Karadenizli Şehit Aybüke öğretmenin hayat hikayesi, Öğretmenler Günü'nde vizyona girdi!

Şehit Aybüke Yalçın'ın filmi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla bugün 24 Kasım Öğretmenler Günü'nde vizyona girdi. Karadenizli Müzik Öğretmeni Aybüke Yalçın'ın hayatını konu alan filmi, tüm Türkiye'yi duygulandırdı..

Gülçin Birinci
Gülçin Birinci Tüm Haberleri
Karadenizli Şehit Aybüke öğretmenin hayat hikayesi, Öğretmenler Günü'nde vizyona girdi!
Karadenizli Şehit Aybüke öğretmenin hayat hikayesi, Öğretmenler Günü'nde vizyona girdi!
+13
Video için play'e tıklayın

Aybüke Yalçın; ismiyle, yüreğiyle, korkusuz yürüyüşüyle, şehadetle nihayetlenen genç ömrüyle tüm Türkiye'nin öğretmeni ve kahramanı oldu.

Karadeniz Bölgesi'nin ili Çorum'da doğan ve 2016 yılında Batman Kozluk ilçesine atanan müzik öğretmeni Şenay Aybüke Yalçın, 1 yıllık öğretmenliğinin ardından, 9 Haziran 2017 yılında PKK'lı teröristler tarafından düzenlenen saldırıda şehit düşmüştü. 24 Kasım Öğretmenler Günü olan bugün, hayatını konu alan "Aybüke; Öğretmen Oldum Ben" filim vizyona girdi. 

Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde yapılan "Aybüke; Öğretmen Oldum Ben!" filmin Galasına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan da katıldı. Aybüke'nin anne ve babası, kızlarının elinden hiç düşürmediği ve türküler çalıp söylediği, özellikle onunla ünlenen, onu hatırlatan "Mağusa Kalesi" türküsünü seslendirdiği sazını Erdoğan'a hediye ettiler. 

Babası, kızı Aybüke'nin sazını Erdoğan'a hediye etti

Aybüke'nin şehadeti beyaz perdede yeniden hayat buldu

Yönetmenliğini Murat Onbul'un üstlendiği filmin senaryosunu Uğur Kılıç ile Ozan Bodur kaleme aldı. Filmde Aybüke öğretmeni Nihayet Şahin, Aybüke öğretmenin babasını Caner Kurtaran, annesini ise Zeynep Kankonde canlandırdı. Filmin oyuncuları arasında Engin Hepileri, Cansel Elçin, Murat Han, Turgay Tanülkü ve Zeliha Kendirci de yer aldı.

Yapımcı İsmail Demir, senarist Uğur Kılıç, oyuncular Nihayet Şahin, Gülşah Yavuz ve Onur Yenidünya, TRT ile Bee Yapım ortaklığında çekilen filme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Filmin her karesini gururlanarak çektiklerini belirten İsmail Demir, patlama sahnelerinde herhangi bir görsel efekt kullanmadıklarına dikkati çekti.

Tüm öğretmenlere rol model olacak bir projeyi hayata geçirdiklerini aktaran Demir, "Türkiye Yüzyılı'nın başında Cumhuriyet tarihinin ilk şehit öğretmen filmini yapmanın gururunu yaşıyoruz. Vizyoner bir öğretmenin hayat hikayesi, çocukluktan başlayıp yeni nesillere örnek olacak." dedi.

"Hayat hikayesi bizim için çok önemliydi."

Demir, Türkiye'de sayıları 200'ü aşkın şehit öğretmen arasında özellikle Aybüke öğretmeni seçme sebeplerine ilişkin, şunları kaydetti:

"Aybüke, öğretmenlik mesleğini kuşatan ve birçok unsurla beraber kendisinde bütünleştiren bir insandı. Bunlar nelerdi? Mesela fedakarlıktı, 22 yaşında bir kız çocuğunun, eğitim hayatını tamamladıktan sonra ilk atamasında Batman'ın Kozluk ilçesine gitmesi. Koca yürekli bir insandı. Aynı şekilde öğrencilerine tutkuyla bağlıydı. Öğrencilerine kavuşma isteğini ilk atamasından sonra o heyecanı yaşayarak gösterdi. Aynı zamanda entelektüel bir kişiliğe de sahip Aybüke öğretmen. Sanatçı olması ve müzikle ilgilenmesi hasebiyle bu konuya daha çok uygun olduğunu düşündük. Çünkü müzik ve sanat evrensel. Bu evrenselliği öğrencilere en hızlı şekilde aktarabilecek öğretmenler kategorisinde. Hayat hikayesi bizim için çok önemliydi."

