Trabzon'un Turistik Yerleri Yabancı Turistlerin Gözdesi! Ayasofya Müzesi

Trabzon, Türkiye'nin Karadeniz sahilinde bulunan tarihi ve doğal güzellikleriyle ünlü bir şehir. Bu güzel bölge, yabancı turistlerin gözdesi haline gelmiş durumda. Trabzon'un turistik yerleri, tarihi zenginlikleri ve nefes kesen manzaraları, her yıl binlerce ziyaretçiyi çekiyor.

Bölgenin en bilinen cazibe merkezlerinden biri, Trabzon'un simgesi haline gelmiş olan Ayasofya Müzesi'dir. Bu eşsiz yapı, Bizans dönemine ait bir kilise olarak inşa edilmiş ve daha sonra camiye dönüştürülmüştür. Yabancı turistler burada hem tarihi hem de mimari güzellikleri keşfetme fırsatı buluyorlar.

Trabzon Ayasofya Müze- Camii 

Orta Çağ'da deniz kıyısında ve tepelerle çevrili bir arazi üzerinde inşa edilen bir manastır kilisesi olan Ayasofya, Trabzon İmparatorluğu döneminde Kutsal Bilgelik'e adanmış kiliselerden biriydi. Tarih boyunca çeşitli amaçlarla kullanıldı. 16. veya 17. yüzyılda camiye dönüştürüldü, I. Dünya Savaşı sırasında Rus işgali sırasında askeri bir karargah, hastane ve depo olarak kullanıldı. Daha sonra tekrar camiye çevrildi ve 1964 yılında müze olarak hizmet vermeye başladı. Ancak, 2013 yılında müze işlevini kaybetti ve yeniden cami olarak ibadete açıldı.

Mimari Yapısı 

Bizans İmparatorluğu'nun geç dönemlerinde inşa edilen muhteşem kiliselerden biri olarak kabul edilir. Kapalı kollu haç planına sahiptir ve yükseltilmiş bir kasnağa sahip muazzam bir kubbe ile taçlandırılmıştır. Kuzey, batı ve güney yönlerinde bulunan üç revaklı bölümü, yapının estetiğine katkıda bulunur.

Bu yapının dikkat çeken özelliklerinden biri, ana kubbe dışında farklı tonozlarla örtülen ve çeşitli yüksekliklerde inşa edilen çatısının kiremitle kaplanmasıdır.

Taş oyma süslemelerinde, Hristiyan sanatının yanı sıra Selçuklu Dönemi İslam sanatının izlerini bulmak mümkündür. Kuzey ve batı revaklarının cephelerinde görülen geometrik desenlerle süslenmiş madalyonlar, Selçuklu taş işçiliğinin karakteristik özelliklerini yansıtırken, batı cephesindeki mukarnaslı nişler, aynı dönemin taş işçiliği örneklerini hatırlatır.

Sanat

Binanın güney cephesi oldukça görkemlidir. Bu cephede, Adem ve Havva'nın yaratılışı kabartma olarak bir friz halinde anlatılmıştır. Aynı cephede, kilittaşı üzerinde Trabzon'da 257 yıl boyunca hüküm süren Komninos Hanedanı'nın sembolü olan tekbaşlı kartal motifi bulunmaktadır.

Kubbenin ana tasviri, İsa'yı gösterir ve onun tanrısal yönünü yansıtan Hristos Pantokrator tarzındadır. Bu tasvirin altında bir kitabe kuşağı bulunurken, daha aşağıda meleklerin bir frizi yer almaktadır. Pencere boşlukları arasında on iki havari tasvir edilmiştir. Pandantiflerde ise çeşitli kompozisyonlar bulunmaktadır. İsa'nın doğumu, vaftizi, çarmıha gerilişi, kıyamet günü gibi sahneler bu bölümde tasvir edilmiştir. Apsis tonozunun ortasında ise anelipsis sahnesi görülür.

Bu yapı, mimari ve sanatsal açıdan büyük bir öneme sahiptir ve güney cephesindeki detaylar, özellikle Komninos Hanedanı'nın sembolünün bulunduğu tekbaşlı kartal motifi, bu binanın tarihsel ve kültürel önemini vurgular.

21 Eki 2023 - 10:06 Trabzon/ Trabzon- Trend


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günebakış Trabzon Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günebakış Trabzon Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günebakış Trabzon Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günebakış Trabzon Haber değil haberi geçen ajanstır.


Trabzon'da Seyahat İşletmeciliği/ Turizm Ve Seyahat Hizmetleri Meslek Elemanı

0532 464 21 30 HÜSEYİN KINALI

Kalorifer Kazanı Ustası Aranıyor

Firmamızın Kazan Dairesi  kısmında  çalışmak üzere; En az ilköğretim  mezunu, (20-45) yaş arası Deneyimli MEB onaylı Kalorifer Ateşçisi (Katı ve...

0 462 841 50 90 MERAL KARADENİZ

Ekmek Ustası Aranıyor

Bu talebe Mevlana Unlu Gıda Mamulleri isimli iş yerinde Ekmek Ustası olarak çalışabilecek, uzun ekmek(baston ekmek) yapabilecek, mesleki deneyimi olan...

0462 341 11 97 ERKREM BAYDAR

Kapalı Depo Görevlisi aranıyor

Firmamızın Depo kısmında çalışmak üzere; En az lise mezunu, (20-40) yaş arası Deneyimli Forklift kullanabilen Askerlik görevini tamamlamış Çarşıbaşı,...

0() 462 84 15 MERAL KARADENİ̇Z

Kalorifer Ateşçisi aranıyor

Firmamızın Kazan Dairesi  kısmında  çalışmak üzere; En az ilköğretim  mezunu, (20-45) yaş arası Deneyimli MEB onaylı Kalorifer Ateşçisi (Katı ve...

MERAL KARADENİZ

ARAKLI KINALIOĞLU TURİZM kadın personel alınacaktır.

ARAKLI KINALIOĞLU TURİZM bünyesinde Trabzon merkezde açılacak yeni şubede istihdam edilecek Arapça veya İngilizce iletişim kurabilen kadın personel al...

05324642130 HÜSEYİN KINALI

Fitnıs Eğitmeni sertifikası olan kadın personel aranmaktadır

Kaşüstünde bulunan HULK FİTNIS isimli işyerinde Fitnıs Eğitmeni olarak çalışacak Fitnıs Eğitmeni sertifikası olan kadın personel aranmaktadır.  İlana...

Bordo Mavi Balık firmasında istihdam edilmek üzere

Çukurçayır Mahallesinde  faaliyet gösteren Bordo Mavi Balık firmasında istihdam edilmek üzere 30 yaş altı , DENEYİMLİ  , Kadın/Erkek  GARSON alınacakt...

OMEGA 61 SU ÜRÜNLERİ firmasında çalışacak Su Ürünleri Mühendisi aranmaktadır.