Türk Askerinin Denizlerdeki Görev Süresi Uzatıldı!

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) deniz gücünün Aden Körfezi, Somali açıkları, Arap Denizi ve mücavir bölgelerde görev süresinin 1 yıl daha uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. Tezkereye göre Türk askeri Aden Körfezi ve belirlenen bölgelerde 1 yıl daha görev alacak.

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri
Türk Askerinin Denizlerdeki Görev Süresi Uzatıldı!
Türk Askerinin Denizlerdeki Görev Süresi Uzatıldı!
+3
Haber albümü için resme tıklayın

AK Parti Trabzon Milletvekili Adil Karaismailoğlu ve TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Başkanı konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin küresel ticari taşımacılıkta öne çıktığını belirten Vekil Adil Karaismailoğlu, Kızıl Deniz’de artan terör saldırılarının Türkiye ticaretini de etkilediğini söyledi.

Türk Askerinin Denizlerdeki Görev Süresi Uzatıldı!

Denizlerdeki terör saldırılarının Türkiye ticaretine verdiği zararı anlatan Adil Karaismailoğlu, “Türkiye; jeopolitik konumu itibariyle asırlar boyunca kıtalar arası ticaretin en önemli noktası olmuştur ve gelişen, dönüşen dünyada her geçen gün önemini sürekli artırmaktadır.

Özellikle ulaşım alanında son yıllarda yapmış olduğumuz planlı yatırımlarla, küresel ölçekli çalışmalar ile elde etmiş olduğumuz büyük kazanımları koruyarak arttırabilmek ve ticaret hacmimizi daha üst seviyelere çıkarabilmek için ticari taşımacılığın bütün enstrümanlarını en iyi ve en güvenli şekilde kullanıyoruz.

Bu bağlamda hava, kara ve demiryolu taşımacılığında olduğu gibi denizyolu taşımacılığında da emniyeti sağlamak en büyük önceliklerimiz arasındadır. Özellikle Kızıl Deniz üzerinde artan terör saldırıları küresel ticareti negatif şekilde etkilediği gibi ülkemizin ticaret ağı için de büyük tehdit oluşturmaktadır.

Türk Askerinin Denizlerdeki Görev Süresi Uzatıldı!

Dünya ticaretinin yaklaşık yüzde 12'si bu rota üzerinden gerçekleşmektedir. Bu da tüm dünyadaki konteyner taşımacılığının yaklaşık yüzde 20'sini, tüm denizyoluyla taşınan petrolün yaklaşık yüzde 10'unu ve LNG'nin yaklaşık yüzde 8'ini içermektedir.

Süveyş Kanalı yerine Ümit Burnu'nu tercih etmek, Singapur-Roterdam arasında yaklaşık 3 bin 500 deniz mili ve 10 günden fazla ekstra bir seyahat mesafesi anlamına gelmektedir. Bu da gemi işletmecileri için önemli bir maliyet artışına sebep olmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Türk Askerinin Denizlerdeki Görev Süresi Uzatıldı!

TÜRKİYE’NİN DENİZ TİCARETİ KORUMA ALTINA ALINIYOR

Türkiye’nin dış ticaretinin 33 milyar dolarlık kısmının terör tehdidi ile karşı karşıya olan bölgede sağlandığından bahseden Vekil Karaismailoğlu, Türkiye’nin ticaretini korumak amacıyla elinden geleni yapması gerektiğini belirtti.

Deniz ticaretinin önemine vurgu yapan Trabzonlu Milletvekili Adil Karaismailoğlu, “Örneğin Singapur’dan Mersin arası mesafe; Süveyş Kanalı üzerinden 15 gün sürerken aynı sefer Hint Okyanusu, Ümit Burnu’ndan Afrika Cebelitarık Boğazı'ndan dolaşılarak yaklaşık 35 günü bulmaktadır.

Türk Askerinin Denizlerdeki Görev Süresi Uzatıldı!

2014 yılında bu bölgeden geçen Türk bayraklı ve Türkiye bağlantılı gemi sayısı yaklaşık 1000 civarındayken bu sayı bugün 1655’e çıkmıştır. Dış Ticaretimizin yaklaşık 33 milyar dolar değerindeki ticaret hacmi bu bölgeden geçmektedir.

Süveyş Kanalı, Kızıldeniz ve Aden Körfezi’nden yıllık ortalama 20 bin ticari gemi geçiş yapmaktadır. Bölge küresel deniz ticareti için büyük önem taşımaktadır. Avrupa ile Asya arasındaki en kısa deniz taşımacılığı rotası bu bölgeden geçip Süveyş Kanalı'na ulaşmaktadır. Ülkemiz ile Uzakdoğu arasındaki deniz ticareti de bu rotayı kullanmaktadır. Deniz haydutluğu ile mücadele amacıyla oluşturulan görev gücünün başarısı ortada olup deniz ticaretinin sürekliliği açısından ülkemizin söz konusu oluşumda yer almaya devam etmesi son derece önemlidir.

Hiçbir terör örgütünün ülkemizin ve milletimizin yüce menfaatine gölge düşürmesine müsaade etmemek için gerekli tüm önlemleri alarak, bölgedeki otoriter tutumumuzu daha ileri seviyelere taşıyacağız.

Türk Silahlı Kuvvetleri deniz unsurlarının; Aden Körfezi, Somali açıkları, Arap Denizi ve mücavir bölgelerde deniz haydutluğu ve denizde terörizm ile mücadele aracıyla görevlendirilerek üstlenmiş olduğu kritik görevi 1 yıl süreyle uzatacak olan teklif TBMM'de kabul edilmiştir. Teklifin devletimize ve milletimize hayırlara vesile olmasını diliyorum.” açıklamasında bulundu.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günebakış Trabzon Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günebakış Trabzon Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günebakış Trabzon Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günebakış Trabzon Haber değil haberi geçen ajanstır.