Atatürk'ün 100 yıllık Trabzon Arzusu Gerçekleşmeyi Bekliyor!

Bugün Cumhuriyetimizin 100. gurur yılı. Cumhuriyetimizin 100. yılını ödevlerini eksik yapmış Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olarak kutluyoruz.

gunebakis.com.tr - Haber Merkezi
gunebakis.com.tr - Haber Merkezi Tüm Haberleri
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Bugün Cumhuriyetimizin 100. gurur yılı. Evlerimiz, iş yerlerimiz, sokaklarımız, caddelerimiz Türk bayrakları ile süslü. En güzel, en samimi, en içten Cumhuriyet Bayramı mesajını paylaşmak için birbirimizle yarışıyoruz.

Ancak Cumhuriyeti korumak, Türkiye Cumhuriyeti’ni yüceltmek için ödevlerimizi eksik yapıyoruz. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 15-17 Eylül 1924 tarihinde gerçekleştirdiği Trabzon ziyaretinde, “Bu verimli, halkı zeki, girişken, çalışkan olan Trabzon’ umuzu az zamanda içeriye trenle bağlanmış, güzel rıhtım ve limanlarla donatılmış görmek son anda bile isteğimdir.” ifadelerini kullanmıştı.

Bugün Cumhuriyetimizin 100. gurur yılı

Türkiye Cumhuriyeti’nin en güzel bayramlarından birini 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı coşkuyla kutluyuz. Karada, denizde ve havada, her yerde Türk Bayrağı’nı dalgalandırıyoruz. Evlerimiz, iş yerlerimiz, sokaklarımız, caddelerimiz Türk bayrakları ile süslü.

En güzel, en samimi, en içten Cumhuriyet Bayramı mesajını paylaşmak için birbirimizle yarışıyoruz. Ancak Cumhuriyeti korumak, Türkiye Cumhuriyeti’ni yüceltmek için ödevlerimizi eksik yapıyoruz.

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 15-17 Eylül 1924 tarihinde gerçekleştirdiği Trabzon ziyaretinde, “Trabzon ve Trabzonluları temsil eden yüce şahsınızla bir sofrada bulunduğumdan pek büyük bir mutluluk duyuyorum.

Trabzon halkını tek parça bir içtenlik kitlesi olarak gördüm

Özellikle bugün yaptıkları ateşli karşılamadan, gösterdikleri gerçek samimiyet ve sevgiden dolayı, sunmayı görev bildiğim gönülden teşekkürlerimi yüksek kişiliklerine söylemeye fırsat kazandığımdan çok mutluyum. Efendiler! Hemen bütün Trabzon halkını tek parça bir içtenlik kitlesi olarak gördüm. Kadınlarının, çocuklarının, yaşlılarının gözlerinde yaş gördüm.

Bu ne aşırı duygulanma, bu ne şefkat, bu ne yüksek soyluluktur. Açıkça söylemem gerekir ki, bugünkü yaşadıklarım ve gördüklerimin bu kıymetli memleket ve saygıdeğer halkı hakkında bende oluşturduğu düşünceleri bugüne kadar hiçbir şey bu derecede sağlayamamıştı. Güvenebilirsiniz ki, Trabzon’u ve saygıdeğer Trabzonluları ziyaret etmek yıllardan beri bende bulunan büyük bir istek ve derin bir özlemdi.

Beni bu mutluluktan bugüne kadar alıkoyan bildiğiniz durumlar ve şartlar idi. Bugün çok mutluyum. Çünkü beni sevdiklerimi görmekten alıkoyan bu uğursuz şartlar, tamamen yok edilmiştir. Çok isterim ki birçok telgrafla beni görmek isteğini gösteren Trabzon’a katılmış yerleri ve buraların halkını da ziyaretle şereflenmek isterim.

Fakat o kadar zaman ayırmaya imkân olmayacaktır. Yine üzücü ki onları şimdilik yalnız saygıyla anıp, selâm ve sevgilerimi sunmakla yetinmek zorundayım.

İlk safında Trabzonluların bulunduğunu asla unutmayacağım

Arkadaşlar, beş yıl önce ilk defa Samsun’a ayak bastığım zaman bana gönül gücü veren vatandaşlarımın ilk safında Trabzonluların bulunduğunu asla unutmayacağım. Sakarya büyük kanlı savaşında, üçüncü tümen ile yetişen Trabzon çocuklarının savaş alanında gösterdikleri fedakârlıkların kıymetli anısı daima aklımda işlenmiş kalacaktır.

