Raylı Sistem Nihayet Trabzon'a Geliyor!

Trabzon’un yıllardır beklediği Hafif Raylı Sistem Projesi için alınan karar Resmi Gazete’de.

gunebakis.com.tr - Haber Merkezi
gunebakis.com.tr - Haber Merkezi Tüm Haberleri
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Trabzon'un uzun yıllardır merakla beklediği Hafif Raylı Sistem Projesinde yeni bir gelişme yaşandı. 17 Ekim Salı günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan kararda Trabzon Büyükşehir Belediyesi himayesinde olan Hafif Raylı Sistem Projesinin, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına devredildiği belirtildi.

Trabzon’da yıllardır her seçimde seçim vaadi olarak gündeme getirilen ama hayata geçirilmeyen Hafif Raylı Sistem Projesi için resmi adım atıldı. 17 Ekim’de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan kararla proje Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına devredildi.

BAKAN URALOĞLU GÜNEBAKIŞ’A TARİH VERDİ

Kararın yayımlanmasının ardından Trabzonlu olan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Günebakış Gazetesi’ne özel açıklamalarda bulundu. Bakanlık olarak projeleri devraldıklarını söyleyen Bakan Uraloğlu, yerel seçimler öncesine kadar Trabzon Hafif Raylı Sistem Projesinin detaylarını tamamlayarak temelinin atılacağını kaydetti. Kararı herkese hayırlı olmasını dileyen Bakan Abdulkadir Uraloğlu, “Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak Trabzon’u devraldık. Bismillah dedik, başlayacağız. Seçimlere kadar proje detaylarını tamamlayıp ilk kazmayı vuracağız. Hayırlı uğurlu olsun.” ifadelerini kullandı.

“BAKANLIK HİMAYESİNDE HIZLA TAMAMLANACAK”

Trabzon’un yıllardır beklediği projenin Ulaştırma Bakanlığına devredilmesinin ardından Trabzonlu siyasilerden de mesajlar birbiri ardına geldi. Trabzon AK Parti Milletvekillerinden Vehbi Koç, bakanlık himayesine alınan projenin hızlı bir şekilde tamamlanarak hizmete sunulacağını söyledi. Vekil Koç paylaştığı mesajda emeği geçenlere teşekkür ederek,  “Trabzon Büyükşehir Belediyemizin planladığı ve bir süredir üzerine çalıştığı şehir içi Raylı Sistem Projesi, Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası ile yayınlanan karara göre Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na devrediliyor. Trabzon Raylı Sistemi inşallah Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Abdülkadir Uraloğlu’nun himayelerinde en hızlı şekilde tamamlanarak Trabzon’umuzun hizmetine sunulacak. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Şehrimize ve bölgemize hayırlı uğurlu olsun.” diye konuştu.

“GELİYOR GELMEKTE OLAN”

Resmi Gazete’de yayımlanan kararla bakanlığa devredilen projenin Trabzon’un kalkınmasına önemli katkı sağlayacağını belirten Milletvekili Yılmaz Büyükaydın, “Trabzon’un gelişmesine ve kalkınmasına büyük katkı sağlayacak Hafif Raylı Sistem Hattı için Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazetede yayımlandı. Başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Abdulkadir Uraloğlu'na teşekkür ederim. İlimiz için hayırlı olsun.” dedi. AK Partili Vekil Mustafa Şen ise, “Geliyor gelmekte olan; çok şükür.” açıklamasında bulundu.

BELEDİYE VE İL BAŞKANLARI TEŞEKKÜR ETTİ

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ve Bakan Uraloğlu’na teşekkür ederek, “Hafif raylı sistem projemiz karara bağlanmıştır. Şimdiden hayırlı olsun. Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’a,  Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sn. Abdulkadir Uraloğlu’na ve Sn. Milletvekillerimize müteşekkiriz.” ifadelerini kullandı.

Projenin ilk etabının başlayacağı Akçaabat’ın Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, “Trabzon'umuzda ve Akçaabat'ımızda Hafif Raylı Sistem Hattı için Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazetede yayımlandı. Başta Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Abdulkadir Uraloğlu'na ve tüm bakanlarımıza, milletvekillerimize, AK Parti İl Başkanımıza, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanımıza, AK Parti Akçaabat İlçe Başkanımıza ve katkı sunan herkese teşekkür ediyorum. İlimize ve ilçemize hayırlı uğurlu olsun.” dedi.

Konuyla ilgili sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan AK Parti Trabzon İl Başkanı Sezgin Mumcu, “Şehrimizi de kapsayacak olan Hafif Raylı Sistem Hattı Projesi, Cumhurbaşkanımızın imzasıyla Resmi Gazete'de yayınlandı. Rabbim başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere emeği geçen herkesten razı olsun. Trabzon’umuz için hayırlı uğurlu olsun inşallah.” ifadelerini kullanırken, AK Parti Ortahisar İlçe Başkanı Selahaddin Çebi ise, “Trabzon Büyükşehir Belediyemizin projesi Hafif Raylı Sistem Hattı için Cumhurbaşkanlığı kararı Resmi Gazetede yayımlandı. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sn. Abdulkadir Uraloğlu ile emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” açıklamasında bulundu.

