Karadenizli Sağlık Bakanı Yardımcısı Birinci; Türkiye, Dijital Teknolojilerde Dünya Dördüncüsü

Karadenizli Sağlık Bakanı Yardımcısı Doç. Dr. Şuayıp Birinci, bir TV programında sağlık sektöründen çok önemli açıklamalarda bulundu. “Sağlıkta Dijital Dönüşüm" sürecini yöneten, sağlıkta yapay zekâ yarışmalarına öncülük etmiş Şuayıp Birinci kimdir? İşte Detaylar..

Gülçin Birinci
Gülçin Birinci Tüm Haberleri
Karadenizli Sağlık Bakanı Yardımcısı Birinci; Türkiye, Dijital Teknolojilerde Dünya Dördüncüsü
Karadenizli Sağlık Bakanı Yardımcısı Birinci; Türkiye, Dijital Teknolojilerde Dünya Dördüncüsü
+10
Haber albümü için resme tıklayın

Sağlık Bakanı Yardımcısı Karadenizli Doç. Dr. Şuayıp Birinci, Türkiye'nin sağlık sektöründeki potansiyelini değerlendirerek, "Sağlığın Yüzyılı'nı Türkiye Yüzyılı yapacağız" dedi. Bir TV programında, sağlık sektöründeki son gelişmeleri değerlendiren Doç. Dr. Birinci, dijital teknolojilerde Almanya'nın 14’üncü, Türkiye’nin ise 4’üncü sırada yer aldığını belirtti.

Türkiye'nin sağlık alanında açık ara önde olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Şuayıp Birinci, bu başarının daha da artacağını ve Türkiye'nin sağlık sektöründe dünya genelinde lider konuma geleceğini ifade etti. Türkiye'nin insan odaklı sağlık anlayışını, 2023 yılındaki teknolojik gelişmeleri ve 2024 yılında hedeflenen küresel sağlık hedeflerinden bahseden Doç. Dr. Birinci, sağlığın herkes için erişilebilir, adil ve kapsayıcı olması hedefine vurgu yaptı.

Türkiye’nin sağlık alanında dünya lideri olacağını söyleyen Sağlık Bakanı Yardımcısı Doç. Dr. Şuayıp Birinci şöyle devam etti:

"Türkiye, sağlığın yüzyılında zirvede olacak. Bunu iddialı bir şekilde söylüyorum. Çünkü biz, bu alanda çok önemli adımlar attık. Sağlık hizmetlerini herkes için erişilebilir, adil ve kapsayıcı hale getirdik. Teknolojiyi sağlık alanında etkin bir şekilde kullanıyoruz. Ve bu alandaki yatırımlarımıza devam edeceğiz"

Sağlık Bakanı Yardımcısı Doç. Dr. Şuayıp Birinci’nin katıldığı TV programındaki konuşmasından önemli başlıklar ise şöyle:

Dünya Nüfusu Yaşlanıyor, Genç Nüfus Azalıyor

“Sağlık değerlendirdiğimizde birkaç detayı aktarmak benim için bir görev. Ne yazık ki dünya nüfusu yaşlanıyor. Gelişmiş ülkelerde ve gelişmekte olan ülkeler özellikle sağlık sistemi iyi olan ülkelerin nüfusu azalıyor ve sağlık sistemi yeterli olmayan kıtanın ve ülkelerin nüfusu artmaya başlıyor. Dünya nüfusunun yüzde 3.5’unun göçmen olduğunu düşünürsek, sağlık sistemi oturmamış temel sağlık sistemine erişemeyen ülkelerin nüfusunun bütün dünya için risk oluşturduğunu bilmek lazım. Böyle bir risk varken yaşlanma riskinin getirdiği ve kronik hastalıkların getirdiği yükler de artmaya başladı. Yaşlı nüfusunun artmasıyla genç nüfusunun azalması, sağlığa başvurunun artması, bireyin kendi sağlığına dikkat etmesi hepimiz için önemli.”

