Sarp Sınır Kapısı artık tır trafiğini kaldırmıyor!

İYİ Parti Trabzon Milletvekili Yavuz Aydın TBMM’ye Sarp Sınır Kapısı’nda yaşanan uzun araç kuyrukları sorununun çözüme kavuşturulması hakkında soru önergesi verdi.

İYİ Parti Trabzon Milletvekili Yavuz Aydın, Türkiye'nin Kafkaslar ve Orta Asya'ya açılan en önemli kapısı Sarp’ta oluşan tır kuyruklarını gündeme getirdi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdülkadir Uraloğlu’na soru önergesi vererek, Sarp Sınır Kapısı’nda uzun süre bekleyen tır şoförlerinin durumu hakkında sorular sordu. Ülkemizin ihracat ve ithalatında önemli bir konuma sahip Sarp Sınır Kapısı’nda yaşanan sorunları TBMM gündemine taşıdı. İYİ Parti Trabzon Milletvekili Yavuz Aydın Sarp Sınır Kapısında yaşanan yoğunluğun çözümüne yönelik Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sayın Abdülkadir Uraloğlu’nun cevaplandırılması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi.

Sarp sınır kapısı ihracat ve ithalatta tır trafiği yoğunluğunu kaldırmıyor

Türkiye’nin birçok ili yer altı ve üstü kaynaklarının yetersiz oluşu nedeniyle sektörel zenginliğe kavuşamamıştır. Bu durum şehirlerimizin ekonomik anlamda gelişimine engel teşkil etmiş, dolayısıyla kısıtlı sektörlerle katma değer yaratarak kalkınmaya katkı sunduğunu belirten Aydın şu şekilde devam etti: "Bahse konu illerin bir bölümü Doğu Karadeniz Bölgesinde yer alan Giresun, Trabzon, Rize, Artvin’dir. Sektörel kısıtlılık nedeniyle Türkiye de uluslararası mal taşımacılığı yapan TIR filolarının konumlandığı bu illerdeki taşımacılık şirketleri, ihracatla kalkınma modelini esas alan ülkemizin yurt içinden Kafkas ve BDT ülkelerine ulaşacak yükleri komşu ülke Gürcistan ile var olan Sarp sınır kapısını kullanarak ülkemizden çıkarmaya çalışmaktadırlar."

Şoförlerin sosyal ihtiyaçlarının karşılanması açısından tır parkı şart

Sarp Sınır Kapısı’nda, haricen var olan Aktaş ve Türkgözü sınır kapıları da gerek ihracat ve gerekse ithalat yönünde TIR trafiği yoğunluğunu kaldıramamakta, bu durum zaman ve maliyet çerçevesinde alternatifsiz bir güzergah üzerinde yer alan Gürcistan ile aramızdaki sınır kapılarının hem çıkış hem giriş olacak şekilde sınırlarımızın her iki yönünde uzun TIR kuyrukları oluşmasına sebebiyet verdiğine dikkat çeken Aydın, Artvin ili Hopa ilçesi Kopmuş mevkiinde gerek TIR kapasitesi ve gerekse şoförlerin sosyal ihtiyaçlarının karşılanması açısından çok yetersiz bir TIR parkı olmakla birlikte Aktaş ve Türkgözü sınır kapıları öncesinde yetersiz dahi olsa böylesi bir park alanı da bulunmamaktadır dedi.

Önergede bulunan beş soru maddesi şu şekilde: 

1.Sarp Sınır Kapısı giriş ve çıkış yönünde TIR kuyrukları oluşmaması adına çözüm metotlarınız nelerdir? Sarp özelinde ne gibi radikal kararlar aldınız?

2.Sarp sınır kapısı giriş yönünde, sahayı tıkayan XRAY’in TIR peronlarının önünden uzaklaştırılmasına yönelik bir çalışmanız var mı?

3.Gürcistan la var olan sınır kapılarımızın yetersizliği nedeniyle, ihracat yönünde Sarp için zaman zaman 6-8 gün, Aktaş için 2-4 gün arasında yollarda perişan bir biçimde bekleyen TIR şoförleri için ülkemizin itibarına yakışır biçimde Bakanlık olarak büyük ve komplike TIR parkı projeleriniz var mı? Varsa ne zaman ve ne şekilde gerçekleştirmeyi planlıyorsunuz?

4.TIR sürücülerinin şikayet ettiği diğer bir konu da geçiş önceliği konusu. TIRlar için çıkış yönünde” İlk gelen ilk çıkar “ evrensel kuralının işletilmesine yönelik Bakanlık olarak üzerinize düşeni yapacak mısınız?

5.Sarp Sınır Kapısındaki ithalat ve ihracat yapan firmaların yaşadığı mağduriyetleri ne zaman ve nasıl gidermeyi hedefliyorsunuz?


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günebakış Trabzon Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günebakış Trabzon Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günebakış Trabzon Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günebakış Trabzon Haber değil haberi geçen ajanstır.


Kalorifer Kazanı Ustası Aranıyor

Firmamızın Kazan Dairesi  kısmında  çalışmak üzere; En az ilköğretim  mezunu, (20-45) yaş arası Deneyimli MEB onaylı Kalorifer Ateşçisi (Katı ve...

0 462 841 50 90 MERAL KARADENİZ

Ekmek Ustası Aranıyor

Bu talebe Mevlana Unlu Gıda Mamulleri isimli iş yerinde Ekmek Ustası olarak çalışabilecek, uzun ekmek(baston ekmek) yapabilecek, mesleki deneyimi olan...

0462 341 11 97 ERKREM BAYDAR

Kapalı Depo Görevlisi aranıyor

Firmamızın Depo kısmında çalışmak üzere; En az lise mezunu, (20-40) yaş arası Deneyimli Forklift kullanabilen Askerlik görevini tamamlamış Çarşıbaşı,...

0() 462 84 15 MERAL KARADENİ̇Z

Kalorifer Ateşçisi aranıyor

Firmamızın Kazan Dairesi  kısmında  çalışmak üzere; En az ilköğretim  mezunu, (20-45) yaş arası Deneyimli MEB onaylı Kalorifer Ateşçisi (Katı ve...

MERAL KARADENİZ

ARAKLI KINALIOĞLU TURİZM kadın personel alınacaktır.

ARAKLI KINALIOĞLU TURİZM bünyesinde Trabzon merkezde açılacak yeni şubede istihdam edilecek Arapça veya İngilizce iletişim kurabilen kadın personel al...

05324642130 HÜSEYİN KINALI

Fitnıs Eğitmeni sertifikası olan kadın personel aranmaktadır

Kaşüstünde bulunan HULK FİTNIS isimli işyerinde Fitnıs Eğitmeni olarak çalışacak Fitnıs Eğitmeni sertifikası olan kadın personel aranmaktadır.  İlana...

Bordo Mavi Balık firmasında istihdam edilmek üzere

Çukurçayır Mahallesinde  faaliyet gösteren Bordo Mavi Balık firmasında istihdam edilmek üzere 30 yaş altı , DENEYİMLİ  , Kadın/Erkek  GARSON alınacakt...

OMEGA 61 SU ÜRÜNLERİ firmasında çalışacak Su Ürünleri Mühendisi aranmaktadır.