Çekimlerden önce Yalçın'ın hayatını araştırdıklarını söyleyen Demir, ailesi, arkadaşları ve şehit olduğu okuldaki öğretmen arkadaşlarıyla görüşerek yaşadığı duyguyu hissetmek istediklerini ve nelerle karşılaştığını yerinde görmek istediklerini ifade etti.

"Aybüke öğretmen her alanda vardı"

İsmail Demir, tüm öğretmenler ve öğrencilerin bu filmde kendilerinden bir şey bulacaklarını vurgulayarak, "Aybüke öğretmen her alanda vardı. İzcilik yaptı, önderlik yaptı. Birçok alanda, özellikle müzik alanında insanlara çok dokundu. Bu bizi etkileyen tarafıydı, genç yaşına rağmen. Bu işi de ekip olarak işin ruhunu hissederek çektik" diye konuştu.

Tüm Türkiye'yi doğrudan etkileyebilecek bir film yaptıklarına dikkati çeken Demir, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın riyasetinde başladıkları projeye, İletişim Başkanlığı ve TRT'nin büyük destek verdiğinin altını çizdi. Sinemada yaşanan sektörel sıkıntılara da işaret eden Demir, TRT'nin "Sektöre daha fazla ne katabiliriz?" yaklaşımıyla hep yanlarında olduğunu dile getirdi.

Yapımcı Demir, filmin Avrupa'da 6 ülkede, 100 salonda gösterime gireceğini belirterek, Azerbaycan özel gösteriminin 1 Aralık'ta devlet protokol katılımıyla gerçekleştirileceğini aktardı. Yurt dışında yer alan Türk diasporasının da filmin yayınlanması için destek verdiğini sözlerine ekledi.

"Diğer iki şehidimizin hikayesini de bu filmde birleştirdik"

Filmin senaristlerinden Uğur Kılıç, Ozan Bodur ile hazırladıkları senaryoyla tüm şehitlerin ruhunu şad edecek bir film yaptıklarını söyledi. Kılıç, mesleğe köy okulunda başlayan bir öğretmen olması nedeniyle bu projeyi daha çok özümsediğini vurguladı.

Projenin amatör ruhla profesyonel olarak gerçekleştirdiği ilk senaryo olduğunu belirten Kılıç, öğretmenlere mesleki anlamda rol model olabilecek bir filmi hayata geçirdiklerini söyledi.

Uğur Kılıç, öğrencinin gözündeki ışığa aşık olmayanların öğretmenlik yapamayacağının altını çizerek, Aybüke öğretmenin de öğrencilerinin gözündeki ışığa aşık olduğunu ama bunu sadece 6 ay kadar yapabildiğini, mesleğinin baharında şehadetle şereflenmiş bir öğretmen olduğunu aktardı.

Cumhuriyet tarihinde, bir öğretmeni başlı başına konu alan bir film yapılmadığına vurgu yapan Kılıç, şunları söyledi:

"Galanın Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılacak olması, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu filme ve öğretmenlik mesleğine verdiği değerin bir sembolü. Onun çok özel bir cümlesi var, '3 kişinin eli öpülür. Bunlardan birisi de öğretmenlerdir.' diyor. Bu anlamda kendi ev sahipliğinde yapılacak olması da çok önemli. Filmde diğer iki şehidimizin hikayesini de bu hikayede birleştirdik aslında. Bir tanesi şehit kaymakamımız Muhammet Safitürk. Ona da çok kıymetli bir atıf var. Aybüke'den bir gün sonra şehit olan Uzman Jandarma Çavuş Soner Fazlıoğlu. Onun da hikayesini birleştirdik Aybüke ekseninde. Çok kıymetli hikayelere atıfta bulunan, çok kıymetli bir eser. Başta öğretmenler ve öğrenciler olmak üzere bütün Türkiye'nin bu filmi izlemesi gerektiğini düşünüyorum."

“Aybüke çok değerli bir öğretmendi”

Filmde Yalçın'ı canlandıran 24 yaşındaki Nihayet Şahin, Ankara Üniversitesi Tiyatro (Oyunculuk) Bölümünden bu yıl mezun olduğunu ve ilk kez bir sinema filminde başrolde oynadığını kaydetti.

