Kostaki Konağı'nın Restorasyonuna ‘Para’ Sekte Vurdu

Mimarlar Odası Trabzon Şube Başkanı Müslim Hamzaçebi Günebakış’a özel açıklamalarda bulundu

Kostaki Konağı'nın Restorasyonuna ‘Para’ Sekte Vurdu
Kostaki Konağı'nın Restorasyonuna ‘Para’ Sekte Vurdu
+3
Video için play'e tıklayın

Mimarlar Odası Trabzon Şube Başkanı Müslim Hamzaçebi, Trabzon’un tarihi ve kültürel dokusu hakkında Günebakış Gazetesi’ne özel açıklamalarda bulundu. Başkan Müslim Hamzaçebi ile gerçekleştirdiğimiz röportajda şehrin önemli konuları masaya yatırıldı.

Son zamanlarda şehir gündeminde Kostaki Konağı’nın bitmeyen restorasyonu tartışma konusu oldu. Uzun zamandır kapalı olan ve bir türlü tamamlanmayan restorasyon çalışmaları hem vatandaşların hem de uzmanların tepkisini çekti.

Kostaki Konağı'nın Restorasyonuna ‘Para’ Sekte Vurdu

Konuyla ilgili Günebakış’ın sorularını yanıtlayan Başkan Hamzaçebi, “Son zamanlarda Kostaki Konağı’nın durumu gündemde. Siz Kostaki Konağının restorasyon sürecini nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna açıklık getirdi.

Başkan Müslim Hamzaçebi: “Kostaki Konağı’nın Trabzon'da en önemli tarihi eserlerden biri olduğunu bilmeyenimiz yoktur. Oranın en iyi şekilde restore edilmesi ve aslında uygun olarak gelecek yıllara emanet edilmesi gerekir. Konağın 1983 yılında ilk restorasyonunu da ben yapmıştım. Bir yıl öncesine kadar oranın çevresinin kapatıldığını ama çatıdan su alıyor gibi görüntü verdiğini hissediyorduk ve bir an evvel burada daha büyük tahribat olmadan tekrar ihale edilmesini istemiştik. Geçen yıl bize müteahhidin fiyatları yeterli bulmadığı için projeyi bıraktığı söylendi. Ama arkasından kimseye ihale edilmeden öyle perişan bir şekilde şehrin tam merkezinde bırakıldı. Turizmin yükselişte olduğu zamanlarda bu şekilde herkesten şikayet alıyorduk. Konuyla ilgili anıtlar kuruluyla konuştum. Buranın bir an evvel bu durumdan kurtarılıp en iyi şekilde tarihi yapısına uygun olarak yapılması gerekir.”

Kostaki Konağı'nın Restorasyonuna ‘Para’ Sekte Vurdu

“BİNANIN ASLINA UYGUN OLARAK AÇILDIĞINI GÖRMEK İSTİYORUM”

Kaderine terk edilmiş diyebilir miyiz?

Başkan Müslim Hamzaçebi: “Kaderine terk edilmiş demek bir daha ondan bir şey olmaz demek. Bu doğru olmaz, biz umudumuzu hiç kaybetmeyeceğiz. Turizm Bakanlığına kadar bu konuyu bildirdim, burada ilgililere bildirdim. Halktan da çok şikayet alıyordum. Nihayet Turizm Bakanlığı ihalesini yaptı, restorasyonu devam ediyor. Bu binanın açıldığı zaman gerçekten geçmişini yansıtan biçimde yapılmış olmasını görmeyi gönülden istiyorum.”

Kostaki Konağı'nın Restorasyonuna ‘Para’ Sekte Vurdu

Atatürk Köşkü 29 Ekim’de yeniden hizmete açıldı. Köşkün restorasyonu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Başkan Müslim Hamzaçebi: “Atatürk Köşkü’nün restorasyonu için odamızın yönetim kurulundan, tarihi eserler uzmanlık alanı olan iki arkadaş ile birlikte 3 kişi oraya çıktık, inceledik, baktık. Gittiğimizde köşkte hala kontrol çalışması vardı. Belediyeden kontrol amacıyla gelmişlerdi. Onlarla konuştuk, sorduk ve kendimize göre bütün binayı tepeden tırnağa inceledik. Gördüğümüz, düzeltilmesi gereken şeyleri not ettik ve bir rapor halinde yönetim kurulumuzla konuştuk. Bizim yaptığımız çalışma budur. Atatürk Köşkü hala tamamen teslim edilmiş değil, ufak tefek eksikler var. Onlar bu eksikleri tamamlarken gözlerinden kaçan bir şey olursa biz onlara söyleyeceğiz. Yoksa biz bitti demeden kimse buraya teslim alamaz gibi bir söz söylemek haddim değil. Basında bu tür söylemler gündeme geldi. Bu açıklamaları ben yapmadım. O sözler bana ait değil.”

