Google keşfet problemi yaşayanlara Google'dan öneriler

Siteniz kesfet'e düşmüyor mu? Google'ın keşfet özelliği son zamanlarda güzel çalışmıyor mu? Google'ın önerilerini sizler için derledik.

Gökhan Türkay
Gökhan Türkay Tüm Haberleri
Google keşfet problemi yaşayanlara Google'dan öneriler
Haber albümü için resme tıklayın

Google Arama, bir aramanın haberlerle ilgili olduğunu belirlediğinde, birincil arama sonucu olarak "En çok okunan haberler"i görürsünüz. "En çok okunan haberler", aramayla ilgili haberleri ve Haberler sekmesindeki daha ilgili makalelerin bağlantısını içerir. "En çok okunan haberler" sonuçları google algoritmasıyla seçilir.

Örnek:

" Trabzon Haber" kelimesini arattığınızda bol miktarda günebakış.com.tr sitesini göreceksiniz. Bunun en önemli sebebi google kalite yönergelerine bağlılık olduğunu belirtmek isterim.

Arama'da Haberler sekmesi

Google keşfet problemi yaşayanlara Google'dan öneriler


Google'da haber araması yaptığınızda, Haberler sekmesinde arama sonuçları filtrelenerek ilgili haber makaleleri gösterilir. Sonuçların algoritmayla seçildiği Haberler sekmesinde, normal bir arama sorgusundan daha fazla makale gösterilir.

Google keşfette çıkmak için dikkat edilmesi gerekenler

  • Tehlikeli içerik
  • Yanıltıcı uygulamalar
  • Taciz edici içerik
  • Nefret barındıran içerik
  • İçeriği çarpıtılmış medya
  • Tıbbi içerik
  • Cinsel içerik
  • Terör amaçlı içerik
  • Şiddet ve kan
  • Kaba dil ve küfür

Reklamlar ve sponsorlu içerik

Google keşfet problemi yaşayanlara Google'dan öneriler


Reklamlar ve sayfalarınızdaki diğer ücretli tanıtım malzemelerin miktarı, içeriğinizden fazla olmamalıdır. Sponsorlu içeriği bağımsız, editoryal içerikmiş gibi gizleyen veya yanlış yansıtan içeriğe izin vermeyiz. Sahiplik, menfaat ilişkisi, yapılan ödeme ve maddi destek dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere tüm sponsorluk ilişkileri okuyuculara açıkça ifşa edilmelidir. Sponsorlu içeriğin konusu, açık bir şekilde belirtilmeden sponsora odaklanmamalıdır.

Seçim içerikleri


Oy verme ve seçim süreçlerinde güncel, güvenilir içerikler sunmak için çalışıyoruz. Seçimlerle ilgili oy verme bilgileri güncel değilse veya kullanıcılar tarafından oluşturulan kaynaklardan geliyorsa bu bilgileri kaldırabiliriz.

Yanıltıcı içerik


İçerikte bulunmayan ayrıntıları varmış gibi göstererek kullanıcıları etkileşime geçmeleri yönünde yanıltan önizleme içeriklerine izin vermeyiz.

Şeffaflık


Sitenizin ziyaretçileri, okudukları içeriğin yayıncısının ve yazarının kim olduğunu bilmek ve ona güvenmek isterler. Bu nedenle Google'daki haber kaynakları aşağıdakileri sağlamalıdır:

Net tarihler ve künye bilgileri


Yazarlar, yayın ve yayıncı hakkında bilgi
İçeriğin arkasındaki şirket veya yayın ağı hakkında bilgi
İletişim bilgileri
Bu politikaları ihlal eden içerik veya davranış tespit edersek söz konusu içeriği Keşfet'ten kaldırabiliriz. Tekrarlanan veya ciddi ihlal durumlarında, site artık Keşfet'e veya Google Chrome'daki "Sizin için seçilmiş makaleler" gibi Keşfet alanlarında görünmeye uygun olmayabilir.

İçeriğin sanatsal, eğitim amaçlı, tarihsel, belgesel veya bilimsel nitelikte ya da önemli ölçüde kamu yararına olup olmadığını göz önünde bulundurarak bu politikalarımızda istisnalar yapabiliriz.

Google keşfet problemi yaşayanlara Google'dan öneriler

Tam eşleme alan adı sistemi:
Sıralama sistemlerimiz, alan adlarındaki kelimeleri, içeriğin bir aramayla alakalı olup olmadığını belirleme kapsamındaki pek çok faktörden biri olarak kabul eder. Bununla birlikte, tam eşleme alan adı sistemimiz, belirli sorgularla tam eşleme gerçekleşmesi için tasarlanmış alan adlarında barındırılan içeriğe gereğinden fazla kredi vermememizi sağlar. Örneğin, birisi "en-iyi-ogle-yemegi-mekanlari" kelimelerini içeren bir alan adı oluşturup alan adındaki tüm bu kelimelerin, sıralamalarda içeriği yukarı çıkaracağını umabilir. Sistemimiz ise buna göre düzenlemeler yapar.

