Adalet Komisyonuna KDK’dan Adalet Ayarı!

KDK’dan Trabzon Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonuna adalet için tavsiye kararı.

Songül Mazlum
Songül Mazlum Tüm Haberleri
Adalet Komisyonuna KDK’dan Adalet Ayarı!
Adalet Komisyonuna KDK’dan Adalet Ayarı!
Haber albümü için resme tıklayın

Trabzon Adliyesinde zabıt kâtipliği için mülakata giren M.O., sözlü sınavda adaletsizlik yapıldığını öne sürerek Kamu Denetçiliği Kurumuna (KDK) müracaatta bulundu.

Zabıt kâtipliği için mülakat sınavına girdiğini, adalet meslek yüksekokulu mezunu olduğunu, bu nedenle öncelik hakkının bulunduğunu ve öncelik hakkının kullandırılmaması amacı ile başarısız sayıldığını iddia eden M.O., yaptığı itirazında kabul edilmediğini belirterek mülakat kayıtların incelenmesini ve adil bir karar verilmesini istedi.

Adalet Komisyonuna KDK’dan Adalet Ayarı!

SORU CEVAP ANAHTARI YOK, SINAV ESNASINDA KAYIT YOK

Başvuru üzerine KDK, Trabzon Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu’nun yaptığı mülakat hakkında inceleme başlattı. KDK’nın bilgi istemesi üzerine Trabzon Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu Başkanlığı, sınav komisyonu tarafından başvuranın ortalama 65 sözlü puanla başarısız sayıldığını, soru ve cevap anahtarı düzenlenmediğini, sözlü sınav esnasında görsel ve yazılı kayıt yapılmadığını, başvuranın sınav sonucunun tekrar değerlendirilmesine ilişkin itiraz dilekçesinin değerlendirildiğini ve yapılan değerlendirme sonucunda ilgilinin sözlü sınavına ilişkin herhangi bir maddi hata tespit edilmediğinden itirazın reddine karar verildiğini belirtti.

Adalet Komisyonuna KDK’dan Adalet Ayarı!

Başvuruyu inceleyen Kamu Denetçisi Sadettin Kalkan tarafından M.O.’nun sözlü sınav sonucunda başarısız sayılması işleminin makul süre içerisinde geri alınması, sözlü sınav öncesinde soruların ve cevap anahtarlarının düzenlenmesi, ilgilinin verdiği cevapları bir tutanak halinde kayıt altına alınması gerektiği sonuç ve kanaatine varılarak, idareye bu yönde tavsiye verilmesine ilişkin öneri Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç’a sunuldu.

BAŞVURANA YENİDEN SÖZLÜ MÜLAKAT YAPILMASI İÇİN TAVSİYE KARARI

Kamu Denetçisi Şeref Malkoç da, M.O.’nun sözlü sınav sonucunda başarısız sayılması işleminin makul süre içerisinde geri alınması gerektiğine karar verdi. Ombudsman Şeref Malkoç ayrıca, bir idari işlem olan sözlü sınavın yargısal denetimini mümkün kılacak tedbirlerin alınması suretiyle başvuranın sözlü sınava tabi tutulması, sözlü sınavların iyi yönetim ilkelerinden olan “nesnellik”, “tarafsızlık”, “şeffaflık”, “hesap verilebilirlik” ve “kararların gerekçeli olması” ilkelerine uygun yapılmasını teminen, idarenin bundan sonra düzenleyeceği sözlü sınavların öncesinde adaylara sorulacak soru ve cevap anahtarının hazırlaması, giren adaylara verilen puanların gerekçelerini ortaya koyacak tedbirleri alması, adayların vermiş olduğu cevabın tutanak altına alınması ve sınavların ses ve görüntü ile kayıt altına alınması yönünde Trabzon Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu Başkanlığına tavsiyede bulunulmasına karar verdi. Alınan karar başvurana ve Trabzon Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu Başkanlığına tebliğ edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günebakış Trabzon Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günebakış Trabzon Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günebakış Trabzon Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günebakış Trabzon Haber değil haberi geçen ajanstır.