Trabzon'da Yaşayan Gazzeli Genç Yahudi Vahşetini Anlattı! "İnsanların kaçabilecekleri bir yer yok"

Trabzon’da yaşayan Filistinli üniversite öğrencisi Yahya Advan, ülkesinde yaşanan katliamı Günebakış Gazetesi’ne anlattı. KTÜ’de yüksek lisans öğreni...

gunebakis.com.tr - Haber Merkezi
gunebakis.com.tr - Haber Merkezi Tüm Haberleri
Video için play'e tıklayın

Trabzon’da yaşayan Filistinli üniversite öğrencisi Yahya Advan, ülkesinde yaşanan katliamı Günebakış Gazetesi’ne anlattı. KTÜ’de yüksek lisans öğrenimi gören Gazzeli Yahya Advani, ülkesinde yıllardır İsrail eliyle yapılan soykırımı ve yaşadığı kayıpları aktardı.

Abisi ve ablasını İsrail’in düzenlediği saldırılarda kaybettiğini dile getiren Gazzeli Yahya Advan, dünyanın Filistin’de yaşananlara sessiz kaldığını söyledi. Filistin halkının İsrail soykırımı karşısında yalnız bırakıldığını söyleyen Yahya Advan, Türk halkından manevi destek istedi.

İşte Gazze’de yaşanan katliamı anlatan Yahya Advan röportajı:

Yüreğimizin yarası, milyonlarca insanın az susuz, elektriksiz, perişan bir şekilde zor durumda kaldığı Gazze’yi konuşacağız. Karadeniz Teknik Üniversitesinde Elektrik Elektronik Bölümünde yüksek lisans öğrenimi gören Gazzeli Yahya Advan ile Gazze’yi konuşacağız. Siyonist vahşetin zirve yaptığı, vahşetin bir soykırıma döndüğü saldırıların ardından Gazze ne yapacak? Gazze ne düşünüyor? Bu konulara Trabzon’dan bakarak Gazzeli Yahya Advan ile aktarmaya çalışacağız.

Kendini tanıtarak sözlerine başlayan Yahya Advan, “Bundan önce Erzurum’da lisans okudum. Daha sonra yüksek lisans için KTÜ’ye geldim. Karadeniz Teknik Üniversitesi’nin teknik bölümleri iyi olduğu için buraya başvurdum. Tez yazıyorum şu anda ama Gazze’de yaşanan olaylardan dolayı okulumu takip edemiyorum.” dedi.

Gazze’de yaşananlar hakkında neler hissediyorsun? Olayları nasıl takip ediyorsun?

Yahya Advan: “Gazze’de elektrik ve internet olmadığı için ailemler iletişim kurmakta zorlanıyorum. İnternet ve elektrik yok. Oradaki haberlerin tamamını alamıyoruz. Bir şey ortaya çıktığı zaman 20 saat sonra haberimiz oluyor. Hat çeksin diye 10 saat uğraşıyoruz. İletişim kuramıyoruz sevdiklerimizle.”

Trabzon’da kaç tane Filistinli var. Kaç Gazzeli ile birlikte kalıyorsunuz? Tanıdığın arkadaşların var mı?

Yahya Advan: “Şu an Filistinli 30-40 kişi var ama burada 12 tane Gazzeli öğrenci var. Herkes orada yaşanan olayları takip ediyor. Sevdikleri orada. Ben 1 buçuk hafta önce saldırılarda ablamı kaybettim. İsrail Gazze’de saldırılara başladığı zaman bankalar falan kapatıldı. Bizim oraya para göndermemiz gerekiyordu. Bizim evimiz Gazze sınırında olduğu için ailem evden çıkmak zorunda kaldı. Bombalar ilk sınırlara atıldığı için kaçmak zorunda kaldılar. Evlerinden ayrılmak zorunda olalar orada okullara sığındı. Okullarda her sınıfta yaklaşık 100 kişi kalıyor. Ailem orada kalmamak için ev bulmaya çalıştı kiralık olarak. Bankalar kapalı olduğu için para çekemediler. Benden para istediler. Ben de onlara elimdeki tüm parayı gönderdim. Abim ve ablam Jabalya çarşısına para çekmeye gitti. Jabalya çok kalabalık bir yer. Orada çok sayıda insan var, güvenli sayılan bir bölge. Oraya saldırı yapılmaz, orayı vurmak demek soykırım yapmak demektir. Orada nüfus fazla, fazla insan var. Abim ve ablam para almak için oraya gitmiş, ablam içeri girince abim de kapıda beklemiş. Hatta yanlarında birkaç akrabam daha vardı. Ablamı arayıp parayı alabileceğini söyledim. Telefonu kapattıktan kısa bir süre sonra bana telefon geldi, orası vuruldu dediler. Abim ve ablam oradaydı, çok merak ettim ne yapabilirim, durumları nasıl diye. Hemen onları aradım, iletişim kurmaya çalıştım ama ulaşamadım. Birkaç saat sonra yeni bir haber aldım. Dediler abini yaralı halde bulduk ablan kayıp. Bütün hastaneleri aradılar bulamadılar. Ablam enkaz altında kaldı. Saldırılar devam ettiği için orada enkaz altında kalan insanlara ulaşamadılar, biz ablamın cenazesine şu ana kadar ulaşamadık. Şu anda bin- bin 500 kişi Filistin’de enkaz altında bulunamıyor. Şehit sayılanlarına arasında da yoklar.

