İçki Masasında Diyanet Teşkilatına Hakaret Savuran Volkan Konak'a Suç Duyurusu!

Diyanet İşleri Başkanlığı, şarkıcı Volkan Konak'ın kuruma ve Başkan Ali Erbaş'a yönelik sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşım nedeniyle suç duyurusunda bulundu.

Gülçin Birinci
Gülçin Birinci Tüm Haberleri
İçki Masasında Diyanet Teşkilatına Hakaret Savuran Volkan Konak'a Suç Duyurusu!
İçki Masasında Diyanet Teşkilatına Hakaret Savuran Volkan Konak'a Suç Duyurusu!
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Diyanet İşleri Başkanlığı, şarkıcı Volkan Konak'ın kuruma ve Başkan Ali Erbaş'a yönelik sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşım nedeniyle suç duyurusunda bulundu.

Karadenizli Sanatçı Konak'ın söz konusu paylaşımında, "Atatürk'ün kurduğu diyanetin koltuğunu işgal eden zat; insanlığın hizmetine ücretsiz sunulan dini, maaşla icra etmek, eğlence ve de turizm alanında çalışan ve bu sekterlerin vergisinden maaş almayı içine sindirmek ancak sizin gibi bezirgan saltanatı süren kişilere yakışır" ifadelerini kullanarak, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Başkan Ali Erbaş'ı eleştirmesi üzerine yapılan suç duyurusunda, Konak'ın kişilik haklarını ihlal ettiği ve hakaret içeren ifadeler kullandığı belirtildi.

Ayrıca, paylaşımın İslam dinine karşı tahkir edici ve aşağılayıcı nitelikte olduğu vurgulanarak, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin ifade özgürlüğü sınırları dışında olduğu iddia edildi.

Tahrik Edici ve İslam Dinini Aşağılayıcı İfadeler Kullandı

Şüphelinin paylaştığı metnin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 10'uncu maddesi kapsamına uygun düşünce, eleştiri ve ifade özgürlüğü sınırları içerisinde kalmadığı, tahkir edici, sert ve incitici mahiyette İslam dinini ve İslam dinine inananları aşağılayan, İslam dinine saldırı niteliğinde olduğu ve alenen hakaretlerde bulunulduğunun gayet açık olduğu ifade edildi.

Diyanet'ten yapılan açıklamada, Konak'ın sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "İslam dininin inançları, ibadet ve ahlak esasları ile ilgili işleri yürütmek, din konusunda toplumu aydınlatmak ve ibadet yerlerini yönetmek" görevinin kanunla kendisine tevdi edilen Diyanet İşleri Başkanlığı ve Başkanlığın en üst temsilcisi Ali Erbaş'ı rencide ederek kişilik haklarını ihlal ettiği belirtildi.

Konak'ın söylediği sözlerin "hakaret" ve "halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama" suçlarını oluşturduğu bildirilen açıklamada, "Bu nedenle halkı kin ve düşmanlığa tahrik eden, hor görüp aşağılayan, nefret ve ayırımcılığa yol açan, toplumsal kutuplaşmaları körükleyen, milletin mukaddesatına saldıran ve inançlı insanların dini duygularını rencide eden, dini değerlere alenen hakaret eden ve aşağılayan Volkan Konak hakkında gerekli cezai takibatın yapılması suretiyle kamu davası açılmasını ve neticeden Başkanlığımıza bilgi verilmesini arz ve talep ediyoruz." ifadeleri kullanıldı.

Volkan Konak sahnelerde bunu hep yapıyor

12 Şubat 2020 tarihinde çıktığı bir programda bu kez ölünce yakılmak istediğini söylemişti. "Ölünce beni yakın ve küllerimi Karadeniz'e atın" diyen Konak'ın bu sözleri  de alkollü iken söylediği tahmin ediliyor. Zira 24 Şubat 2020 tarihinde bu kez yakılmaktan vazgeçtiğini ilan etmişti.

