra, sürdürülebilir kentsel ulaşım kapsamında; Trabzon Büyükşehir Belediyemiz için, 1,7 milyon avro tutarında bisiklet yolu yapım işinin, 2,2 milyon avro tutarında ise tedarik alımı projelerimizin yapılması amacıyla da bütçemizi tahsis ettik. En kısa zamanda bu projelerimizi de hayata geçireceğiz.

Bu projeyi hayata geçirerek Trabzon’u daha yeşil, daha çevreci, daha erişilebilir bir şehir haline getirecek ve kentimizin trafik güvenliğini arttıracak çok önemli bir adım atıyoruz. Projemiz, Trabzonlu hemşerilerimize daha iyi bir yaşam kalitesi sağlamak amacıyla kent sakinlerinin ve ilgili ticari organizasyonların hareketlilik ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik tasarlandı.

Kentin ulaşım ihtiyaçlarını ele almanın yanı sıra yerel ve üst ölçekteki çevresel, sosyal ve ekonomik hedeflere ulaşabilmeyi de sağlayacaktır. Projenin geliştirilmesi sürecinde toplu taşıma, özel araç ile yolcu ve yük taşımacılığında kullanılan tüm ulaşım modlarını dikkate alarak insanımızın temel hareketlilik ihtiyaçlarını sürdürülebilir bir şekilde karşılamaya odaklandık.

Projemize yönelik sürekli bir izleme ve değerlendirme yaparak kentteki mevcut ulaştırma eğilimlerinin sürdürülebilir hareketlilik eğilimlerine dönüştürülmesi için gerekli mekanizmaları da oluşturacağız.” açıklamasında bulundu.

Trabzon’da Ulaşım Sorununa ‘Sürdürülebilir’ Çözüm


“TRABZON SIKIŞIK BİR ŞEHİR”

Açılış töreninde konuşan Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Trabzon’a ulaşım anlamında önemli yatırımlar yapıldığını belirtti. Trabzon’un sıkışık bir yapısı olmasından dolayı, insan odaklı Sürdürülebilir Kentsel Ulaşım projesinin şehir için çok önemli olduğunu vurgulayan Başkan Murat Zorluoğlu, "Kentsel Ulaşım anlamında daha yaşanabilir bir Trabzon inşa etmek için hazırladığımız bu projenin açılışını yapıyoruz.

Çocukların dışarıda oynayabildiği, insanların kendilerini güvende hissettikleri, yeşil alanları olan, aktif yaşam alanlarının olduğu, temiz havası olan şehirlere yaşanabilir şehirler diyoruz. Trabzon'u yaşanabilir bir şehir yapmak için çalışıyoruz. Ulaşım master planını 2022 yılında hayata geçirdik. Dolmuş dönüşümü, yayalaşan caddeler, yeni otogar, yeni ulaşım binası, yeni yollar gibi çalışmalar bu anlamda atılan adımlardan bazılarıdır.

Bu planı diğer geleneksel Ulaşım planından ayıran özellik taşıtlardan ziyade yayaları ön plana koymasıdır. Taşıtı değil insanı önemseyen bu proje Trabzon gibi sıkışık bir şehir için çok önemli. Bu projede yeni bisiklet yolları ve yaşam alanları gibi çalışmaları barındırmaktadır. 6 milyon Euro kaynağı olan programı hayata geçiyoruz. Kentte yaşayan her kesimin bu plana katılımı ve sahiplenmesi başarı için olmazsa olmazdır.

Kentsel ulaşımda ortaya koyacağımız çözümler ülkemizin ulaşımın önemli katkılar yapacaktır. Bu projede emeği geçen herkese teşekkürler ederiz." dedi.

Trabzon’da Ulaşım Sorununa ‘Sürdürülebilir’ Çözüm

“İNSANLARI TOPLU TAŞIMA KULLANMAYA TEŞVİK ETMELİYİZ”

Programda konuşan Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan adayı ve Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç yerel yöneticiler olarak halka bazı sorumlulukları olduğunu söyledi. Şehirde yaşayan insanlara temiz hava, temiz içme suyu ve sürdürülebilir ulaşım gibi konularda en iyi hizmeti sağlamaları gerektiğini belirten Ahmet Metin Genç, "Şehrimiz adına, bu şehirde yaşayan vatandaşlarımızın ve bu şehri ziyaret edenlerin ulaşımı ve refahı için yapılan bu projenin açılış toplantısında olmaktan mutluluk duyuyorum. Ortahisar Belediye Başkanı olarak göreve geldiğimiz andan itibaren vatandaşlarımıza hizmet verme anlamında iki konu öncelikteydi.

Temiz içme suyu ve sürdürülebilir ulaşım ve temiz havaya ulaşma sorumluluğu ile yola çıktık. Şehrimizdeki insanların buna ulaşması, bu amaca hizmet edeceği şekilde adımlar attık. 2022 yılında şehrimizde Ulaşım master planını çalıştık

. Bu gayreti ortaya koyan Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu'na teşekkür ederim. Yapılan bu plan programlar o şehirdeki insanların rahatı adına değerli programlardır. Bizler yerel yöneticileriz.

Bu şehirde yaşayan insanların mutluluğunu istiyoruz. Ulaşım ve trafik sorunu ilk sırada geliyor. Temiz çevre anlayışı ile birlikte erişim ve ulaşımın kolaylaştırılması ve bunun farkındalığını oluşturmak, bunu sürdürülebilir kılmanın temel konu olduğunu düşünüyorum.

Artık büyüyen şehirlerde nüfus ve ekonomik standartlardan dolayı bireysel ulaşım araçlarının arttığı şehirlerde biz toplu ulaşımı teşvik edecek adımlar atmalıyız. İnsanımıza bireysel vasıtasıyla değil toplu ulaşımla ulaşım yapmasını teşvik etmemiz gerek. İnsanlarımıza o imkanı sağlamalıyız.” ifadelerini kullandı.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günebakış Trabzon Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günebakış Trabzon Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günebakış Trabzon Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günebakış Trabzon Haber değil haberi geçen ajanstır.