Şahin, karakterine hazırlanırken duygusal bir süreç geçirdiğini belirterek, "Aybüke'nin hayat hikayesi aslında herkesin duygulanabileceği çok hassas bir konu. Onu araştırdım, hayatına dair her şeyi okumaya, izlemeye çalıştım." dedi.

Sette çekimler sırasında Yalçın'ın ailesiyle bir araya geldiğini dile getiren Şahin, şu bilgileri verdi:

"Duyguluydu o anlar benim için. Aybüke hayata veda etti ama anne, babası hayatta. Anne ve babasıyla karşılaşmak, filmi izlerken ne hissedip, ne düşünecekleri benim için çok önemliydi. Umarım filmi severler. Ben, onu anlayabilmek, hissedebilmek için elimden geleni yaptım. Anne, babası da izlediklerinde kızlarının öğretmenlik yaptığı o süreçte nelere imza attığını görür ve bir kere daha gurur duyar. Aybüke'nin annesi hem fiziksel olarak hem gülümseyişim hem de enerji olarak beni kızına çok benzettiğini söyledi. Bu beni çok mutlu etti. Aybüke'ye de benzemek isterim. Bence çok özel bir kız, çok değerli bir öğretmen."

Oyuncu Şahin, Yalçın'ın ailesinin her zaman kendisini desteklediğini ifade ederek, filmde her seyircinin kendisinden bir şey bulabileceğinin altını çizdi.

"Bütün oyuncu arkadaşlarımla başka duygularla bu filmi çektik"

Yalçın'ın en yakın arkadaşı Buket öğretmeni canlandıran Gülşah Yavuz da Buket'in enerjisinin çok yüksek olduğunu belirterek, "Yönetmenimiz Murat Onbul, karakteri çok yüksek işlemem gerektiğini söylemişti ve bu yönde çalışarak, karaktere hazırlandım, elimden geldiğince." diye konuştu.

TRT'ye ortak yapımcılığından dolayı teşekkür eden Yavuz, "Aybüke'nin hikayesini işledikleri, bizlere bu projede yer verdikleri için çok teşekkür ederim. Çok kıymetli bir iş. Bütün oyuncu arkadaşlarımla başka duygularla bu filmi çektik, buna eminim. Yani herhangi bir film projesi gibi değildi. Benim de ilk uzun metrajım." ifadelerini kullandı.

Yavuz, çekimler sırasında duygusal anlar yaşandığını aktararak, şunları kaydetti:

"Seyircilerin Aybüke'nin cesaretini hatırlamaya ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Çünkü ilk kez tayininin çıktığı bir yerde, o yaşında birçok meseleye baş kaldırıyor ve öğrencileri için elinden geleni yapıyor. Sonunda da şehit oluyor. Ruhu şad olsun. Biz yaşamda cesur olmayı birazcık unuttuk. Oralara tutunmayı unuttuk. Bunları hatırlayacağız. Bütün öğrenciler, öğretmenler, herkes için söylüyorum; film tüylerinizi diken diken edecek."

"Senaryo aşamasından çekim esnasına kadar çok fazla duygusaldım"

Oyuncu Onur Yenidünya ise filmde Aybüke öğretmeni öldüren kötü bir karakteri oynadığını belirterek, "İzleyicilerimiz filmden sonra bana kızmasın. Film çok duygu yüklü bir film. Ben işimi yaptım. Fakat emin olsunlar senaryo aşamasından çekim esnasına kadar ben herkesten daha fazla duygusaldım." dedi.

Güzel bir iş ortaya çıkarttıklarını söyleyen Yenidünya, sözlerine şöyle devam etti:

"Böyle bir projeye imza attıkları için TRT'ye, yönetmenimize, senaristimize canı gönülden teşekkür ediyorum. Ben de bu projenin içerisinde yer almaktan son derece mutluyum. Umarım biz emaneti teslim ettikten sonra da insanlar teveccüh gösterip filmi layık olduğu yere taşır. Bu arada bütün öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü kutlu olsun. Hepsi baş tacı." 

İlk görev yerinde şehit düşen müzik öğretmeni

22 yaşında, 7 aylık öğretmenlik hayatında öğrencilerinin ve meslektaşlarının gönlünü kazanan Şenay Aybüke Yalçın, PKK'lı teröristlerin saldırısı sonucu hayatını kaybetti.

