Forum AVM’de ruhsatsız ek binayı hizmete almıştı! Koçtaş 5 gün kapatıldı

KANUNLARI üst üste hiçe sayan Forum AVM yönetiminin ruhsatsız şekilde kiraya verdiği Koçtaş mağazası 5 gün süreyle kapatıldı. Firma, ruhsatsız olduğu için 5 gün süreyle kapatılan mağazasının kapısına “Sizin için yenileniyoruz” afişleri astı. Forum AVM’de hukuksuzluğa bulunan kılıf dikkat çekti. 

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri

Kanunları üst üste hiçe sayan Forum AVM yönetiminin ruhsatsız şekilde kiraya verdiği Koçtaş mağazası 5 gün süreyle kapatıldı. Firma, ruhsatsız olduğu için 5 gün süreyle kapatılan mağazasının kapısına “Sizin için yenileniyoruz” afişleri astı. Forum AVM’de hukuksuzluğa bulunan kılıf dikkat çekti.

Trabzon’da hukuksuz faaliyetleriyle gündemden düşmeyen Forum AVM son olarak ruhsatsız şekilde kiraya verdiği ek binasıyla gündeme gelmişti. İnşaatı hala devam eden ek binanın tamamlanan kısımlarından biri Koçtaş firmasına kiralandı. Ruhsatsız şekilde hizmet veren mağazanın kapatılması için şikayet edilmesi üzerine devreye belediye zabıta ekipleri girdi. Belediye tarafından aykırılıkların giderilmesi için verilen 15 günlük süreyi dikkate almayan firma ve AVM yönetimi için daha sonra belediye encümeni devreye girdi. Belediye encümeni işletmenin ruhsatsız olduğunu ve aykırılıkların giderilmesini söyleyerek Koçtaş firmasına 30 günlük süre verdi. 30 günlük sürenin dolmasına rağmen uyarıları dikkate almayan Forum AVM ve firma için belediye encümeni bu defa da 5 günlük kapatma kararı verdi.

‘Yenileniyoruz' kılıfını kullandı

Belediye tarafından Forum AVM’nin ruhsatsız ek binasındaki Koçtaş mağazası için verilen 5 günlük kapatma cezası 27 Kasım Pazartesi günü uygulanmaya başladı. Cezanın uygulanmaya başlamasının ardından Koçtaş mağazası kapılarına “Sizin için yenileniyoruz” afişleri astı. Ruhsatsız ve kanuna aykırı şekilde işletilen mağazanın hukuksuzluğuna uydurduğu kılıf ‘yenileniyoruz’ oldu.

Belediye mühürlemesi gereken işyerine süre verdi

Öte yandan Forum AVM’nin ek bina inşaatı ve ek binayı ruhsatsız şekilde kiraya vermesi Trabzon Büyükşehir Belediyesi ve şehrin idari amirleri tarafından görmezden gelindi. İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmeliğinde açıkça belirtilen kurallar Forum AVM yönetimi tarafından sayısız kez ayaklar altına alınırken, şehrin yöneticileri de buna sesini çıkarmaması tepki çekti. Bir işyerinde ruhsatsız şekilde faaliyet yürütülemeyeceği ve ruhsatsız şekilde açılan işyerinin yetkili idare tarafından kapatılması gerektiği yönetmeliğin “İşyeri açılması” başlıklı bölümünün 6. maddesinde anlatıldı.  Yönetmeliğin söz konusu maddesinde konu, “Yetkili idarelerden usulüne uygun olarak işyeri açma ve çalışma ruhsatı alınmadan işyeri açılamaz ve çalıştırılamaz. İşyerlerine bu Yönetmelikte belirtilen yetkili idareler dışında diğer kamu kurum ve kuruluşları ile ilgili meslek kuruluşları tarafından özel mevzuatına göre verilen izinler ile tescil ve benzeri işlemler bu Yönetmelik hükümlerine göre ruhsat alma mükellefiyetini ortadan kaldırmaz. İşyeri açma ve çalışma ruhsatı alınmadan açılan işyerleri yetkili idareler tarafından kapatılır. İşyeri ruhsatları yetkili idarelerin en üst amiri veya görevlendireceği yetkili tarafından bu Yönetmelikte öngörülen sürede imzalanır; ruhsat için ayrıca, meclis veya encümen tarafından bir karar alınmaz.” ifadeleriyle açıklandı.

5 Gün sonra ne olacak?

Kanun tanımayan Forum AVM yönetiminin ruhsatsız şekilde kiraya verdiği mağazanın yetkili idare tarafından hemen kapatılması gerekirken, Büyükşehir Belediyesi Forum AVM yönetimi için kuralları esnetti. Yasaya aykırı şekilde iki defa encümene götürülen ruhsatsız işyerinin mühürlenmesi gerekirken 5 günlük geçici kapatma kararı verildi. 5 günlük kapatma kararı ‘yenilenme’ adı altında uygulanmaya başlarken, 5 günün ardından ruhsatsız işyeri hakkında ne karar alınacağı da merak konusu oldu.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günebakış Trabzon Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günebakış Trabzon Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günebakış Trabzon Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günebakış Trabzon Haber değil haberi geçen ajanstır.