65 Yaş Üstü Nüfus, 25 Yıl Sonra 3 Katına Çıkacak

“Baktığımızda 25 yıl sonra dünyada özellikle de ülkemizde 65 yaş üstü nüfus 3 katına çıkacak. Bu daha çok sağlığa başvurmak demek, daha çok sağlık ihtiyacı demek. Sağlığı düşünürken sadece bireyi düşünmemek gerekir, bugünün bulaşıcı hastalıklarının yüzde 75’in hayvanlardan bulaştığını hesapladığımızda sağlığa 360 derece bakmak gerektiğini ortaya koyuyor.”

Küresel Sağlık İşbirliği, Geleceğimizi Kurtaracak

“Yaşayan, nefes alan her şey sağlığını planlamak ve ona göre çalışmak lazım. Sadece kendi ülkemizin sağlık düzeyini iyi seviyeye çıkarmak değil, dünyada yaşayan herkesin sağlığı için bir gayret göstermek ve sağlık gücü oluşturmaya ihtiyaç var. Hala bulaşıcı hastalıklar dünya için sorun.”

Sağlığın Yıkıcı Etkisinden En Az Türkiye Etkileniyor

“Sağlığın yıkıcı etkisinin en az yaşayan ülkelerden biri Türkiye. Ama bu dünyada 1 milyar insan temel sağlık hizmetlerinden yoksun. Önümüzdeki 10 yılda 5 milyara çıkacak. Dünya nüfusunun yüzde 58’i alması gereken sağlık hizmeti alamayacak. Bugün Türkiye son 20 yılda 100 yıldaki yatak sayısından daha fazla yatak yapmış. Hastanenin yaşı 49 iken 13’e düşmüş. Bütün altyapısını dünyanın en iyi teknolojik aletleriyle yenilemiş ve binalarını sağlıklı bir tesise dönüştürmüş.”

Dijital Teknolojilerde Almanya 14’üncü Biz 4’üncü Sıradayız

“Teknolojik açıdan baktığında dünyanın en çok dijitalleşmiş sağlık bakanlığında çalışıyoruz ve bu ülkenin insanları bu altyapının gücüyle daha iyi bir sağlık hizmeti alıyorlar. Harcadığı paraya göre dünyada en yüksek memnuniyet oranına sahip bu ülke. Dijital teknolojiler açısından bizim bulunduğumuz klasmanda Almanya 14’üncü sırada biz 4’üncü sıradayız. Bizim üstümüzdeki ülkelerin nüfusu bizim bir hastanemizin 1 yılda baktığı hastaneden daha az.”

Türkiye, Sağlık Altyapısıyla Sağlık Turizminde Lider Olabilir

“Aslında baktığınızda dünyanın en iyi sağlık altyapısına sahip ülke biziz. Bu kadar büyük gücü bireyin kendi sağlığını takip eden kendi sağlığını yöneten ihtiyacı olduğu zaman egzersiz olan havanın durumuna göre uyarı gönderecek altyapılanmış konumdayız. 1.5 milyar nüfusa 4 saatlik uçuş mesafede erişebilen bir ülkedeyiz. O zaman sağlıkta elde ettiğimiz bu gücü sağlık turizmi için de kullanmak konusunda ciddi bir fırsata sahibiz. Böyle baktığınızda yeni teknolojik araçların işleyiş biçimimizi değiştireceğini görüyoruz.”

Teknoloji, Sağlık Hizmetlerini Dönüştürüyor

“Artık hekimlerin yardımcısı sanal robotlarının olgunu sağlık hizmetlerinde teknolojinin çok geniş bir şekilde yer aldığını ve sağlık ekosisteminin en önemli paydaşı haline gelen teknolojik araçlarla karşılaşacağız. Bunun herkesin iş yapış biçimini değiştireceğini Türkiye’nin sağlıkta elde ettiği bu gücü, uzaktan sağlık sistemleri kurularak yakın coğrafyası uzak coğrafyası bütün dünyaya sunabileceğini de hatırlatmak isterim. Hastanecilik anlayışımızın da ciddi düzeyde değişeceğini görüyoruz. Belli alanlarda güçlenmiş hastaneler, hastane yönetiminin ve hastane personelinin unvanlarının değiştiği, hasta merkezi olduğu, acil hastane kurgularının yapıldığı, bölgesel acil hastanelerin önemli hale geldiği ve sağlık sisteminin yeniden tanımlandığı bir dünya bizi bekliyor.”