Kostaki Konağı'nın Restorasyonuna ‘Para’ Sekte Vurdu

TRABZON TARİHİ KİMLİĞİNİ KAYBEDİYOR

Trabzon’un bina yapısının tarihi dokusuna uygun olduğunu düşünüyor musunuz?

Başkan Müslim Hamzaçebi:  “Trabzon imparatorluk yaşamış tarihi bir kenttir. Trabzon dünya tarafından bilinen bir tarihi kenttir. Bu şehrin o tarihi dokusunun korunması gerekir. Elbette ki şehir büyüyecek, mutlaka büyüyecek ama büyürken de tarihi çekirdeği korumamız gerekir. Bugün baktığımızda çoğu tarihi eserimiz yıkılmış durumda. Ben birini suçlamak istemiyorum. Ancak baktığımızda her dönem biraz daha kentin tarihinin yok olduğunu, kimliğini kaybettiğini, estetiğini kaybettiğini ve güzel şeyler yapılmadığını görüyoruz. Keşke baştan yapmadan sorunu görsek de nasıl yapılması gerekiyorsa öyle yapsak.”

Kostaki Konağı'nın Restorasyonuna ‘Para’ Sekte Vurdu

“GELECEKTE TARİH BİZİ YARGILAYACAK”

Başkan Müslim Hamzaçebi: “Mesela Ortahisar diyoruz. Tarihi Ortahisar’a baktığımızda binaların hepsinin birbirinden farklı olduğunu ve tarihi binalara yapıştırılmış karakteri bozan küçük yapılar olduğunu görüyoruz. Bunları en azından temizlememiz gerekmez mi? Mesela aklıma Boztepe geliyor ama demekten artık usandım. Bakıyoruz ki oralar da hep sit alanı ama bu konuda hiçbir oturum yapmadan, tartışmadan Boztepe o hale getirildi. Danışsak, ortak akıl bulsak da ona göre yapsak, sonra yıkmak zorunda kalmasak daha doğru olmaz mı? Mesela daha önceleri Reşadiye Kavşağı için tam 10 ay mücadele verdim. O zamanlar meclis üyesiydim. İtirazlar sonunda ‘oylayalım, eğer siz kazanırsanız yapmayalım’ dediler. Bizim sayımız o zaman daha azdı, oylanınca onların kazanacağı kesindi. Ben şunu söyledim, ‘oylamakla yanlışı doğru hale getiremeyiz’ dedim. Doğru olanı yapmıyoruz,  kesinlikle söylüyorum, gelecekte tarih bizi yargılayacak ve yargılıyor. Eğer çok fazla şey yapacak durumda değilsek, hiç olmazsa tarihi eserlerin köşelerine sıkıştırılmış binaların hepsinin yıkılıp düzeltilmesi gerek. Tarihe geri dönmek, insanın kendi geçmişine geri dönmek demektir. Biz Doğu ülkelerine katılacaksak bunun ilk basamağı Trabzon'dur.”

PROJELERİ YAPILDIKTAN SONRA YIKMAK İÇİN YAPMAYIN

Başkan Müslim Hamzaçebi: “Trabzon’da imar yaparken parseline bakıyorsunuz, imar planına bakıyorsunuz, eğer yönetmeliklere uygunsa getirdikleri projeye ruhsat vererek ‘yapabilirsiniz’ diyorsunuz. Bina yapılıp bittikten sonra kullanma izni veriyorsunuz. Kullanma izni veriyoruz ama kullanma izninden sonra diyelim 5 yıl geçti, 10 yıl geçti gidip bir kere bile bakmıyorsunuz. Bir arabayı bile satın aldıktan sonra servise getiriyorsunuz. Belediye veya ruhsat makamları hiçbir binayı ‘biz bu ruhsatı vermiştik ama durumu nedir?’ diye incelememektedir. Başından beri sistem böyledir. Hiç olmazsa 10 yılda bir yahut 5 yılda bir bu binaların gözden geçirilmesinin, gelecekte büyük tehlikeleri önlemek açısından çok daha doğru olacağını düşünüyorum. Derdimiz Trabzon'u daha iyi, yaşanabilir, sevilebilir bir kent yapmak. Trabzon’u tarihi yönünü de yitirmeden çok güzel şehir haline getirmek istemekten başka derdimiz yoktur. Bunun için biz elimizden geldiği kadar fikirlerimizi ilgili kurumlara iletmek istiyoruz ve ortak akılla bu konuların çözülmesini istiyoruz. Burada bizim etkimiz daha çok makam sahiplerini yönlendirmektir. Yapıldıktan sonra yıkmak için yapmaktan çok para harcamak zorunda kalıyorsunuz. Şimdi işte plak yol dediğiniz yer öyledir, Reşadiye kavşağı öyledir. Yazık değil mi? Biz o kadar zengin değiliz.”

Hatice Üneş

Kaynak: gunebakis.com.tr


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günebakış Trabzon Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günebakış Trabzon Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günebakış Trabzon Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günebakış Trabzon Haber değil haberi geçen ajanstır.