MEB Duyurdu! Lise ve Ortaokullara Yeni Ders...

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından önemli bir duyuru yapıldı. Bakanlık, okullarda "adabımuaşeret" adı altında yeni bir seçmeli dersi müfredat kapsamına aldı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından önemli bir duyuru yapıldı. Bakanlık, okullarda "adabımuaşeret" adı altında yeni bir seçmeli dersi müfredat kapsamına aldı. Bu ders, liselerde "adabımuaşeret" adıyla, ortaokullarda ise "görgü kuralları ve nezaket" olarak öğrencilere sunulacak. 

Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı'ndan Geçti

Ortaöğretim Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan "adabımuaşeret" dersi müfredatı, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı'nın onayından geçti. Bu kapsamda, öğrencilere iletişimde görgü kuralları ve nezaketin önemi aşılanacak.

Ortaokullarda "Görgü Kuralları ve Nezaket" Dersi

Ortaokullarda tüm kademelerde seçmeli olarak okutulacak "görgü kuralları ve nezaket" dersi ile öğrencilere, aile içinde, okulda, toplum içerisinde ve kişiler arası ilişkilerde görgü kurallarına ve nezakete uygun davranış sergilemeleri amaçlanıyor. Bu dersin, öğrencilerin farklı kültürlerde görgü kuralları ve nezaketin önemini kavramalarına yönelik bir içerikle zenginleştirileceği vurgulanıyor.

İki Düzeyde 72 Saatlik Öğretim Programı

Ders, iki düzeyde toplamda 72 saatlik bir öğretim programını içeriyor. İlk düzeyde "görgü ve nezaket", "ailede görgü kuralları ve nezaket", "okul ortamında görgü kuralları ve nezaket", "toplum içinde görgü kuralları ve nezaket" olmak üzere 4 üniteden oluşuyor. İkinci düzeyde ise "görgü ve nezaket", "kişiler arası ilişkilerde görgü kuralları ve nezaket", "çevrede görgü kuralları ve nezaket", "dijital ortamlarda görgü kuralları ve nezaket", "farklı kültürlerde görgü kuralları ve nezaket" başlıklı 5 ünite yer alıyor.

Liselerde "Adabımuaşeret" Dersi

Lise 9. ve 10. sınıflarda 36 saatlik öğretim programına sahip olan "adabımuaşeret" dersi, seçmeli dersler kapsamına alındı. Bu dersin müfredatı da 7 üniteden oluşuyor. "Kültürden kavrama adabımuaşeret", "kişisel tutum ve adabımuaşeret", "ailede adabımuaşeret", "toplumda adabımuaşeret", "iletişimde, teknoloji ve sosyal medya kullanımında adabımuaşeret", "doğal kaynakların kullanımı ve çevrenin korunmasında adabımuaşeret", "iş ve meslek hayatında adabımuaşeret" başlıklı üniteler, öğrencilere adabımuaşeretin geniş bir yelpazesini sunmayı amaçlıyor.

Bu ders, sadece teorik bilgileri değil aynı zamanda drama, gözlem, tartışma gibi etkinlikleri de içererek öğrencilere uygulamalı bir öğrenme deneyimi sunacak.

Adabımuaşeret Dersinin Amaçları ve Hedefleri

Dersin genel amaçları arasında, öğrencilerin adabımuaşereti öğrenmeleri ve günlük hayatta bu kuralları uygulamaları yer alıyor. Öğrencilerin milli ve manevi değerlere saygılı, insanlar arasında sevgi, saygı ve huzurun sağlanmasına katkıda bulunabilecek bireyler olmalarını sağlamak hedefleniyor. 

11 Ara 2023 - 16:37 - Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günebakış Trabzon Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günebakış Trabzon Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günebakış Trabzon Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günebakış Trabzon Haber değil haberi geçen ajanstır.