Sanatçı Volkan Konak, 12 Şubat 2020’de sahne aldığı mekanda dinleyicilerine ölünce yakılarak küllerinin Trabzon'un üzerine savurulmasını vasiyet etmişti.
Kendisini izlemeye gelenlerle sohbet eden Volkan Konak, hayranlarını şoke eden bir açıklama yaptı. Hayranlarına vasiyetini açıklayan Konak, "Siz sevenlerime vasiyetimdir. Ne olur beni gömmesinler, yaksınlar benim tüm bedenimi. Bir kutuya koyup Karadeniz'imin üstüne bir helikopter ile savursunlar tüm küllerimi. Özellikle Trabzon’umun üstüne" dedi.

24 Şubat 2020 tarihinde ise Trabzon’un Kurtuluşu etkinliğinde konser veren ve şarkı arasında tekrar ‘yakılma’ konuyu ele alan Konak, “Öldükten sonra gömülmek istemediğini yakılmak istediği” şeklinde yaptığı esprinin ciddiye alınarak haber yapılmasına yine esprili bir dille yanıt verdi. Konak, “Ne yakması, manyak mısınız deli misiniz? Öyle bir şey yok. Memleket sevdasını işliyoruz. Benim yerim belli, Maçka Konakoğlu Mezarlığı… La yanmayrım vazgeçtim.. Şaka yapıyoruz, adam bunu alıyor. Başka konu mu yok ya… “ şeklinde yorum yapmıştı.

Ne Olmuştu?

Karadeniz türkülerinin ünlü ismi Trabzonlu Volkan Konak, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'a göndermede bulundu. Diyanet personelinin, eğlence mekanlarından alınan vergi ile maaş almasını eleştiren Konak, bir kadeh de onlar için içerek maaşlarına katkı yaptığını söyledi.

Volkan Konak Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'ı hedef alarak "Bu akşam maaş ve ödeneklerinize katkı olması için bir kadeh de sizler için içiyorum" dedi.

Trabzonlu Sanatçı Volkan Konak Prof. Dr. Ali Erbaş'ı hedef alarak sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımda, "Atatürk'ün kurduğu diyanetin, koltuğunu işgal eden zat; İnsanlığın hizmetine ücretsiz sunulan dini, maaşla icra etmek, eğlence ve de turizm alanında çalışan ve bu sektörlerin vergisinden maaş almayı içine sindirmek ancak sizin gibi bezirgan saltanatı süren kişilere yakışır. Bu akşam maaş ve ödeneklerinize katkı olması için bir kadehte sizler için içiyorum. Lütfen kabul buyurunuz.." ifadelerine yer verdi. 

Cuma Hutbesi'nde yer alan yılbaşı kutlamalarına dair ifadeler Volkan Konak'ı kızdırdı. Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün Cuma Hutbesi'nde yılbaşı kutlamalarıyla ilgili bulunan ifadeler şöyle:

"Dinimizde ve kültürümüzde yer almayan yılbaşı eğlenceleri, Noel baba figür ve kıyafetleri, çam ağacı süslemeleri gibi yanlış tutum ve davranışlardan uzak duralım. Kötülüklerin anası olan alkol, ocakları söndüren kumar, umutları tüketen şans oyunları ve piyango gibi haramlarla sağlığımızı, zamanımızı ve kazancımızı heba etmeyelim" 

Volkan Konak, sosyal medyada yaptığı paylaşıma gelen tepkiler sonrasında ise kutsal işler ve sanat işlerinin aynı olmadığını belirterek, ertesi gün yeni bir paylaşımda bulundu.

"Sevgili dostlar; okuduğunu anlamayanlarla muhattap olmayın. Kutsal değerler ücretsiz icra edilir. Sanat ve müzik ise telifleri olan işlerdir. Ayrıca eğlence ve turizm sektöründeki emekçilerin, ekmeğinin üzerine basılmasına izin vermem. Sevgi ve ışıkla kalın asil insanlar.."

17 Eki 2011 Ali Öztürk 'ün köşe yazısı: 

Volkan Konak Bu Hakareti Yaptı mı? 