Güncellik sistemleri:
Sorgulara yönelik daha güncel içerikler gösterilmesi beklenen durumlar için tasarlanmış çeşitli "sorgular güncelliği hak eder" konulu sistemimiz vardır. Örneğin, yeni çıkan bir filmle ilgili arama yapan kişi, muhtemelen prodüksiyonun başladığı tarihteki eski haberler yerine son yorumları görmek ister. Bir başka örnek de "deprem" aramasıdır. Bu arama normal zamanda yapıldığında deprem hazırlığı ve kaynaklarla ilgili materyaller gösterilir. Ancak, yakın zamanda bir deprem olduysa haber makaleleri ve daha güncel içerikler gösterilebilir.

Faydalı içerik sistemi


Faydalı içerik sistemimiz; arama sonuçlarında kullanıcıların, arama motoru trafiği sağlamaya yönelik içerikler yerine kullanıcılar tarafından kullanıcılar için yazılan orijinal ve yararlı içerikleri görmesini sağlamak üzere tasarlanmıştır.

Bağlantı analizi sistemleri ve PageRank


Sayfalar arasındaki bağlantıyı anlayarak bu sayfaların neyle ilgili olduğunu ve bir sorguya yanıt verirken en çok hangi sayfaların yardımcı olabileceğini belirleyen çeşitli sistemlerimiz vardır. Bunlardan biri, Google ilk kullanıma sunulduğunda kullandığımız temel sıralama sistemlerimizden biri olan PageRank'tir. Merak eden kişiler orijinal PageRank araştırma makalesini ve patentini okuyarak daha fazla bilgi edinebilir. PageRank'in işleyiş şekli o zamandan beri çok değişmiştir ve temel sıralama sistemlerimizin bir parçası olmaya devam etmektedir.

Yerel haber sistemleri

Google keşfet problemi yaşayanlara Google'dan öneriler


Alakalı olduğunda yerel haber kaynaklarını tanımlayıp "Başlıca haberler" ve "Yerel haberler" gibi özelliklerimiz üzerinden gösteren sistemlerimiz mevcuttur.

MUM


Multitask Unified Model (MUM), hem dili anlayabilen hem de dil oluşturabilen bir yapay zeka sistemidir. Şu anda Arama'da genel sıralama için olmasa da COVID-19 aşı bilgileriyle ilgili aramaları iyileştirmek ve gösterdiğimiz öne çıkan snippet metinlerini iyileştirmek gibi özel amaçlarla kullanılıyor.

Nöral eşleşme


Nöral eşleşme, Google'ın sorgulardaki ve sayfalardaki kavramların temsillerini anlayıp bunları birbiriyle eşleştirmek için kullandığı bir yapay zeka sistemidir.

Orijinal içerik sistemleri


Yalnızca orijinal içerikten alıntı yapanlardan önce orijinal haberlerin gösterilmesi dahil olmak üzere, arama sonuçlarında orijinal içerikleri belirgin bir şekilde göstermemize yardımcı olan sistemlerimiz vardır. İçerik üreticilerin, bir sayfanın birden fazla yerde yinelenmesi halinde asıl sayfanın hangisi olduğunu daha iyi anlamamıza yardımcı olmak için kullanabileceği standart işaretleme desteği de bu kapsamdadır.

Kaldırmaya dayalı sıralama düşürme sistemleri

Google keşfet problemi yaşayanlara Google'dan öneriler


Google, belirli içerik türlerinin kaldırılmasına izin veren politikalara sahiptir. Belirli bir siteyle ilgili olarak bu türde çok sayıda kaldırma işlemi yaparsak bu durumu sonuçlarımızı iyileştirmek için bir sinyal olarak kullanırız. Özellikle:

Yasal kaldırmalar: Belirli bir siteyle ilgili olarak telif hakkı nedeniyle çok sayıda geçerli yayından kaldırma isteği aldığımızda bu siteden diğer içeriklerin sonuçlarımızdaki sıralamasını düşürmek için bunu kullanabiliriz. Bu sayede, hak ihlalinde bulunan başka bir içerik varsa kullanıcıların bununla karşılaşma olasılığı orijinal içeriğe kıyasla daha düşük olur. İftira, taklit ürünler ve mahkeme kararıyla kaldırma gibi şikayetlere de benzer sıralama düşürme sinyalleri uygularız.
Kişisel bilgileri kaldırmaÇıkar amaçlı içerik kaldırma uygulamalarına sahip bir siteyle ilgili olarak çok sayıda kişisel bilgi kaldırma işlemi yaparsak bu sitedeki diğer içeriklerin sonuçlarımızdaki sıralamasını düşürürüz. Ayrıca, diğer sitelerde de aynı davranış kalıbının görülüp görülmediğini araştırırız. Görülüyorsa bu sitelerdeki içeriklerin de sıralamasını düşürürüz. Hakkında çok sayıda kişisel bilgi toplama içeriğini kaldırma talebi gönderilen sitelerde de benzer şekilde içeriklerin sıralamasını düşürebiliriz. Dahası, izinsiz oluşturulan/yayınlanan uygunsuz kişisel resimlerin adlarla ilgili sorgularda üst sıralarda gösterilmesini önlemek üzere tasarlanmış otomatik koruma özelliklerimiz de mevcuttur.
Pasaj sıralaması sistemi
Pasaj sıralaması, bir web sayfasının aramayla ne kadar alakalı olduğunu daha iyi anlamak için sayfanın bölümlerini veya "pasajlarını" tanımlamak üzere kullandığımız bir yapay zeka sistemidir.