Çorum'un Osmancık ilçesinde doğan Yalçın, Edremit Kültür ve Sanat Derneği'nde müzik eğitimi aldıktan sonra Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Müzik Öğretmenliği Bölümü'nden mezun oldu.

2016 yılında Batman'ın Kozluk ilçesine müzik öğretmeni olarak atandı. Yalçın, kısa sürede hem öğrencilerinin hem de meslektaşlarının sevgisini kazandı.

9 Haziran 2017'de öğrencilerine karnelerini verdikten sonra eve gitmek için okuldan ayrıldı. Ancak, dönemin Kozluk Belediye Başkanı Veysi Işık'ın aracına yönelik PKK'lı teröristlerin saldırısında, bulunduğu araca isabet eden kurşunla ağır yaralandı.

Yalçın, kaldırıldığı Kozluk Devlet Hastanesi'nde yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı ve şehit oldu. Şehit öğretmenin cenazesi, Batman Öğretmenevi bahçesinde düzenlenen törenle gözyaşları içinde memleketine uğurlandı. Cenaze, Osmancık ilçesinde düzenlenen törenin ardından toprağa verildi.

Yalçın'ın şehit olduğu haberi, Türkiye'yi yasa boğdu. Şehidin ailesi, yakınları ve sevenleri, acılarını gözyaşları içinde yaşadı. PKK'lı teröristler tarafından şehit edilen Şenay Aybüke Yalçın, öğrencilerinin ve meslektaşlarının kalbinde sonsuza kadar yaşayacak.

Şehit Öğretmen Şenay Aybüke Yalçın'ın Hatırası Yaşatılıyor

Türkiye'nin dört bir yanında, terörün kurbanı olan öğretmen Şenay Aybüke Yalçın'ın anısı, bir dizi etkinlikle canlı tutuluyor. Şehit öğretmenin ismi, görev yaptığı yerlerde ve mezun olduğu okullarda yaşatılırken, onun adını taşıyan kütüphaneler, atölyeler ve sosyal alanlar açıldı.

Yalçın'ın ilk adımlarını attığı müzik atölyesinden, Kozluk Çok Programlı Anadolu Lisesi'ne kadar, her yerde onun adı anılıyor. Körfez Anadolu Lisesi, Hastane Caddesi ve Necmettin Erbakan Üniversitesi'nin orkestra salonu da Şenay Aybüke Yalçın'ın ismini taşıyor. Osmancık'tan Kozluk'a, Muş'un Bozbulut köyünden Pozantı'ya kadar birçok yerde, onun adı eğitim kurumları ve kültür merkezlerinde yaşatılıyor.

Yüksek lisans eğitimine başladığı Batman Üniversitesi'nde bir sınıfa adının verilmesinin yanı sıra, geçen yıl Yayla Mahallesi'nde Keçiören Belediyesi tarafından açılan halk kütüphanesi de Yalçın'ın anısını yaşatıyor.

Okullardan Caddelere, Her Yerde Anılıyor

Her yıl 9 Haziran'da ve 24 Kasım Öğretmenler Günü'nde, Şenay Aybüke Yalçın'ın mezarı başında, terör saldırısının gerçekleştiği okulda ve caddede düzenlenen anma etkinlikleri ile onun akademisyen olma hedefleri hatırlanıyor. Ayrıca, 2017'de düzenlenen masa tenisi turnuvası ve 2018'de gerçekleşen Türk halk müziği solo ses yarışması gibi etkinliklerle de Yalçın'ın ismi yaşatılıyor. Şehit öğretmenin anısı, Türkiye genelinde birçok yerde eğitim ve kültür alanında yapılan etkinliklerle canlı tutulmaya devam ediyor.

Aybüke öğretmenin şehit düştüğü terör saldırısı

Batman'ın Kozluk ilçesinde 9 Haziran 2017 tarihinde dönemin Belediye Başkanı Veysi Işık'ın aracına yönelik PKK'lı teröristler tarafından düzenlenen saldırıda müzik öğretmeni Şenay Aybüke Yalçın ağır yaralanarak şehit olmuştu. Saldırı sırasında aynı olayda kullanılan bomba düzeneğini hazırlayan terörist, Sason ilçesinde düzenlenen operasyon sonucunda etkisiz hale getirilmişti. Mahkeme, terör örgütüne silah sağlama suçundan 5 sanığı 18'er yıl hapis cezasına çarptırmıştı.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günebakış Trabzon Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günebakış Trabzon Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günebakış Trabzon Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günebakış Trabzon Haber değil haberi geçen ajanstır.