Hukuk Tanımayan Trabzon Forum AVM'ye Sonunda Müdahale Edildi!

Trabzon'da Forum AVM’nin hukuka aykırı olarak yaptığı ve Koçtaş’a kiraladığı ek ilave mağaza bugün resmen kapatıldı.

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri
Hukuk Tanımayan Trabzon Forum AVM'ye Sonunda Müdahale Edildi!
Hukuk Tanımayan Trabzon Forum AVM'ye Sonunda Müdahale Edildi!
+4
Haber albümü için resme tıklayın

Kanunları üst üste hiçe sayan Forum AVM yönetiminin ruhsatsız şekilde kiraya verdiği Koçtaş mağazası 5 gün süreyle kapatıldı. Firma, ruhsatsız olduğu için 5 gün süreyle kapatılan mağazasının kapısına “Sizin için yenileniyoruz” afişleri astı. Forum AVM’de hukuksuzluğa bulunan kılıf dikkat çekti.

Trabzon Forum AVM Yönetimi Hukuk Tanımamıştı

Trabzon’da hukuksuz faaliyetleriyle gündemden düşmeyen Forum AVM son olarak ruhsatsız şekilde kiraya verdiği ek binasıyla gündeme gelmişti.

İnşaatı hala devam eden ek binanın tamamlanan kısımlarından biri Koçtaş firmasına kiralandı. Ruhsatsız şekilde hizmet veren mağazanın kapatılması için şikayet edilmesi üzerine devreye belediye zabıta ekipleri girdi.

Hukuk Tanımayan Trabzon Forum AVM'ye Sonunda Müdahale Edildi!

Belediye tarafından aykırılıkların giderilmesi için verilen 15 günlük süreyi dikkate almayan firma ve AVM yönetimi için daha sonra belediye encümeni devreye girdi.

Belediye encümeni işletmenin ruhsatsız olduğunu ve aykırılıkların giderilmesini söyleyerek Koçtaş firmasına 30 günlük süre verdi. 30 günlük sürenin dolmasına rağmen uyarıları dikkate almayan Forum AVM ve firma için belediye encümeni bu defa da 5 günlük kapatma kararı verdi.

Hukuk Tanımayan Trabzon Forum AVM'ye Sonunda Müdahale Edildi!

Yenileniyoruz Kılıfını Kullandı

Belediye tarafından Forum AVM’nin ruhsatsız ek binasındaki Koçtaş mağazası için verilen 5 günlük kapatma cezası 27 Kasım Pazartesi günü uygulanmaya başladı.

Cezanın uygulanmaya başlamasının ardından Koçtaş mağazası kapılarına “Sizin için yenileniyoruz” afişleri astı. Ruhsatsız ve kanuna aykırı şekilde işletilen mağazanın hukuksuzluğuna uydurduğu kılıf ‘yenileniyoruz’ oldu.

Hukuk Tanımayan Trabzon Forum AVM'ye Sonunda Müdahale Edildi!

Belediye Mühürlemesi Gerek İşyerine Süre Verdi

Öte yandan Forum AVM’nin ek bina inşaatı ve ek binayı ruhsatsız şekilde kiraya vermesi Trabzon Büyükşehir Belediyesi ve şehrin idari amirleri tarafından görmezden gelindi.

İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmeliğinde açıkça belirtilen kurallar Forum AVM yönetimi tarafından sayısız kez ayaklar altına alınırken, şehrin yöneticileri de buna sesini çıkarmaması tepki çekti.

Bir işyerinde ruhsatsız şekilde faaliyet yürütülemeyeceği ve ruhsatsız şekilde açılan işyerinin yetkili idare tarafından kapatılması gerektiği yönetmeliğin “İşyeri açılması” başlıklı bölümünün 6. maddesinde anlatıldı. 

Hukuk Tanımayan Trabzon Forum AVM'ye Sonunda Müdahale Edildi!

Yönetmeliğin söz konusu maddesinde konu, “Yetkili idarelerden usulüne uygun olarak işyeri açma ve çalışma ruhsatı alınmadan işyeri açılamaz ve çalıştırılamaz.

İşyerlerine bu Yönetmelikte belirtilen yetkili idareler dışında diğer kamu kurum ve kuruluşları ile ilgili meslek kuruluşları tarafından özel mevzuatına göre verilen izinler ile tescil ve benzeri işlemler bu Yönetmelik hükümlerine göre ruhsat alma mükellefiyetini ortadan kaldırmaz.

