Eğitim Sen Trabzon Şubesi, Cumhuriyet Ortaokulunun Önünde Çağrı Yaptı!

Eğitim-Sen Sendikası Trabzon Şube Başkanı Muhammet İkinci, sendika üyeleriyle birlikte Ortahisar Cumhuriyet Ortaokulunun önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri

Eğitim kurumlarının cemaat ve tarikat kuşatması altında olduğunu ileri süren Başkan Muhammet İkinci, “Eğitimin en temel ilkeleri, laiklik ve bilimsellik sistemli bir şekilde hedef alınıyor. Eğitim kurumları topyekun bir tarikat-cemaat kuşatması altında tutuluyor.

2024 Türkiye’sinde 21. asrın ilk çeyreği tamamlanırken Milli Eğitim Bakanı, meclis bütçe görüşmelerinde yargı kararlarına rağmen tarikat ve cemaatlerle protokol yapmaya devam edeceklerini söylüyor.

Adının önünde profesör unvanı taşıyan bir şahsiyet makalesinde ‘MS hastalığının Allah’tan gelen bir ödül, sınav ya da ceza gibi doğaüstü sebepler olduğuna güçlü bir şekilde inanıyoruz’ diyebiliyor.

Bu tablo, karanlık bir tablodur. Gelecek adına ümit vermeyen bir tablodur. Cumhuriyetin 100. yılında, yüzleşmemiz gereken ülkemizin acı gerçeği budur.” eleştirilerinde bulundu.

“OKULLAR, BİLİM YUVASIDIR; TARİKAT VE CEMAATLERİN FAALİYET ALANI DEĞİL”


Milli Eğitim Bakanlığının politikalarını hedef alan İkinci, “Sokaklardaki hilafet çağrılarına karşın, hükümet sözcüsü; böyle bir gündemleri olmadığını, kuantum fiziği konuştuklarını, rejimin laik niteliğini güçlendireceklerini söylüyor.

Sayın hükümet sözcüsünün ifadeleri, MEB’in açıklama ve uygulamaları düşünüldüğünde, ortada duran yaman bir çelişkiyi, tutarsızlığı gizlemeye ve gidermeye yetmemektedir. Altını bir kez daha çizerek özellikle belirtmek isteriz ki okullar, bilim yuvasıdır; tarikat ve cemaatlerin faaliyet alanı değildir. Tarikat ve cemaat ilişkilerinin esas olduğu yerde; soru sorma, sorgulama, aklı kullanma, eleştirel düşünme, bağımsızlık, özgürlük, özgünlük, yaratıcılık yoktur. Oysa bilimsel düşüncenin yolu; meraktan, soru sormaktan, sorgulamaktan, eleştirel düşünmeden geçmektedir.” değerlendirmelerinde bulundu.

“ISRARI, ÇOCUKLARIMIZA BİR ÖĞÜN SICAK YEMEK SAĞLAMA KONUSUNDA GÖSTERMELİ”

Çocuklara okullarda bir öğün sıcak yemek verilmesi gerektiğine de işaret eden Başkan İkinci, “MEB tarikat ve cemaatler ile hukuksuz protokol yapma konusunda gösterdiği ısrarı, çocuklarımıza bir öğün sıcak yemek sağlama konusunda göstermelidir.

Anayasada ifadesi bulunan sosyal devlet ilkesinin bir gereği olarak okullarımızda, ayrımsız tüm çocuklarımız için bir öğün sıcak yemek talep ediyoruz. Bu kamusal bir haktır. Hayat pahalılığın bu kadar yüksek olduğu koşullarda öğrencilerimizin yaşadığı beslenme yetersizliği sağlık açısından sorunlara yol açtığı gibi aynı zamanda öğrenme yetersizliğine de neden olmaktadır.

Çocuklarına değer vermeyen bir toplumda sağlıklı bir gelecekten bahsedilemez. MEB tarikat ve cemaatler ile hukuksuz protokol yapma konusunda gösterdiği ısrarı, çocuklarımıza bir öğün sıcak yemek sağlama konusunda göstermelidir.” diye konuştu.

PANSİYON ÜCRETİ AYLIK 950 LİRADAN 2600 LİRAYA ÇIKTI

Pansiyonlu okullardaki ücret artışlarına da işaret eden İkinci, açıklamalarını şöyle tamamladı: “Pansiyonlu okullarımızda barınma ve yemek ücretleri fahiş oranda artmış bulunmaktadır.

Öğle yemeği 22 liradan 52 liraya, pansiyon ücreti aylık 950 liradan 2600 liraya çıkmıştır. Asgari ücrete ve kamu emekçilerinin ücretlerine yapılan artış oranı ile değerlendirildiğinde “bu kadar da olmaz” demek yetmiyor.

Bakanlık eğitimi özelleştirme, özel okulları teşvik etme konusundaki kararlılığını okullara yeterli kaynak aktarma, çocuklarımızın parasız eğitim hakkını tesis etme konusunda göstermelidir.”


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günebakış Trabzon Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günebakış Trabzon Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günebakış Trabzon Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günebakış Trabzon Haber değil haberi geçen ajanstır.