İsrail Gazze’yi yerle bir etti. İnsanlar nasıl hayatta kalıyor? Sığınaklar var mı?

Yahya Advan: “İnsanlar hayatta kaldı ama nasıl hayatta kalıyor bilmiyorum. İnsanların kaçabileceği tüneller yok. Mısır’a ulaşımı sağlayan tüneller 2014 yılında yok edildi. İnsanların kaçabilecekleri bir yer yok. Ne elektrik ne su var. Hastanelerdeki malzemeler tükeniyor. Ameliyat yapmadan önce kullanılan anestezi malzemeleri kalmadı. İnsanları anestezi uygulamadan ameliyat etmek zorunda kalıyorlar.”

Gazze’ye gıda yardımı yapılıyor. Bu yardımlar oraya ulaşabilir mi?

Yahya Advan: “Şimdiye kadar Gazze’ye hiçbir yardım gelmedi. İsrail yardımları engelleyerek insanları Gazze’den güneye almaya çalışıyor. Gazze’yi güvenliksiz bir hale getirip insanları oradan uzaklaştırmaya çalışıyor, Gazzelileri Gazze’den çıkartmak istiyorlar. Filistin bunun farkında. Ailem orada Kuzey tarafından çıkmıyor, çıkmıyoruz. Kimse orayı terk etmiyor, çıkmıyoruz, gitmiyoruz. Başka bir yer bilmiyoruz biz, başka bir vatanımız yok, başka ülkemiz yok. Bundan dolayı biz Gazze’deyiz, gitmiyoruz. Filistinliler Gazze’yi bırakmamak için evlerinde ölüyor. Kimseyi uyarmadan bombalıyorlar, öldürüyorlar. Gazze’de şu an 4 bin şehit var, bunlardan 2 bini çocuk, 600 tanesi kadın, geriye kalanları hep sivil. Biz savaş durumundayız, bizim vatanımız sadece Gazze değil.”

Hamas’a kızıyor musunuz?

Yahya Advan: “Hayır kızmıyoruz. Hamas bizi savunuyor. Hamas yok olursa Mısır da gidecek, Ürdün de gidecek. Sadece biz yok olmayacağız. İsrail’in bayrağı belli Mavi-Beyaz. Maviden maviye kadar, Nil Nehrinden Dicle Nehrine kadar. Şu an Gazze sadece Filistin’i savunmuyor. Gazze bitince ne olacak, Mısır’a geçecekler, Sina Çölüne geçecekler. Sina çölünde Hamas var diyecekler, orayı da isteyecekler. Gazze ve Hamas düşerse tüm İslam ülkeleri düşecek. 1948’de İsrail sadece denizdeki şehirleri işgal etti. Daha sonra İsrail 1968’de hem Batı Şeria hem de Gazze’yi işgal etti.”

İsrail, kara harekatı yapabilir mi? Girebilir mi Gazze’ye?

