Trabzon Uzungöl İçin Flaş Talep! İlçe Olunması İstendi

Uzungöl Özel Çevre Koruma Bölgesi(ÖÇKB) Paydaş Çalışma Toplantısı’nda dikkat çeken istek.

gunebakis.com.tr - Haber Merkezi
gunebakis.com.tr - Haber Merkezi Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

Uzungöl Birlik A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı ve turizmci İdris Akyüz, Uzungöl Özel Çevre Koruma Bölgesi(ÖÇKB) Paydaş Çalışma Toplantısı’na dair açıklamalarda bulundu.

Toplantıda gündeme gelen hususlara dair açıklamalarda bulunan Başkan İdris Akyüz, “Uzungöl  merkezli toplamda 5 mahalleyi kapsayan (Uzungöl, Yaylaönü, Şekersu, Arpaözü, Demirkapı ) Özel çevre Koruma Bilgesi (ÖÇKB) yönetim planı  yeniden değerlendirme ve planlama paydaş toplantısı 18-19-20 Ekim tarihleri arasında başta Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Tabiat Varlıkları Genel Müdürlüğü, alanlarında uzman hocalar, ilgili tüm kurumlar mahalle muhtarlıkları ve Uzungöl'deki STK’ların katılımıyla Uzungöl’ün şuan ki durumunu ve sorunlarına çözüm önerileri sunmaya çalıştık.

Üç günlük çalışma programında ilgililere burada bir yerleşik hayatın devam ettiği turizminde bir gerçek olduğu dolayısıyla korumanın yanında yerleşik hayata ve turizme yönelik bir düzenlemenin yapılmasının önemli olduğunu vurgulamaya çalıştık.” ifadelerini kullandı.

Uzungöl'ün İlçe Olması Talep Edildi

Vatandaşların haklarınını ve hassasiyetini ifade etmeye çalıştıklarını da ifade eden turizmci İdris Akyüz, toplantıda gündeme gelen hususlar madde madde sıraladı. Başkan İdris Akyüz’ün sıraladığı maddeler şöyle:

  1. Özellikle Uzungöl’ün bir alan yönetimi veya alan başkanlığı gibi bir hatanın kabul edilemeyeceğini ifade ettik.
  2. ÖÇK sınırlarının plan sınırlarının dışına çekilmesi gündeme geldi.
  3. ÖÇKB planlamasının Uzungöl planına bir altlık oluşturması ve ışık tutması gerektiği vurgulandı.
  4. Uzungöl’ün birçok koruma kurullarının çalışma alanı kapsamı içinde olduğu ve bu kurulların uyumsuzluğu yetki karmaşası yarattığı müşahede edilmektedir.  Bu kapsamda yetkili kurum ve kurulların sadeleştirilmesi özellikle önem arz etmektedir.
  5. Turizm açısından önem taşıyan bölgelerin hem turizm ihtiyaçlarının karşılanması hem de yerleşik nüfusa yönelik bir planlamanın güncellenmesi ve Uzungöl imar planıyla beraber uyumlu hale getirilmesi gerektiğini kaydettik.
  6. Bölge halkının turizm dışında tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlayan vatandaşlarında bu çerçevede değerlendirilmesi bu ihtiyaçlarının karşılanması içinde planlamada çözüm üretilmesi gerektiğini vurguladık.
  7. Alt yapı ve üst yapıda sürdürülebilir çözümler üretilmesi de gündeme geldi.
  8. Uzungöl’de bir mastır planının yapılması ve bu plan çerçevesinde kamu halk iş birliğinin sağlanması sağlanan bu mutabakat çerçevesinde uygulanabilir, paylaşımcı, Uzungöl gerçekleriyle özdeşleşen bir planın acil olarak hayata geçirilmesi gerektiğini kaydettik.
  9. Özellikle son on yılda Uzungöl’ün uzaktan yönetilemeyeceğini müşahede ettik. Trabzon Büyükşehir Belediyesi ve Çaykara Belediyesinin hizmet noktasında Uzungöl’e katkı sağlayamadığı ve hizmette eksikliklerin yaşandığı dolayısıyla yerinden yönetilmesi gerektiğini bu yönetiminde Uzungöl’ün ilçe statüsünün kazandırılması gerektiğini ifade ettik.

Kaynak: gunebakis.com.tr


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günebakış Trabzon Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günebakış Trabzon Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günebakış Trabzon Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günebakış Trabzon Haber değil haberi geçen ajanstır.


Trabzon'da Seyahat İşletmeciliği/ Turizm Ve Seyahat Hizmetleri Meslek Elemanı

0532 464 21 30 HÜSEYİN KINALI

Kalorifer Kazanı Ustası Aranıyor

Firmamızın Kazan Dairesi  kısmında  çalışmak üzere; En az ilköğretim  mezunu, (20-45) yaş arası Deneyimli MEB onaylı Kalorifer Ateşçisi (Katı ve...

0 462 841 50 90 MERAL KARADENİZ

Ekmek Ustası Aranıyor

Bu talebe Mevlana Unlu Gıda Mamulleri isimli iş yerinde Ekmek Ustası olarak çalışabilecek, uzun ekmek(baston ekmek) yapabilecek, mesleki deneyimi olan...

0462 341 11 97 ERKREM BAYDAR

Kapalı Depo Görevlisi aranıyor

Firmamızın Depo kısmında çalışmak üzere; En az lise mezunu, (20-40) yaş arası Deneyimli Forklift kullanabilen Askerlik görevini tamamlamış Çarşıbaşı,...

0() 462 84 15 MERAL KARADENİ̇Z

Kalorifer Ateşçisi aranıyor

Firmamızın Kazan Dairesi  kısmında  çalışmak üzere; En az ilköğretim  mezunu, (20-45) yaş arası Deneyimli MEB onaylı Kalorifer Ateşçisi (Katı ve...

MERAL KARADENİZ

ARAKLI KINALIOĞLU TURİZM kadın personel alınacaktır.

ARAKLI KINALIOĞLU TURİZM bünyesinde Trabzon merkezde açılacak yeni şubede istihdam edilecek Arapça veya İngilizce iletişim kurabilen kadın personel al...

05324642130 HÜSEYİN KINALI

Fitnıs Eğitmeni sertifikası olan kadın personel aranmaktadır

Kaşüstünde bulunan HULK FİTNIS isimli işyerinde Fitnıs Eğitmeni olarak çalışacak Fitnıs Eğitmeni sertifikası olan kadın personel aranmaktadır.  İlana...

Bordo Mavi Balık firmasında istihdam edilmek üzere

Çukurçayır Mahallesinde  faaliyet gösteren Bordo Mavi Balık firmasında istihdam edilmek üzere 30 yaş altı , DENEYİMLİ  , Kadın/Erkek  GARSON alınacakt...

OMEGA 61 SU ÜRÜNLERİ firmasında çalışacak Su Ürünleri Mühendisi aranmaktadır.