Türkiye, Sağlık Turizmiyle Dikey Büyüme Sağlayabilir

"Elde ettiğimiz bu sağlık gücüyle şu an ülkemize başvuran sağlık turistlerinin ilk 25 ülkesinin toplam nüfusu 2.6 milyar gibi kocaman bir nüfus. Aslında bu güç Türkiye için dikey bir büyüme alanı olabilir. Önümüzdeki asrın sağlık asrı olacağı kesin. Biz üzerimize düşeni yaparsak Cumhurbaşkanımızın koyduğu hedef doğrultusunda hem Türkiye Yüzyılı hem Türk asrı olabilir."

TV Programı Linki İçin Tıklayın

ŞUAYIP BİRİNCİ KİMDİR?

Şuayıp Birinci, 1973 yılında Rize’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Rize ve Trabzon’da, üniversite eğitimini, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tamamladı. Tıp doktoru olduktan sonra; “Liderlik ve Küresel Girişimcilik” te yüksek lisans, “Sağlık Kurumları Yönetimi” alanında yüksek lisans ve doktora yaptı.  

Alanında doçent olan Birinci, 1998 yılında meslek hayatına başladı. Rize ve İstanbul’da çeşitli kamu kurumlarında hekimlik yaptı. Ümraniye EA Hastanesi’nde Başhekim Yardımcılığı (2005-2009), İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’nde Müdür Yardımcılığı (2009-2012) ve TKHK İstanbul Anadolu Kuzey Bölgesi’nde Genel Sekreterlik (2012-2014) görevlerinde bulundu.

Sağlık Bakanlığı Merkez Teşkilatı’nda, müsteşar yardımcılığı (2014-2018) ve Ağustos 2018’de Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcılığı görevine atanmış ve halen görevini sürdürmektedir. Bakanlıkta çalıştığı süreçte, strateji ve hedefleri belirleme, planlama, regülasyon ve koordinasyon görevlerini sürdürdü.

Teknofest’in icra kurulu üyesi olan Doç. Dr. Birinci, sağlık teknolojileri ve sağlıkta yapay zekâ yarışmalarının gerçekleştirilmesinde öncülük etmiştir. Türkiye’nin sağlık politikaları ve yönetimi konusunda ilk think-tank kuruluşu olan TÜSAP’ın kurucusu ve yürütme kurulu üyesidir. TÜRKSAT yönetim kurulu üyesi olan Doç. Dr. Birinci, İzmir Biyotıp ve Genom Merkezi yönetim kurulu başkanlığını da yürütmektedir. HIMMS tarafından 2021 yılında dünyada sağlığın geleceğini şekillendiren en etkili 50 liderden birisi seçilmiştir. (seçilen on kamu görevlisinden birisidir.)

Türkiye’nin “Sağlıkta Dijital Dönüşüm” sürecini yöneten Doç. Dr. Birinci, “bilgiyle yönetme kültürünün” sağlığın bütün alanlarında benimsenmesine katkı sunan ve dijital sağlık yolculuğunda bölgesel ve küresel bazda örnek alınan çok sayıda bilişim projesini (e-Nabız, Teleradyoloji, SBA, MİZ, HSYS, ESİM, REÇETEM, Beyaz Kod, ASOS, SİNA, EKİP, e-Rapor Sistemi, HYP, MELİS, Korona Önlem, FİTAS, RUHSAD, ÖZDES, Sağlık Pano, Hayat Eve Sığar, Dr. e-Nabız, AŞILA, NeyimVar?, EVS, Afet Destek vb.) bizzat kurgulamış ve başarıyla hizmete alınmasına liderlik etmiştir.

Doç. Dr. Birinci’nin sağlık yönetimi, sağlıkta dijitalleşme, sağlık ekonomisi, sağlıkta milli teknoloji hamlesi, sağlıklı yaşam, sağlığın geliştirilmesi ve koruyucu sağlık hizmetleri, tedavi hizmetleri, uzaktan sağlık ve sağlığın geleceği konuları başta olmak üzere ulusal ve uluslararası çok sayıda kitap, makale ve bilimsel çalışmaları bulunmaktadır.

Doç. Dr. Şuayıp Birinci, evli ve üç çocuk babasıdır.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günebakış Trabzon Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günebakış Trabzon Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günebakış Trabzon Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günebakış Trabzon Haber değil haberi geçen ajanstır.