Volkan Konak İstanbul Kuruçeşme Arena’da konser verirken aynı saatlerde denizde ölçüm yapılıyormuş. Gecenin sessizliğinde konserden yükselen ses, ölçümleri etkilemiş. Buna sinirlenen Volkan Konak, görevliler için bakın neler demiş: "Bu mekan benim olsaydı, denizden gelip ses ölçenleri denize atıp, aletlerini de bir yerlerine yerleştirirdim."

Görevliler, yüksek sesle söylendiği iddia edilen bu sözler üzerine Volkan Konak hakkında hakaret davası açmış. Sanırız görevliler ‘Denize atılmak’ ifadesinden değil, ‘Aletleri biryerlerine yerleştirmek’ sözünü hakaret saymış. Dil argo bir dil ve sözün nereye gittiği belli… Dahası, Volkan Konak’a yakışmayan kırıcı bir üslup… Konak’ın zaman zaman bizim de eleştirdiğimiz kırıcı üslup ve yaklaşımı devam ediyor. Bazı örnekler vermek istiyoruz:

"Çorabı kokanları Anıtkabir’e sokmamak lazım. Onlar girerse Anıtkabir’i dezenfekte etmek lazım."

"Müslüman bir ülkede başörtülü bir kadın olmak istemem."

"Trabzon yine denize kıçını dönenlerin eline geçti."

Volkan Konak ideolojik davranarak bu tür söylemlerle kendisi gibi düşünmeyenleri rencide ettiği gibi son örnekte olduğu gibi argo bir üslupla da hakaret edebiliyor. Geceyarısı denizde ses ölçen görevlilerin uyarılarına ‘O aletlerini biryerlerine yerleştirirdim’ demek gibi.

***

Volkan Konak önce böyle söylüyor sonra ‘Öyle söylemedim, onu kastetmedim’ diyor. Çorabı kokanları Anıtkabir’e sokmamak lazım sözünden dindarlar çok alındı. Ama Volkan Konak ‘Ben Ahmedinejad’ı kastettim’ dedi. Ahmedinejad Anıtkabir’i ziyaret etmiş gibi!..

Of eski Belediye Başkanı ve Trabzon Milletvekili Oktay Saral’ı arayıp ‘Ben başörtülü kızları rencide edici söz etmem. Benim ailemde de çok başörtülü var’ dediği gibi…

Volkan Konak, son olayda yine yanlış anlaşıldığını ileri sürerek bakın neler diyor… "Sadece kendi elemanlarımın bana uyarısı üzerine serzenişte bulunmuştum. O arkadaşlarımız biraz alınganlık göstermiş. Biz de öyle bir şey olmadığını söyledik. Suçlamaları kabul etmediğim için de her zaman arkadaşlarla uzlaşma çerçevesinde görüşebilirim."

***

Volkan Konak’ın görevini yapan insanlara bu sözleri gerçekten söyleyip sonra söylemedim deyip demediğini mahkeme sonunda öğreneceğiz. Ancak Volkan’ın konserler sırasında dilinin kontrolünü kaybedip doğal haline büründüğünü düşünenlerdeniz.

İnekler, öküzler, kıçını dönenler, biryerlerine yerleştiririm sözleri normal söylemler değil…

İnsanları inciten, ayırım yapan, ötekileştiren sanatçı bugün hayranları tarafından alkışlansa bile, toplumun genel beğenisini kazanamamışsa, ‘ortak takdir’ toplayamamışsa geleceğinden bahsedilemez. Dileriz Volkan Konak bilim adamlarına kızıp ‘Burası benim olsa onları denize atıp, o aletleri biryerlerine yerleştirirdim’ ifadelerini kullanmamıştır.

Mahkeme sonucu dileriz sanatçıyı mahkum eden kararla bitmez.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günebakış Trabzon Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günebakış Trabzon Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günebakış Trabzon Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günebakış Trabzon Haber değil haberi geçen ajanstır.