Trabzon’da Sağlık Turizmi ile Turizm 12 Aya Yayılacak!

Trabzon’da yaz aylarında Körfez coğrafyasından gelen turizm potansiyeli şehrin önemli gelir kaynağını oluştururken Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası, sağlık turizmi faaliyetleri ile turizmi 12 aya yaymayı hedefliyor. TTSO Başkan Yardımcısı Mehmet Çelebi ve sağlık turizmi projesi yürütme kurulu üyeler faaliyetlerini günebakış’a anlattı.

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri
Trabzon’da Sağlık Turizmi ile Turizm 12 Aya Yayılacak!
Trabzon’da Sağlık Turizmi ile Turizm 12 Aya Yayılacak!
+7
Video için play'e tıklayın

Trabzon Ticaret Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Imperial Hastanesi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Çelebi, TTSO’nun birçok alanda faaliyet yürüttüğün belirterek sağlık turizmi projesinin gelişim sürecini anlattı.

Projenin başlangıç noktasında paydaşları bir araya getirerek yol haritalarını belirlediklerini söyleyen Çelebi, “Sağlık turizmi ehliyet belgesi olan acentalar dahil bir araya getirerek istişare toplantıları yaptık. Bu toplantılardan çıkan sonuçlardan sonra Trabzon şehrinde bulunan yabancı konsolos ve ateşelerle paydaşları bir araya getirerek bir adım daha ileriye taşıdık. Ticaret Odası Başkanının organizasyonuyla birlikte bunları gerçekleştirdik.” dedi. Trabzon’a yakın olması dolayısıyla Gürcistan ve Azerbaycan’da irtibat kurduklarını belirten Çelebi, bu çalışmalar içerisine THY’yi katarak ilk seyahatlerini Azerbaycan’ın Bakü şehrine gerçekleştirdiklerini söyledi.

Trabzon’da Sağlık Turizmi ile Turizm 12 Aya Yayılacak!

BAKANIMIZDAN İSTİYORUZ: SAĞLIK TURİZMİ İÇİN DİREKT SEFERLER GEREKLİ

Bakü’den gelen heyete Trabzon’daki tüm kurumları gezdirerek ikili görüşmeler sağladıklarını söyleyen Çelebi, projenin Türkiye’de ilk ve tek onaylanan resmi sağlık turizmi projesi olduğunu belirterek “Bunları yaparken bizim için ulaşım olmazsa olmazlarımızdan bir tanesi. En büyük avantajımız bu hatta direk uçuşların olması. Bakü-Trabzon 1 saat 15 dakika. Trabzon’un sağlık turizminden yararlanmasını istiyorsak ulaşım yoksa mümkün görünmüyor. Başkentlerden doğrudan ulaşım olması gerekir. Sn Bakanımız Abdulkadir Uraloğlu’ndan bunu istiyoruz.” dedi. Azerbaycan Havayollarının haftada 2 gün Trabzon’a sefer yaptığını söyleyen Çelebi, “Uçakta yer bulma sorunumuz var. Bilet fiyatları oldukça yüksek. Yazın fiyatlar 10 bin TL’nin üzerine çıkıyor. Doluluk oranı artınca fiyatlar da yükseliyor ve yer bulmak sorun oluyor.“ ifadelerini kullandı.

Trabzon’da Sağlık Turizmi ile Turizm 12 Aya Yayılacak!

TURİZMİ 12 AYA YAYACAĞIZ

Sağlık turizmi için öncelikli hedeflerinin Azerbaycan ve Gürcistan gibi yakın lokasyondaki ülkeler olduğunu belirten Çelebi, Ankara’ya giderek Sn. Bilal Ekşi ile görüşme yaptıklarını söyledi. Çelebi, “Sağlık turizmin en büyük özelliği 12 ay devam ediyor olmasıdır. Normal turizm gibi değerlendirmemek lazım. Çünkü normal turizm 3 aylık dönem içerisinde sonlanıyor. Sağlık turizmi 12 ay sürekli hareketlilik halinde.” cümlelerini kurdu. Çelebi, sağlık turizmi için gelen hastaların yalnızca hastane için değil kültür turizmi ve alışveriş de yapacaklarını söyledi.

Trabzon’da Sağlık Turizmi ile Turizm 12 Aya Yayılacak!

GÜRCİSTAN TİFLİS İÇİN UÇUŞ GARANTİSİ İSTİYOR

Gürcistan’ın Tiflis için uçuş garantisi istediğini ve Tiflis’in ekonomik gelişmişliğinden ötürü potansiyel barındırdığını ve direk uçuşlarla sağlık turizmine katkı sunacağını söyleyen Çelebi, Trabzon’da 14 tane sağlık turizmi yapabilme belgesine haiz kurum var. Biz sağlık turizmini yaparken de şunu yapamıyor. Ehliyeti olmayan kişileri bu işin içine katamıyoruz. Bu kurumların hepsinin ehliyeti var. Bu işin içerisine girebilirler. Bu koltuk garantisini sadece sağlık kurumları üzerinden değil turizm acentaları üzerinden de yürütmek istiyoruz. Bu garanti çok kısa bir süre için verilecek. Daha sonra doluluk oranı ortaya çıkınca zaten buna ihtiyaç kalmayacak.” Sözleriyle Tiflis çalışmalarını anlattı.