İşyeri açma ve çalışma ruhsatı alınmadan açılan işyerleri yetkili idareler tarafından kapatılır. İşyeri ruhsatları yetkili idarelerin en üst amiri veya görevlendireceği yetkili tarafından bu Yönetmelikte öngörülen sürede imzalanır; ruhsat için ayrıca, meclis veya encümen tarafından bir karar alınmaz.” ifadeleriyle açıklandı.

5 Gün Sonra Ne Olacak?

Kanun tanımayan Forum AVM yönetiminin ruhsatsız şekilde kiraya verdiği mağazanın yetkili idare tarafından hemen kapatılması gerekirken, Büyükşehir Belediyesi Forum AVM yönetimi için kuralları esnetti. Yasaya aykırı şekilde iki defa encümene götürülen ruhsatsız işyerinin mühürlenmesi gerekirken 5 günlük geçici kapatma kararı verildi. 5 günlük kapatma kararı ‘yenilenme’ adı altında uygulanmaya başlarken, 5 günün ardından ruhsatsız işyeri hakkında ne karar alınacağı da merak konusu oldu.

Kaynak: gunebakis.com.tr

27 Kas 2023 - 10:10 - Trabzon son dakika Haberleri

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günebakış Trabzon Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günebakış Trabzon Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günebakış Trabzon Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günebakış Trabzon Haber değil haberi geçen ajanstır.

08

Ahmet - nolacak sanki trabzona zarar mı veriyor forumun genişlemesi salın gelişsin bölgenin marka avmsi olsun

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 01 Aralık 15:13
07

Trb - Aynen cephanelik gibi ordada kaçak ek yapı vardı ama hiç bişey olmadı

Bahçecik kavşağının ordaki surun içine yapılan kaçak binalarda aynı

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 30 Kasım 07:52
05

Nusmas - Bir karibanin olsaydı anında kilifsiz kanun uygulanirdi

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 29 Kasım 11:12
03

Yakup Sarı - Belediyenin gaz alma operasyonundan başka bir şey değildir milleti geri zekalı yerine koyuyorlar kendileri çok akıllılar ya

Yanıtla . 4Beğen . 1Beğenme 28 Kasım 00:30
02

Mirac - İş yeri açma çalıştırma ruhsatı adı altında miletin ekmeğiyle oynanıyor bu sadece forumda değil her yerde bu şekilde gidiliyor apartlar kapatılıyor 800 tane apart ruhsat verin diyoz onuda vermiyorlar bisürü engel teşkil ediliyor Ali'nin ticari gecmesi e geçirin ticari meclis toplanacak ticari geçerse geçer geçmese 2 milyon 3 milyon yatırım çöp vergiyi söke söke aliniyor ruhsat verilmiyor uğraş dur yazık insanların ekmekleriyle oynanıyor bu durumda

Yanıtla . 2Beğen . 4Beğenme 27 Kasım 23:48
04

Batuhan - @Mirac 02 nolu yoruma cevabı: Ne güzel İstanbul be! Sen kaçak iş yapacaksın bu işi dürüstlük ile yapan insan parasını verecek uğraşacak sen izin almadan gerekli işlemleri yapmadan onun gibi ticaret yapacaksın öyle mi? Zaten öğrenciye çektirdiğiniz çileler ortada bu kış günü demeyi biliyorsun buraya öğrenciden aylık kaç bin lira istediğini de yaz ki dürüstmüsün anlayalım. Memleketin bir akıllısı sizlersiniz. İnşallah izin alamazsın yatırımın çöp olur o fahiş fiyatlardan kiraya verdiğin apartınıda ne yaparsan yaparsın.

Yanıtla . 7Beğen . 0Beğenme 28 Kasım 00:46
01

Mirac - Bırakın mileti çalışın vergisini veriyor 100 e yakın işçi çalıştırıyor ordan insanlar ekmek kazanıyor bırakın mileti apartları kapatmalar vergi kaybı koctasi kapatmak vergi kaybı bırakın insanları ekmek kazansın vergisini versin Trabzon'da 800 tane apart kapatıyorsunuz bu kış kiyamaete 1400 oy kaybınız var vergilerini verdiği halde bide 800 apartin kapatilmasi size ne zararı var insanların ekmekleriyle oynamayın vergisini veriyormu veriyor devlete karmi zararmi sağlanacak buna anlam verilmiyorum yazık gerçekten 800 apartin kapatilmasi 20 tirilyon vergimizi siliyorsunuz sonra ülke ekonomisi iş istihdamı diyorsunuz bu milet ne yapsın

Yanıtla . 1Beğen . 4Beğenme 27 Kasım 23:42