Trabzon'da Her Ay Artan Su Faturalarına Sert Tepki! Büyükşehir Olmanın Bedeli Mi Ödeniyor?

Eski CHP'li meclis üyesi Oktay Söğüt Trabzon'da su faturalarının yıllar içinde zamlanmasına tepki gösterdi. Söğüt "2019 yılında metreküpü 3 lira 25 kuruş olan suyumuz, bu ay 13 lira 19 kuruş. Dört yılda suyumuz dört kattan fazla pahalanmış, bir başka deyişle yüzde 400’den fazla zamlanmış. Peki neden?" sorusunu Büyükşehire yöneltti.

gunebakis.com.tr - Haber Merkezi
gunebakis.com.tr - Haber Merkezi Tüm Haberleri
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Trabzon'da su faturalarının yıllar içinde 4 kat artmasına eski CHP meclis üyesi Oktay Söğüt'ten tepki geldi.

Söğüt 2019'da metreküpü 3 lira 25 kuruş olan suyun, bu ay 13 lira 19 kuruş olmasını gündeme getirerek, Büyükşehre neden sorusunu  yöneltti.

Söğüt sosyal medyadan yaptığı açıklamada yüzde 400'den fazla artan su fiyatı için, "2019 yılında metreküpü 3 lira 25 kuruş olan suyumuz, bu ay 13 lira 19 kuruş. Dört yılda suyumuz dört kattan fazla pahalanmış, bir başka deyişle yüzde 400’den fazla zamlanmış. Peki neden? ifadelerini kullandı.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Kaynakları İyi Kullanmıyor Mu?

Söğüt açıklamasının devamında Trabzon Büyükşehir Belediyesinin kaynaklarını verimli kullanmadığını iddia ederek, "Büyükşehir Belediyelerinin kaynakları, Büyükşehir Belediyesi olmayan illere göre çok daha fazladır. Bu kaynaklar, etkin ve verimli bir şekilde kullanılması durumunda, hizmetlerin kalitesi ve çeşitliliği de artar.

Burada asıl önemli olan faktör idarecilik yeteneği ve anlayışıdır. Bu kaynaklar, halkın öncelikleri ve refahı için iyi bir şekilde kullanabilen idarecilerin elinde ise avantaja dönüşmüş demektir.

Şehrin ve halkın önceliklerini bilmeyen, biliyorsa da umursamayan Trabzon Büyükşehir Belediyesi idaresi ise plansız ve programsız hareket ettiği için Belediye kaynakları heba edilmekte, üstüne bankalara borçlanılmakta, yetmedi arsa arazi satışı yapmaktadır. En vahimi ise; en temel ihtiyacımız olan suya zam yaparak kaynak artışı yaratmaya çalışılmaktadır" dedi.

Trabzon'da Su Fiyatı Önümüzdeki Ay 14 Lira

Trabzon'da su zammı için daha önce alınan kararlara da değinen Söğüt, "En temel insan hakkı olan suya, 30 Mayıs 2022 tarihinde TİSKİ Genel Kurulu’nda alınan kararla, Haziran 2022 tarihinden  geçerli olmak üzere suya yüzde 47 zam yapılması, bu zam yetmezmiş gibi aynı gün aldığı başka bir kararla da bu tarihten sonra da her ay, bir önceki ay açıklanan tüfe oranı kadar suya zam yapılması karara bağlanmıştı.

Bu karar, zaten ay sonunu zor getiren, hayat pahalılığı ile mücadele eden vatandaş için zam değil zulümdür demiştik, zulüm olmaya devem ediyor.

Bakınız; Mayıs 2022 tarihinde 5 lira 22 kuruş olan suyun metreküp fiyatı, Haziran ayında yüzde 47 zamlanarak 7 lira 67 kuruşa çıktı. O tarihten sonra da açıklanan tüfe oranı kadar otomatik olarak her ay zamlandı.

Bu günlerde ödemekte olduğumuz Eylül ayına ait faturalarımız, Ağustos ayı enflasyonu 9,09 olarak açıklandığı için 13 lira 19 kuruştan faturalandırıldı.