Trabzon’da Sağlık Turizmi ile Turizm 12 Aya Yayılacak!

ÜÇÜNCÜOĞLU: TRABZON’A VİP HASTANELER VE ORGAN NAKLİ ÇALIŞMASI LAZIM

Azerbaycan ve Gürcistan’dan sağlık turizmi için gelen turistlerle beraber Trabzon’un sağlık turizmi altyapısının dolacağına vurgu yapan TTSO Meclis Katip Üyesi Mehmet Üçüncüoğlu, “Bize yeni yatırımlar, yeni VİP hastaneler, bu işi geliştireceğimiz işler lazım. Çünkü Ankara İstanbul ya da diğer şehirlere baktığımızda VİP hastaneler oluşturulmuş ve sadece amaçları bu. Konaklama tesisleri gibi her şeyin bir arada olduğu büyük komplekler oluşturulmuş. Bu şehrin bununla ilgili çalışmalar yapması lazım.” Dedi. Yurtdışında il sorulan sorunun “Şehirde organ nakli var mı?” olduğunu söyleyen Üçüncüoğlu, “Bizim organ nakli Farabi’de vardı. Şuan bildiğim kadarıyla sekteye uğradı. Bununla ilgili İl Sağlık Müdürlüğü de çalışıyor. Yeniden bunu kurmak istiyor. Bu şehir için birinci öncelik. Çünkü şehrin reklamını yaparken ilk sordukları soru bu. Bu önemli bir konu ve özellikle değinmek istedim.” açıklamasını yaptı.

SUNGURLU: TRABZON SAĞLIK TURİZMİ İÇİN YAPI KURULACAK

Proje Ofisi Genel Koordinatörü Cengizhan Sungurlu, Trabzon’da turizmin sürdürülebilir modellinin sağlık turizmi olduğunu belirterek hedef Pazar olan ülkeleri belirlediklerini ve bunların Gürcistan, Azerbaycan ve Rusya olduğunu ve bu pazardaki kitleyi Trabzon’a çekmek istediklerini söyledi. Sungurlu, Trabzon’da projenin 3 yılın sonunda bir yapıya da bürüneceğini “sonunda ortaya bir yapı koyacağız. Trabzon sağlık turizmi ortak paydaşlarıyla hareket edilecek. Trabzon sağlık turizmi diye bir yapı ortaya koyulacak ve tanıtım Trabzon Sağlık turizmi diye devam edecek. Dernek adı altında da olabilir, bir yapı altında da olabilir. Bunun kurumsal kimlik çalışmaları bunun üzerinden gidecek. Sürdürülebilir olması gerekiyor.” cümleleriyle açıkladı.

KÜRKÇÜ: TRABZON PSİKOLOJİK REHABİLİTASYON İÇİN DE AVANTAJLI

Proje Koordinatörü Kübra Kürkçü, sağlık turistlerinin Trabzon’a gelmesiyle Türk misafirperverliğinin de gösterilmesini sağlayacağını belirterek “Günümüzün en revaçta olan hastalığı anksiyete, psikolojik rahatsızlıklar gibi sorunlar. Psikolojik bazı durumlar gençlerde söz konusu. Trabzon’un en büyük avantajlarından birinin yeşil doğası olduğuna inanıyorum.” dedi. Psikolojik rahatsızlıklar için Trabzon’un doğasıyla rehabilitasyon potansiyeli olduğunu belirten Kürkçü, “Psikolojik olarak kendimi kötü hissettiğimde çıkıp temiz hava almak bana iyi geliyor. Bakıldığında bu bence Trabzon için çok büyük bir avantaj. İnsanlar buraya geldiklerinde hem fiziksel olarak, hem de mental olarak sağlıklarına kavuşabiliyorlar.” İfadelerini kullandı. Kürkçü, insanların seyahat ettiklerinde sağlık ihtiyaçlarını karşılamak ve aynı zamanda da psikolojik olarak rahatlamak istediklerine dair bilimsel makaleleri de örnek göstererek “Trabzon evet çok büyük bir potansiyel. Bunun altında yatan belli başlı kalemler var. Biz bu projeyle birlikte Trabzon’umuzun turizmini oldukça ileri seviyelere taşımayı hedefliyoruz. Çalışmalarımızı bu çerçevede yürüyoruz. Olumlu sonuçlanacağından eminim.” cümleleriyle açıklamalarını sonlandırdı.

Tamer Cebeci

Kaynak: gunebakis.com.tr

07 Ara 2023 - 09:01 Trabzon- Genel

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günebakış Trabzon Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günebakış Trabzon Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günebakış Trabzon Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günebakış Trabzon Haber değil haberi geçen ajanstır.