Yahya Advan: “Gazze’ye giderse çok büyük bir yanlış yapmış olur. Onlar kendilerine yenilmez asker, yenilmez ordu diyordu. Biz onlara saldırdığımızda 20 dakikada o askerler yok oldu. Hamas şaşırdı, biz bunların bu kadar kısa sürede yok olacağını düşünmemiştik dedi. Gazze’ye girerlerse çok fazla kayıp olacak, alamayacaklar. Gazze sokaklarında o tanklar ilerleyemez. Gazze’ye girerlerse Hamas onlarla savaş yapacak. Bu tür sokak savaşları hiçbir ülkede olmaz. Orası bizim, sokaklar bizim, onlar ne bilecek, biz biliyoruz orayı. Sokak savaşında sadece Hamas olmayacak, halk da olacak. Biz saldıracağız diyorlar ama giremezler, hava saldırılarıyla devam ederler. Elektrik- su kesme olayı yeni bir durum değil. Bunu Gazze’ye 15 yıldır yapıyorlar. 2005’te halk savunmasından dolayı İsrail Gazze’den çıktı. Çıktıkları zaman Gazze’nin çevresinde durdular. Gazze’de ne elektrik ne su ne de havalimanına izin verdiler.”

Dünyada acınız yeteri kadar hissediliyor mu? Kendinizi yalnız hissediyor musunuz?

Yahya Advan: “Hayır yeteri kadar hissedilmiyor. Biz hep yalnızdık. Ben ve arkadaşlarım Türkiye’de kazandığımız okula gelebilmek için 3 ay uğraştık. Gazze’de havalimanı olmadığı için Mısır’da havalimanına gitmemiz gerekiyor. Ama Mısır ülke eğirişe izin vermiyor. Bizi sınırdan alıyor, havalimanına götürüyor ve havalimanında bir odada bekletiyor uçuşun gelene kadar. Uçuş vakti gelince de uçağa binene kadar yanında polisle bekliyorlar. Bu muameleyi sadece Gazzelilere yapıyorlar. Çünkü İsrail ve Mısır ortak hareket ediyor. Gazzelilerin geri dönmemesi için bunu yapıyorlar.”

Yahya Advan: “8 ay önce babam kanser oldu. Babamı görmek için Türkiye’den Gazze’ye gitmem gerekti. Ben Mısır Havalimanına indiğim zaman benden telefonum alındı, ayakkabılarıma kadar aldılar. Her şeyimi aldılar, hastanedeki babamla konuşmam 6 saat sürdü. O süre boyunca kimseyle iletişim kuramadım. 6 saat sonra telefonumu geri verip beni otobüse bindirdiler. Otobüste bile arama yapmaya izin verilmedi. Gazze’ye geldikten sonra babamın durumunu öğrenebildim. Bundan 1 hafta sonra da babam vefat etti. Filistinlilerin Gazze’ye geri dönmemesi için böyle bir şey yapıyorlar. Gazze’de havalimanı olsa hepimiz oraya dönerdik. Şimdi sınır kapıları kapalı, oraya ulaşamıyoruz. Gazze’ye dönemiyoruz. Zor durumdayız.”

Gazzeliler kendilerine en çok kimin yardım ettiğini düşünüyor?

Yahya Advan: “Hiç kimse bize yardım etmiyor. Önceki savaşlarda durum farklı olabilir belki ama bu savaş dünyadan bize yapılan bir savaştı. Önceki savaşlarda diğer ülkelerin büyükelçilikleri İsrail’den çekilirdi. Bu defa öyle olmadı. İsrail Gazze’de hastaneyi vurduğu zaman ben dünyadan daha büyük bir tepki bekliyordum. Arap ülkeleri şu an sokağa çıkmıyor. Gazze’ye sahip çıkın. Gazze 15 yıldır bu durumda. Gazze’ye sözlü bile destek olunmuyor. İsrail’in kendini savunma hakkı var diyorlar, Hamas saldırdığı için İsrail de saldırıyor diyorlar. Peki önceki yıllar neydi? Batı Şeria’daki saldırılar ne peki? Hamas orayı yönetmiyor ama orada her gün onlarca kişi ölüyor. Bu bahaneler niye? Hamas bahane olarak uyduruluyor. Hamas, Mescid-i Aksa’ya yapılanlara, Batı Şeria’da olanlara dayanamadığı için karşı koyuyor. Müslüman ülkeler buna nasıl dayanıyor, nasıl sakin kalıyor?”

Gazzelilere göre bu işin sonu nereye gidiyor? Bu işten karlı mı çıkacağınızı düşünüyorsunuz?