Önümüzdeki ay ise suya yine zam daha geliyor. Çünkü, Eylül ayı enflasyonu 4,75 olarak açıklandığı için, bu ay (Ekim) kullandığımız / kullanacağımız suyumuz yüzde 4,75 zamlanacak, ay sonunda (tüm vergiler ve katı atık bedelleri hariç) yaklaşık 14 liradan faturalandırılacak" dedi.

Kastamonu'da 6,28 Trabzon'da 13,19 lira

Büyükşehrin aldığı karar üzerine enflasyona sabitlenen su faturalarını diğer illerle kıyaslayan Söğüt, "Trabzon, her ay artan su faturalarına mecbur bırakılmışken, bir başka Karadeniz Bölgesi ili olan Kastamonu’da suyun metreküp fiyatı 6 lira 28 kuruş.

Yani Trabzon’daki fiyatın yarısından az. Orası da şehir, burası da. Fakat suyumuzun fiyatı, Kastamonu iline göre iki kattan fazla.

Trabzon Büyükşehir Olmanın Bedelini Mi Ödüyor?

Büyükşehir Belediyesi olmanın bedelini mi ödüyoruz bilemem ama altı bedelli faturalarımız, katı atık bertaraf bedeli eklendikten ve otomatik zamma bağlandıktan sonra, iyice şişerek ödenemez hale geldi.

Oysaki sosyal devletin, ilgili kamu kuruluşlarının ve belediyelerin en başta gelen görev ve sorumluluklarından birisi, tüketiciye vatandaşa yeterli, sağlıklı ve ucuz, hiç geliri olmayanlara ise ücretsiz su sağlamaktır.

Hal böyleyken Trabzon Büyükşehir Belediyesi ve ilgili kurum TİSKİ tam tersini yaptı, yapmaya da devam ediyor" ifadelerini kullandı.

Kaynak: gunebakis.com.tr


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günebakış Trabzon Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günebakış Trabzon Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günebakış Trabzon Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günebakış Trabzon Haber değil haberi geçen ajanstır.


Kalorifer Kazanı Ustası Aranıyor

Firmamızın Kazan Dairesi  kısmında  çalışmak üzere; En az ilköğretim  mezunu, (20-45) yaş arası Deneyimli MEB onaylı Kalorifer Ateşçisi (Katı ve...

0 462 841 50 90 MERAL KARADENİZ

Ekmek Ustası Aranıyor

Bu talebe Mevlana Unlu Gıda Mamulleri isimli iş yerinde Ekmek Ustası olarak çalışabilecek, uzun ekmek(baston ekmek) yapabilecek, mesleki deneyimi olan...

0462 341 11 97 ERKREM BAYDAR

Kapalı Depo Görevlisi aranıyor

Firmamızın Depo kısmında çalışmak üzere; En az lise mezunu, (20-40) yaş arası Deneyimli Forklift kullanabilen Askerlik görevini tamamlamış Çarşıbaşı,...

0() 462 84 15 MERAL KARADENİ̇Z

Kalorifer Ateşçisi aranıyor

Firmamızın Kazan Dairesi  kısmında  çalışmak üzere; En az ilköğretim  mezunu, (20-45) yaş arası Deneyimli MEB onaylı Kalorifer Ateşçisi (Katı ve...

MERAL KARADENİZ

ARAKLI KINALIOĞLU TURİZM kadın personel alınacaktır.

ARAKLI KINALIOĞLU TURİZM bünyesinde Trabzon merkezde açılacak yeni şubede istihdam edilecek Arapça veya İngilizce iletişim kurabilen kadın personel al...

05324642130 HÜSEYİN KINALI

Fitnıs Eğitmeni sertifikası olan kadın personel aranmaktadır

Kaşüstünde bulunan HULK FİTNIS isimli işyerinde Fitnıs Eğitmeni olarak çalışacak Fitnıs Eğitmeni sertifikası olan kadın personel aranmaktadır.  İlana...

Bordo Mavi Balık firmasında istihdam edilmek üzere

Çukurçayır Mahallesinde  faaliyet gösteren Bordo Mavi Balık firmasında istihdam edilmek üzere 30 yaş altı , DENEYİMLİ  , Kadın/Erkek  GARSON alınacakt...

OMEGA 61 SU ÜRÜNLERİ firmasında çalışacak Su Ürünleri Mühendisi aranmaktadır.