Türkiye'nin Dış Ticareti Azalırken Trabzon’un Dış Ticareti Arttı

TÜİK, Trabzon’un Eylül ayında gerçekleştirdiği dış ticaret istatistiklerini açıkladı.

gunebakis.com.tr - Haber Merkezi
gunebakis.com.tr - Haber Merkezi Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

TÜİK, illerin Eylül ayı dış ticaret istatistiklerini paylaştı. Paylaşılan verilerde Trabzon ve diğer Doğu Karadeniz illerinin de dış ticaret verileri yer aldı. Buna göre Eylül ayında Trabzon’da gerçekleştirilen ithalat ve ihracat tutarlarında artış olduğu kaydedildi.

Türkiye İstatistik Kurumu, Ticaret Bakanlığı verilerine dayanarak 2023 yılı Eylül ayı Dış Ticaret İstatistiklerini paylaştı. Verilere göre illerin ihracat ve ithalat rakamları da açıklandı. TÜİK’in paylaştığı verilerde Trabzon ve diğer Doğu Karadeniz Bölgesi illerinin dış ticaret istatistikleri de yer aldı.

Trabzon'un İhracatı Eylülde 67 Bin Dolar Oldu

Verilere göre 2023 yılının Eylül ayında Trabzon’da ihracat tutarı 67 bin 234 dolar olarak kaydedildi. Kentte Ağustos ayında gerçekleştirilen ihracat tutarı ise 48 bin 853 dolar oldu.

Doğu Karadeniz’in diğer illerinden Ordu’da Eylül ayında gerçekleştirilen ihracat tutarı 28 bin 84 dolar olarak kaydedilirken, Rize’de Eylül ayında gerçekleştirilen ihracat tutarı ise 24 bin 779 dolar olarak belirlendi.  

Bölgedeki illerden Artvin’de Eylül ayında gerçekleştirilen ihracat miktarı 4 bin 196 dolar, Giresun’da Eylül ayında gerçekleştirilen ihracat miktarı 41 bin 406 dolar ve Gümüşhane’de Eylül ayında gerçekleştirilen ihracat miktarı ise 2 bin 893 dolar olarak kaydedildi.

Trabzon'da Yaklaşık 20 Bin Dolarlık İthalat Yapıldı

TÜİK’in paylaştığı dış ticaret verilerinde illerin ithalat tutarları da yer aldı. Verilere göre Trabzon’da Eylül ayında gerçekleştirilen ithalat tutarı 19 bin 662 dolar olarak kaydedildi.

Kentte Ağustos ayında gerçekleştirilen ithalat miktarı ise 6 bin 794 dolar olarak kaydedilmişti. Doğu Karadeniz Bölgesinin diğer illerinden Artvin’de Eylül ayında gerçekleştirilen ithalat miktarı bin 594 dolar, Giresun’da Eylül ayında gerçekleştirilen ithalat miktarı bin 635 dolar, Ordu’da Eylül ayında gerçekleştirilen ithalat miktarı 6 bin 192 dolar ve Rize’de Eylül ayında gerçekleştirilen ithalat miktarı bin 253 dolar olarak belirlendi.

Ülke Dış Ticaretinde Azalma Oldu

Genel ticaret sistemine göre, ülke genelinde Eylül ayında yapılan ihracat yüzde 0,5, ithalat yüzde 14,6 azaldı. TÜİK verilerine göre, ihracat 2023 yılı Eylül ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,5 azalarak 22 milyar 490 milyon dolar, ithalat yüzde 14,6 azalarak 27 milyar 501 milyon dolar olarak gerçekleşti.

2023 Yılında İthalat Arttı

Ocak-Eylül döneminde ihracat yüzde 0,5 azalırken, ithalat yüzde 1,2 arttı. Genel ticaret sistemine göre ihracat 2023 yılı Ocak-Eylül döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 0,5 azalarak 187 milyar 204 milyon dolar, ithalat yüzde 1,2 artarak 274 milyar 432 milyon dolar olarak gerçekleşti.

TÜİK’in açıkladığı verilere göre 2023 yılı Eylül ayında yapılan ihracat 20 milyar 452 milyon dolar oldu. Eylül ayında ihracat, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,8 azalarak 20 milyar 452 milyon dolar, ithalat yüzde 14,8 azalarak 25 milyar 723 milyon dolar olarak gerçekleşti.  Eylül ayında dış ticaret açığı yüzde 44,9 azalarak 9 milyar 568 milyon dolardan, 5 milyar 271 milyon dolara geriledi. İhracatın ithalatı karşılama oranı 2022 Eylül ayında yüzde 68,3 iken, 2023 Eylül ayında yüzde 79,5'e yükseldi.

Kaynak: gunebakis.com.tr


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günebakış Trabzon Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günebakış Trabzon Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günebakış Trabzon Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günebakış Trabzon Haber değil haberi geçen ajanstır.


Kalorifer Kazanı Ustası Aranıyor

Firmamızın Kazan Dairesi  kısmında  çalışmak üzere; En az ilköğretim  mezunu, (20-45) yaş arası Deneyimli MEB onaylı Kalorifer Ateşçisi (Katı ve...

0 462 841 50 90 MERAL KARADENİZ

Ekmek Ustası Aranıyor

Bu talebe Mevlana Unlu Gıda Mamulleri isimli iş yerinde Ekmek Ustası olarak çalışabilecek, uzun ekmek(baston ekmek) yapabilecek, mesleki deneyimi olan...

0462 341 11 97 ERKREM BAYDAR

Kapalı Depo Görevlisi aranıyor

Firmamızın Depo kısmında çalışmak üzere; En az lise mezunu, (20-40) yaş arası Deneyimli Forklift kullanabilen Askerlik görevini tamamlamış Çarşıbaşı,...

0() 462 84 15 MERAL KARADENİ̇Z

Kalorifer Ateşçisi aranıyor

Firmamızın Kazan Dairesi  kısmında  çalışmak üzere; En az ilköğretim  mezunu, (20-45) yaş arası Deneyimli MEB onaylı Kalorifer Ateşçisi (Katı ve...

MERAL KARADENİZ

ARAKLI KINALIOĞLU TURİZM kadın personel alınacaktır.

ARAKLI KINALIOĞLU TURİZM bünyesinde Trabzon merkezde açılacak yeni şubede istihdam edilecek Arapça veya İngilizce iletişim kurabilen kadın personel al...

05324642130 HÜSEYİN KINALI

Fitnıs Eğitmeni sertifikası olan kadın personel aranmaktadır

Kaşüstünde bulunan HULK FİTNIS isimli işyerinde Fitnıs Eğitmeni olarak çalışacak Fitnıs Eğitmeni sertifikası olan kadın personel aranmaktadır.  İlana...

Bordo Mavi Balık firmasında istihdam edilmek üzere

Çukurçayır Mahallesinde  faaliyet gösteren Bordo Mavi Balık firmasında istihdam edilmek üzere 30 yaş altı , DENEYİMLİ  , Kadın/Erkek  GARSON alınacakt...

OMEGA 61 SU ÜRÜNLERİ firmasında çalışacak Su Ürünleri Mühendisi aranmaktadır.