Yahya Advan: “Kesinlikle. Şu an İsrail hapishanelerinde 6 bine yakın esirimiz var. Bizim yaptıklarımız o rehinleri geri almak için. Filistinli rehinler ülkelerine geri dönecek. Biz esirlerimizi istiyoruz. Bu bizim hakkımız değil mi? Takas yapalım bizdeki rehinelerle. Niye Filistinli rehinler insan sayılmıyor da onların rehineleri insan sayılıyor? Biz insan değil miyiz? Bizden neden kimse bahsetmiyor? Filistin’de her gün yüzlerce çocuk ölüyor. Bunlardan neden bahsedilmiyor?”

İsrail hapishanelerindeki rehineleri kurtarmak için Hamas’ın başlattığı saldırılarda 6 binden fazla şehit verildi. Bu nasıl bir mantık?

Yahya Advan: “Biz zaten İsrail’in Gazze’ye saldırmasını bekliyorduk. Biz bunu bildiğimiz için onlar saldırmadan önce biz saldırdık. Bu bizim başlattığımız bir savaş değil. Onlar başlattı ve biz geçtiğimiz yıllarda da binlerce şehit verdik. Bizim derdimiz sadece rehineler değil. Biz Filistin’de yaşananlara sessiz kalamıyoruz.”

Türklerin Gazze’ye bakışını nasıl yorumluyorsunuz?

Yahya Advan: “Baya Türk arkadaşım var. Onlarla iletişim halindeyim. Sürekli bizim durumumuzu soruyorlar. Türk halkının yüzde doksanı Filistin’i destekliyor. Türk arkadaşlarım her gün beni arayıp durumu soruyor. Arap ülkeleri ve devletler İsrail’in tarafını tutuyor.

İnsanlar sadece bize manevi destek olsun, dua etsin. Benim diğer abim de 2009’da şehit edildi İsrail tarafından. 40 yıldır yaşadığımız ev yıkıldı. Gazze’de her evde bir şehit var. Kayıp yaşamayan yoktur. Evimize öyle bir bomba atıldı ki 10 metrelik çukur oluştu. Biz bunları yaşıyoruz orada.”

Kaynak: gunebakis.com.tr


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günebakış Trabzon Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günebakış Trabzon Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günebakış Trabzon Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günebakış Trabzon Haber değil haberi geçen ajanstır.


Kalorifer Kazanı Ustası Aranıyor

Firmamızın Kazan Dairesi  kısmında  çalışmak üzere; En az ilköğretim  mezunu, (20-45) yaş arası Deneyimli MEB onaylı Kalorifer Ateşçisi (Katı ve...

0 462 841 50 90 MERAL KARADENİZ

Ekmek Ustası Aranıyor

Bu talebe Mevlana Unlu Gıda Mamulleri isimli iş yerinde Ekmek Ustası olarak çalışabilecek, uzun ekmek(baston ekmek) yapabilecek, mesleki deneyimi olan...

0462 341 11 97 ERKREM BAYDAR

Kapalı Depo Görevlisi aranıyor

Firmamızın Depo kısmında çalışmak üzere; En az lise mezunu, (20-40) yaş arası Deneyimli Forklift kullanabilen Askerlik görevini tamamlamış Çarşıbaşı,...

0() 462 84 15 MERAL KARADENİ̇Z

Kalorifer Ateşçisi aranıyor

Firmamızın Kazan Dairesi  kısmında  çalışmak üzere; En az ilköğretim  mezunu, (20-45) yaş arası Deneyimli MEB onaylı Kalorifer Ateşçisi (Katı ve...

MERAL KARADENİZ

ARAKLI KINALIOĞLU TURİZM kadın personel alınacaktır.

ARAKLI KINALIOĞLU TURİZM bünyesinde Trabzon merkezde açılacak yeni şubede istihdam edilecek Arapça veya İngilizce iletişim kurabilen kadın personel al...

05324642130 HÜSEYİN KINALI

Fitnıs Eğitmeni sertifikası olan kadın personel aranmaktadır

Kaşüstünde bulunan HULK FİTNIS isimli işyerinde Fitnıs Eğitmeni olarak çalışacak Fitnıs Eğitmeni sertifikası olan kadın personel aranmaktadır.  İlana...

Bordo Mavi Balık firmasında istihdam edilmek üzere

Çukurçayır Mahallesinde  faaliyet gösteren Bordo Mavi Balık firmasında istihdam edilmek üzere 30 yaş altı , DENEYİMLİ  , Kadın/Erkek  GARSON alınacakt...

OMEGA 61 SU ÜRÜNLERİ firmasında çalışacak Su Ürünleri Mühendisi aranmaktadır.