Fındık üreticilerinin talepleri dinlendi! Toprak düzenleyici ürünler temin edildi

Vakfıkebir Ziraat Odası Başkanı Muhammet Kılıç, kayıtlı çiftçilerin talepleri doğrultusunda tarım kireci ve leonardit toprak düzenleyici dağıtımı gerçekleştirildiği açıkladı.

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri
Fındık üreticilerinin talepleri dinlendi! Toprak düzenleyici ürünler temin edildi
Haber albümü için resme tıklayın

Vakfıkebir Ziraat Odası Başkanı Muhammet Kılıç yaptıkları çalışmalarla ilgili açıklamalarda bulundu. Başkan Kılıç, “Vakfıkebir Ziraat Odası üyelerimizin talebi üzerine toprak düzenleyici ürünler temin ettik. Bölgemizin topraklarının en çok ihtiyaç duyduğu tarım kireci ve leonardit toprak düzenleyicileri getirdik. Sipariş üzerine direk fabrikadan ekonomik fiyatlarla çiftçilerimize teslimi yapıldı." dedi.


"Fındıklarda erken dökülmeye önleyerek verimi artırır ve randımanı yükseltir"

Fındık üreticilerinin talepleri dinlendi! Toprak düzenleyici ürünler temin edildi

Başkan Kılıç, “Ziraat Odası Tarımsal Danışmanlık birimine göre; Kireç ve gübre kullanımlarında çiftçilerimizin mutlaka toprak analizi yaptırmaları gerekmektedir. Ziraat Odamız her yıl hasat sonu toprak analizi ilanına çıkarak çiftçilerimizden gelen topraklarını analiz ettirmektedir. Sonrasın da gübreleme programı yapmaktayız. Tarım Kireci Faydalarından; toprağın asitliliğini gidererek toprağın su tutma kapasitesini artırır ve sulama sayısını azaltır. Kabarmasını ve havalanmasını sağlar. Toprakta biyolojik aktiviteyi hızlandırarak organik maddelerin artmasını sağlar. Fındıkta kabuk incelir, bu sayede iç doldurma artar. Toprağın bünyesindeki Kalsiyum (Ca) ve Magnezyum (Mg) eksikliğini giderir. Kireç noksanlığından toprakta oluşmuş olan yüksek derecedeki demir (Fe), Alüminyum (Al), Manganın (Mn) zehir etkisini yok eder. Tarım kireci toprakları asitliliğini gidererek fosforun bitkiler tarafından alınmasını sağlar ve döllenmeyi artırır. Fındıklarda erken dökülmeyi önleyerek verimi artırır ve randımanı yükseltir." ifadelerini kullandı.


“Kireç miktarı eksik olan bahçelerde dönüme 250-300 kg olarak önerilmektedir" 


Başkan Kılıç sözlerinin devamında şu açıklamalarda bulundu: “Tarım Kireci fındık bitkisine dal izdüşümüne çapalayarak uygulanması tavsiye edilir. Uygulama miktarı ise analiz sonuçlarına göre değişmekle birlikte kireç miktarı eksik olan bahçelerde dönüme 250-300 kg olarak önerilmektedir. Kireç eksikliğindeki belirtiler ise; Toprağın PH değerinin düşmesine yani asitliğin artmasına neden olmaktadır, bu nedenle verimin düşmesine sebep olmaktadır. Bitkilerde kök gelişimi yavaşlar sap kısımlarının mukavemeti azalır. Meyvelerde erken dökülmeye neden olur, Fındıklarda iç doldurma azalır, randıman düşer. Fındıklarda uç kuruma artar daha fazla mantari hastalıklara maruz kalır. Fındıkta depolama dayanıklılığını azaltarak erken bozulmasına neden olur. Bitkilerin topraktan fosfor ve potasyum alımı azalır ve normal gelişimini sağlayamaz."

"Çiftçilerimiz toprak tahlillerini yaptırma konusunda daha hassas olmaları gerekmektedir"


Son olarak Başkan Kılıç, “Diğer getirdiğimiz leonardit toprak düzenleyici organik maddece zayıf olan tarım alanlarımıza uygulamanın yaygınlaşmasını önemsedik. Leonardit; Kömür; bitkisel ve hayvansal kökenli artık ve atıkların, yüksek basınç ve sıcaklık altında uzun süre kalarak başkalaşmış hâlidir. Toprağı ıslah eder, tohum ve kökler için, yaşam alanını "ana kucağı" gibi rahat ve yaşanabilir hâle getirir. Topraktaki azot, fosfor, potasyum, demir, çinko ve iz elementler gibi gerekli besinlerin bitki tarafından alınabilmesini en yüksek düzeye çıkartır. Çiftçilerimizin toprak tahlillerini yaptırma konusunda daha hassas olmaları gerekmektedir. Bitkinin ihtiyacı olan bitki besin elementlerini yeterli ve zamanında uygulayarak hem ekonomik hem de verim artışı sağlar." diyerek sözlerini sonlandırdı.

# yaşam

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günebakış Trabzon Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günebakış Trabzon Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günebakış Trabzon Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günebakış Trabzon Haber değil haberi geçen ajanstır.