KARAR RESMİ GAZETEDE

Cumhurbaşkanının imzasıyla 17 Ekim 2023 tarihli resmi gazetede yer alan kararda;

Ekli ’Şehir İçi Raylı Ulaşım Sistemleri, Metrolar ve Bunlarla İlgili Tesislerin Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca Üstlenilmesi, Devralınması ve Tamamlanmasını Müteakip Devri ile İlgili Şartların Belirlenmesine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılması Hakkında Karar’ın yürürlüğe konulmasına, 655 sayılı Ulaştırma ve Altyapı Alanına İlişkin Bazı Düzenlemeler Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin 15 inci maddesi gereğince karar verilmiştir.

Şehir içi raylı ulaşım sistemleri, metrolar ve bunlarla ilgili tesislerin Ulaştırma Ve Altyapı Bakanlığınca üstlenilmesi, devralınması ve tamamlanmasını müteakip devri ile ilgili şartların belirlenmesine ilişkin kararda değişiklik yapılması hakkında karar

MADDE 1- 25/10/2010 tarihli ve 2010/1115 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla yürürlüğe konulan Şehir İçi Raylı Ulaşım Sistemleri, Metrolar ve Bunlarla İlgili Tesislerin Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca Üstlenilmesi, Devralınması ve Tamamlanmasını Müteakip Devri ile İlgili Şartların Belirlenmesine İlişkin Kararın ek 1 inci maddesinin üçüncü fıkrasının (g) bendine aşağıdaki alt bent, (h) bendine aşağıdaki alt bent ve aynı fıkraya aşağıdaki bentler eklenmiştir.

  • "2) Bursa Üniversite-Görükle Uzatma Hattı."
  • "2) Kocaeli Kuzey Hafif Raylı Sistem Hattı 1. Aşama."
  • "1) Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanlığına ait projeler:
  • 1)Adapazarı-Serdivan Raylı Sistem Hattı.
  • 1) i) Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanlığına ait projeler:
  • 1) Trabzon Raylı Sistem Hattı.
  • j) Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığına ait projeler:
  • 1) Samsun Raylı Sistem Hatları Araç Alımı."
  • MADDE 2- Bu Karar yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
  • MADDE 3- Bu Karar hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.” ifadeleri yer aldı.

Kaynak: gunebakis.com.tr


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günebakış Trabzon Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günebakış Trabzon Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günebakış Trabzon Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günebakış Trabzon Haber değil haberi geçen ajanstır.


Trabzon'da Seyahat İşletmeciliği/ Turizm Ve Seyahat Hizmetleri Meslek Elemanı

0532 464 21 30 HÜSEYİN KINALI

Kalorifer Kazanı Ustası Aranıyor

Firmamızın Kazan Dairesi  kısmında  çalışmak üzere; En az ilköğretim  mezunu, (20-45) yaş arası Deneyimli MEB onaylı Kalorifer Ateşçisi (Katı ve...

0 462 841 50 90 MERAL KARADENİZ

Ekmek Ustası Aranıyor

Bu talebe Mevlana Unlu Gıda Mamulleri isimli iş yerinde Ekmek Ustası olarak çalışabilecek, uzun ekmek(baston ekmek) yapabilecek, mesleki deneyimi olan...

0462 341 11 97 ERKREM BAYDAR

Kapalı Depo Görevlisi aranıyor

Firmamızın Depo kısmında çalışmak üzere; En az lise mezunu, (20-40) yaş arası Deneyimli Forklift kullanabilen Askerlik görevini tamamlamış Çarşıbaşı,...

0() 462 84 15 MERAL KARADENİ̇Z

Kalorifer Ateşçisi aranıyor

Firmamızın Kazan Dairesi  kısmında  çalışmak üzere; En az ilköğretim  mezunu, (20-45) yaş arası Deneyimli MEB onaylı Kalorifer Ateşçisi (Katı ve...

MERAL KARADENİZ

ARAKLI KINALIOĞLU TURİZM kadın personel alınacaktır.

ARAKLI KINALIOĞLU TURİZM bünyesinde Trabzon merkezde açılacak yeni şubede istihdam edilecek Arapça veya İngilizce iletişim kurabilen kadın personel al...

05324642130 HÜSEYİN KINALI

Fitnıs Eğitmeni sertifikası olan kadın personel aranmaktadır

Kaşüstünde bulunan HULK FİTNIS isimli işyerinde Fitnıs Eğitmeni olarak çalışacak Fitnıs Eğitmeni sertifikası olan kadın personel aranmaktadır.  İlana...

Bordo Mavi Balık firmasında istihdam edilmek üzere

Çukurçayır Mahallesinde  faaliyet gösteren Bordo Mavi Balık firmasında istihdam edilmek üzere 30 yaş altı , DENEYİMLİ  , Kadın/Erkek  GARSON alınacakt...

OMEGA 61 SU ÜRÜNLERİ firmasında çalışacak Su Ürünleri Mühendisi aranmaktadır.