Bu vatansever halka, o kahraman çocuklara sahip olan bu kıymetli memleketimizi bir Ermenistan kapısı veya hayal edilen bir Pontus krallığı ülkesi yapmak istek ve tehditleri ne uğursuz idi. Şüphesiz o kâbuslar sonsuza dek hayal olmuştur.

Efendiler, vatanın birliğini, hürriyet ve kurtuluşunu sağlayan milletimizi Cumhuriyet yönetimine kavuşturan inkılâbımız; iktisadî huzur ve mutluluğumuzu, çağdaş dünyada hak ettiğimiz yeri de sağlayacaktır. Bu verimli, halkı zeki, girişken, çalışkan olan Trabzonumuzu az zamanda içeriye trenle bağlanmış, güzel rıhtım ve limanlarla donatılmış görmek son anda bile isteğimdir.

Trabzon Türk toplumunda cumhuriyetin zengin, güçlü, duygusal ve çok önemli güven kaynaklarından biridir. Böyle bir cumhuriyet şehri gelecekte gerektiği bütün mutluluk ve ilerleme araçlarına sahip olacaktır. Sözlerime son verirken saygıdeğer Trabzonlulara sevgi ve saygılarımın, gösterdikleri içten duygularından dolayı teşekkürlerimin ulaştırılmasına aracı olmanızı rica ederim.” İfadelerini kullanmıştı.

Bugün cumhuriyetimiz 100. yaşında ancak bugün kurucu liderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün arzusu hala gerçekleştirilemedi.

Kaynak: gunebakis.com.tr


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günebakış Trabzon Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günebakış Trabzon Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günebakış Trabzon Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günebakış Trabzon Haber değil haberi geçen ajanstır.


Kalorifer Kazanı Ustası Aranıyor

Firmamızın Kazan Dairesi  kısmında  çalışmak üzere; En az ilköğretim  mezunu, (20-45) yaş arası Deneyimli MEB onaylı Kalorifer Ateşçisi (Katı ve...

0 462 841 50 90 MERAL KARADENİZ

Ekmek Ustası Aranıyor

Bu talebe Mevlana Unlu Gıda Mamulleri isimli iş yerinde Ekmek Ustası olarak çalışabilecek, uzun ekmek(baston ekmek) yapabilecek, mesleki deneyimi olan...

0462 341 11 97 ERKREM BAYDAR

Kapalı Depo Görevlisi aranıyor

Firmamızın Depo kısmında çalışmak üzere; En az lise mezunu, (20-40) yaş arası Deneyimli Forklift kullanabilen Askerlik görevini tamamlamış Çarşıbaşı,...

0() 462 84 15 MERAL KARADENİ̇Z

Kalorifer Ateşçisi aranıyor

Firmamızın Kazan Dairesi  kısmında  çalışmak üzere; En az ilköğretim  mezunu, (20-45) yaş arası Deneyimli MEB onaylı Kalorifer Ateşçisi (Katı ve...

MERAL KARADENİZ

ARAKLI KINALIOĞLU TURİZM kadın personel alınacaktır.

ARAKLI KINALIOĞLU TURİZM bünyesinde Trabzon merkezde açılacak yeni şubede istihdam edilecek Arapça veya İngilizce iletişim kurabilen kadın personel al...

05324642130 HÜSEYİN KINALI

Fitnıs Eğitmeni sertifikası olan kadın personel aranmaktadır

Kaşüstünde bulunan HULK FİTNIS isimli işyerinde Fitnıs Eğitmeni olarak çalışacak Fitnıs Eğitmeni sertifikası olan kadın personel aranmaktadır.  İlana...

Bordo Mavi Balık firmasında istihdam edilmek üzere

Çukurçayır Mahallesinde  faaliyet gösteren Bordo Mavi Balık firmasında istihdam edilmek üzere 30 yaş altı , DENEYİMLİ  , Kadın/Erkek  GARSON alınacakt...

OMEGA 61 SU ÜRÜNLERİ firmasında çalışacak Su Ürünleri Mühendisi aranmaktadır.