RankBrain


RankBrain, kelimelerin kavramlarla ilişkisini anlamamıza yardımcı olan bir yapay zeka sistemidir. Diğer bir deyişle, içeriğin diğer kelimeler ve kavramlarla ilgisini anlayarak, aramada kullanılan tüm kelimeleri tam olarak içermese bile alakalı içerikleri döndürmemize katkı sağlar.

Güvenilir bilgi sistemleri


Birden çok sistem, mümkün olan en güvenilir bilgileri göstermek için çeşitli şekillerde çalışır. Örneğin, yetkili sayfaların gösterilmesini sağlayıp düşük kaliteli içeriklerin sıralamasını düşürür ve kaliteli haberciliğin sıralamasını yükseltir. Güvenilir bilgilerin olmadığı durumlarda sistemlerimiz, hızla değişen konularla ilgili veya sistemlerimizin arama için gösterilen sonuçlardaki genel kaliteye yeterince güvenmediği durumlarda otomatik olarak içerik önerileri gösterir. Bunlar, daha faydalı sonuçlara ulaşacak şekilde nasıl arama yapacağınıza dair ipuçları sağlar. Arama'da yüksek kaliteli bilgi sağlama yaklaşımımız hakkında daha fazla bilgi edinin.

Yorum sistemi


Yorum sistemi, detaylı analiz ve özgün araştırma sunan, konuyu iyi bilen uzmanlar ya da meraklılar tarafından yazılmış yüksek kaliteli yorumları daha iyi ödüllendirmeyi amaçlar.

Site çeşitliliği sistemi


Site çeşitliliği sistemimiz, en iyi sonuçlarımızda genellikle aynı sitenin ikiden fazla web sayfası girişini göstermememizi sağlar. Bu nedenle, en iyi sonuçların tamamına tek bir site hakim olmaz. Ancak, sistemlerimizin belirli bir arama için özellikle alakalı olduğunu belirlediği durumlarda yine de ikiden fazla giriş gösterebiliriz. Site çeşitliliği genellikle alt alan adlarını, bir kök alanın parçası olarak görür. Yani, bir alt alan adından (subdomain.example.com) ve kök alandan (example.com) gelen tüm girişlerin, aynı siteye ait olduğu kabul edilir. Bununla birlikte, bazen alt alan adları alakalı olduğu düşünüldüğünde çeşitlilik amacıyla ayrı siteler olarak değerlendirilir.

Spam algılama sistemleri


Hiç kimse e-posta gelen kutusunun spam dolu olmasını istemez. Bu nedenle spam filtreleri çok yararlıdır. İnternette yüksek oranda spam olması nedeniyle Arama da benzer bir güçlükle karşı karşıyadır. Bu spam içeriklerle mücadele edilmediğinde, en yararlı ve alakalı sonuçları göstermemiz mümkün olmaz. Spam politikalarımızı ihlal eden içeriklerle ve davranışlarla mücadele etmek için SpamBrain dahil olmak üzere çeşitli spam algılama sistemleri kullanıyoruz. Bu sistemler, spam tehdidinin güncel biçimleriyle başa çıkabilmek için düzenli olarak güncellenir.

Kullanımdan kaldırılan sistemler


Aşağıdaki sistemler, belirtilen amaçlar doğrultusunda geçmişte kullanılmıştır. Bunlar, ardından gelen sistemlere dahil edilmiş veya temel sıralama sistemlerimizin bir parçası haline getirilmişlerdir.

Hummingbird


Bu, Ağustos 2013'te genel sıralama sistemlerimizde yapılan önemli bir iyileştirmeydi. Bunun ardından sıralama sistemlerimiz, öncesinde olduğu gibi gelişmeye devam etti.

Panda sistemi


Bu, arama sonuçlarımızda yüksek kaliteli ve orijinal içeriklerin görünmesini sağlamak üzere tasarlanmış bir sistemdi. "Panda" takma adıyla 2011'de duyurulan bu sistem zaman içinde gelişerek 2015 yılında temel sıralama sistemlerimizin bir parçası haline geldi.

Penguen sistemi


Bu, bağlantı spam'i ile mücadele etmek için tasarlanmış bir sistemdi. "Penguen Güncellemesi" takma adıyla 2012'de duyurulan bu sistem 2016'da temel sıralama sistemlerimize entegre edilmiştir.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günebakış Trabzon Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günebakış Trabzon Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günebakış Trabzon Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günebakış Trabzon Haber değil haberi geçen ajanstır.