Trabzon Forum AVM’deki hukuksuzluğa göz yumanlara suç duyurusu!

FORUM AVM’nin inşaatı devam eden ek binasına 11 Aralık 2023 tarihinde Trabzon İdare Mahkemesi tarafından iptal kararı verildi. Açık otopark alanını k...

Songül Mazlum
Songül Mazlum Tüm Haberleri

FORUM AVM’nin inşaatı devam eden ek binasına 11 Aralık 2023 tarihinde Trabzon İdare Mahkemesi tarafından iptal kararı verildi. Açık otopark alanını kapatarak AVM bünyesine katan, kapattığı otopark alanını sağlamayan ve emsal hesabını mevzuata aykırı olarak yapan Forum AVM’nin ek bina inşaatının ruhsatı İdare Mahkemesi tarafından iptal edilirken, mahkeme kararının uygulanması için yetkililere 30 günlük süre verildi. Süre 12 Aralık itibariyle sona ererken, ek inşaatta çalışmaların sürdüğü gözlendi. 

Maddi bağlantıdan şüphe ediliyor

CHP’Lİ Meclis Üyesi Cüneyt Zorlu, “Mahkeme kararlarını yok sayan irade ile karşı karşıyayız.  Mahkeme kararlarının uygulanmamasını sadece siyasi nedenlere bağlamanın doğru olmadığına inanıyorum. Acaba maddi bazı bağlantılar mı söz konusu diye sorgulamak durumunda kalıyoruz. Artık gereğini yapmadıkları için haklarında bütün bürokrat ve encümen üyeleri için suç duyurusunda bulunmak dışında yapacağımız bir şey kalmamıştır.  El mi yaman bey mi yaman göreceğiz.” dedi.

TRABZON’DA hukuk tanımaz faaliyetleri ile gündemden düşmeyen Forum AVM, Trabzon İdare Mahkemesinin kararını yok sayarak ek inşaatındaki çalışmalarını sürdürüyor. Mahkemenin ruhsatsız inşaatın durdurması için verdiği süre sona ererken, ek inşaattaki çalışmalar tüm hızıyla sürdürüyor.

Forum AVM’nin yaptığı ek inşaat için Trabzon Bölge İdare Mahkemesi tarafından durdurma kararı verilmişti. 11 Aralık 2023 tarihinde Forum AVM’nin inşaatı devam eden ek binasına Trabzon İdare Mahkemesi tarafından iptal kararı verildi. Açık otopark alanını kapatarak AVM bünyesine katan, kapattığı otopark alanını sağlamayan ve emsal hesabını mevzuata aykırı olarak yapan Forum AVM’nin ek bina inşaatının ruhsatı İdare Mahkemesi tarafından iptal edilirken, 11 Aralık’ta ibraz edilen mahkeme kararının uygulanması için yetkililere 30 günlük süre verildi. Verilen süre 12 Aralık itibariyle sona ererken, Forum AVM’nin ek inşaatında çalışmaların sürdüğü gözlendi. 

Bütün bürokrat ve encümen üyeleri için suç duyurusu

Yaşanan sürecin başından beri takipçisi olan Ortahisar Belediyesinin CHP’li Meclis Üyesi Cüneyt Zorlu, “Mahkeme kararlarını yok sayan irade ile karşı karşıyayız.  Mahkeme kararlarının uygulanmamasını sadece siyasi nedenlere bağlamanın doğru olmadığına inanıyorum.   Acaba maddi bazı bağlantılar mı söz konusu diye sorgulamak durumunda kalıyoruz.  Bu durumu mantıkla açıklamak mümkün değil.  Yapı kullanma belgesi olmadan Koctaş firmasına 600 m2 ilave alan kullandırırken tespit ettik. 5 gün kapatma cezası verdiler. Daha sonra hiçbir şey olmamış gibi yine yapı kullanma olmadan işletme çalışmaya devam ediyor. Her şey kanuna ve hukuka aykırı devam ediyor.  Artık gereğini yapmadıkları için haklarında bütün bürokrat ve encümen üyeleri için suç duyurusunda bulunmak dışında yapacağımız bir şey kalmamıştır.  El mi yaman bey mi yaman göreceğiz.” açıklamalarında bulundu.

Belediye neden bu kadar korumacı?

Trabzon İdare Mahkemesi, soruşturma kapsamında yaptıkları incelemede, Forum AVM yetkililerinin otopark sayısının fazla olduğu iddialarının aksine, 554 araçlık otopark yerinin eksik olduğunu belirtmişti. İnşaat ruhsatı alırken otopark ihtiyacının bir kısmının komşu 616 ada, 16 parselden karşılanacağının söylendiği ama bu durumun mümkün olmadığı belirlendi.  Ayrıca söz konusu davada emsal hesabı mevzuata aykırı olarak belirlendi. ‘Ticaret Alanı’ planlı alandaki toplam inşaat alanının en fazla 55058,212 m² x E=1.00 = 55058,212 m² olması gerekirken, dava konusu ruhsat eki projede emsale dahil toplam inşaat alanının 58745,04 m² - 55058,212 m² = 3686,828 m² aşıldığı hesaplandı. Buna göre, Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinin değiştirilemez nitelikteki hükmüne aykırı olacak şekilde, emsal alanı 3.686,828 m² aşılarak verilen dava konusu tadilat ruhsatı hukuka aykırı olduğu saptandı. Ek olarak taban alanı hesabında da mevzuatta öngörülen üst sınırın aşılmış olduğu fark edildi. Yüzde 60 olması gereken TAKS (Taban Alanı Kat Sayısı) oranının yüzde 73 olarak esas alınmasının hukuka aykırı olduğu kaydedildi. Bilirkişi raporları ile de belirlenen hukuka aykırı faaliyetler, Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından yok sayıldı. Büyükşehir, kanun tanımadan faaliyetlerini sürdüren Forum AVM yönetimini adeta koruma altına aldı. Trabzon İdare Mahkemesinin kararı açık ve netken, Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin kararı uygulamama ve Forum AVM yönetimini koruma ısrarı “Neden bu çaba?” sorusunu akıllara getirdi. 


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günebakış Trabzon Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günebakış Trabzon Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günebakış Trabzon Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günebakış Trabzon Haber değil haberi geçen ajanstır.