Trabzon Araklı için çevreci akademisyen ayakta! Kopyala yapıştırla madencilik olur mu?

Çevreci akademisyen Durmuş, suç duyurusu yapacak

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri

TRABZON’UN Araklı ilçesinde hayata geçirilmek istenen madencilik faaliyetleri için hazırlanan Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporunda Düzköy Çayırbağı için hazırlanan ÇED raporunun bazı bölümlerinin birebir kopyalandığı ileri sürüldü. Sahtecilik yapıldığı öne sürülerek konunun Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına taşınacağı da kaydedildi. Hacettepe Üniversitesi Öğretim Görevlisi Araklılı Yusuf Durmuş,  ÇED raporunu yazan kişilerin suç işlediğini öne sürdü.  n  6’DA

Trabzon’un Araklı ilçesinde hayata geçirilmek istenen madencilik faaliyetleri için hazırlanan Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporunda Düzköy Çayırbağı için hazırlanan ÇED raporunun bazı bölümlerinin birebir kopyalandığı ileri sürüldü. Sahtecilik yapıldığı öne sürülerek konunun Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına taşınacağı da kaydedildi. Araklılı Hacettepe Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yusuf Durmuş, “4 projenin birçok yeri birbiriyle motomot aynı ancak fauna hayvanları temsil eder, flora bitkileri temsil eder. Bu 4 yerde birbirinden farklı özellikler taşır buna rağmen bir projede yapılan listeyi kopyalayıp ötekine yapıştırmak bilimsel etik açısından intihale girer. Aslında bu suçtur. Bu projeye yazan kişiler suç işlemişlerdir. Arada 50 kilometre olan alanlarda ve ekolojik olarak birbirinden farklı olan alanlarda nasıl oluyor da motomot tüm bitkiler ve tüm hayvanlar aynı oluyor?” eleştirisinde bulundu.

Suç duyurusunda bulunacağını açıkladı

Bölge halkının kandırılmaya çalışıldığını ileri süren Öğretim Görevlisi Yusuf Durmuş, “Bu raporu yazan kişiler biyolog değil. Biyoloji dalında akademisyen değil, hiçbir şey değil. Uzmanı olmadıkları alanda rapor yazmışlardır. Bu suçtur. Burada bu raporları yazarak Çevre Bakanlığı sayfasına yükleyerek bölge halkını kandırmaya yönelik, yanıltmaya yönelik faaliyet içine girmişlerdir. 34 yıldır meslek hayatımda buna benzer kopyala yapıştırırlarla karşılaştım ancak birbirinden farklı olan 4 projenin içinde bu kadar kopyala yapıştır ve halkı kandırmaya yönelik rapor okumadım. Çevre Bakanlığına ve ilgili birimleri bu raporu yazanlar hakkında suç duyurusunda bulunacağım.  Bu raporu yazanlar benim de yaşadığım Karadere kanyonundaki insanların sağlıkları ile oynadıkları için suç işlemişlerdir.  Ben bu madenlerin bulunduğu Karadere kanyonunda yaşıyorum, evim var. Fındık bahçelerim, tarım alanlarım var. Burada yapacakları madenler için bu şekilde dosya hazırlayanların yarın maden nedeniyle çevreye verilecek zararı doğru yazmaları beklenemez.” ifadelerini kullandı.

"4 Projenin yanlışı da bir eksiği de aynı" 

Bakanlıkların da sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunması gerektiğini öne süren Öğretim Görevlisi Yusuf Durmuş, şunları kaydetti: “Böyle rapor yazanlar toplumun sağlığıyla oynuyorlar. İnsanları aptal yerine koyuyorlar. ‘Nasılsa bu kadar uzun raporları kimse okumaz.’ diyorlar. ‘Yazalım yazdığımız bu raporları da nasılsa hiç incelemeden Çevre Bakanlığının ilgili birimindeki memurları onaylar halk görmez. Biz işe başlarız sonradan dava açarlarsa da zaten dava bitene kadar işte biter.’ Ülkemizdeki anlayış bu şekilde devam etmektedir. Bilimsel temelden uzak, kopyala yapıştırla oturduğu yerden konunun uzmanı olmadan rapor yazan kişiler toplumun sağlığıyla oynuyorlar. Suç işliyorlar ve bu insanlar hakkında acilen bakanlıkların dava açması gerekir. Maden alanında çakal, tilki, domuz, ayı, karaca, kurt gibi büyük memeli hayvanların yaşadığını köylü Mehmet Ağa da bilir. Her nedense bu kopyala yapıştır sahte raporu hazırlayanlar 4 raporun hiçbirinde de bu hayvanların hiçbirine değinmemişler. Ancak her nedense küçük farelerden bahsetmişler.  4 projenin yanlışı da bir eksiği de aynı. Bu 4 proje tamamen iptal edilmelidir. Tamamen iptal edilene kadar da vatandaşlar olarak bölge halkı olarak üzerimize ne düşüyorsa yapacağız.”

"Sadece bir şirket para kazanacak"

Projenin iptal edilmesini beklediklerini ifade eden Öğretim Görevlisi Yusuf Durmuş, açıklamalarını şöyle tamamladı: “Karadere Kanyonu sahilin en önemli 2. kanyonudur. Tarihi İpek yollarının geçtiği, tarihi köprülerinin bulunduğu, doğal güzellikleri bakımından müthiş bir kanyondur. Bazı şirketler, yurt dışı ortaklı şirketler, gelir elde edecek diye bu tip kanyonlar bu güzel ülkede yok edilmektedir. Bu projeden yöre halkının hiçbir faydası olmadığı gibi yaşam kalitesi bozulacak. Madenlerden çıkan toz toprak her şey bu halk yutacak. Ayrıca bölgede yoğun yapılan arıcılık faaliyetleri çok olumsuz etkilenecek. Hayvancılık etkilenecek. Turizm etkilenecek yani vatandaşın bütün gelir kaynakları maalesef etkilenecek. Ancak sadece bir şirket para kazanacak. Durum bundan ibarettir ve uydurma kopyala yapıştır bilimsel temelden uzak raporlarla bunu yapmaya çalışacaklar. İşte bu nedenlerden dolayı yapılan bu yanlışa dur demenin zamanı gelmiştir. Bizleri yönetenler kamu kuruluşlarımızdaki vicdanlı insanlar yapmış olduğumuz başvuruları dikkate alacaklar ve bu projeleri iptal edeceklerdir diye düşünüyorum. Aksi takdirde bu suça ortak olacaklardır ve konu mahkemelere taşınacak.”


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günebakış Trabzon Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günebakış Trabzon Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günebakış Trabzon Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günebakış Trabzon Haber değil haberi geçen ajanstır.