CHP’de ‘Bak’ dönemi başladı!

CHP’de üç adaylı seçimde Ortahisar İlçe Teşkilatının desteklediği Mustafa Bak kazandı

Trabzon CHP İl Başkanı Mustafa Bak oldu. Başkan Bak mavi listeyle girdiği seçimi 210 oyla kazandı. Diğer adaylardan Erdi Çakır 140 oy, Oktay Söğüt ise 40 oy alarak kongre seçimi tamamlandı.  Başkan Bak seçimi kazandıktan sonra şu açıklamalara yer verdi: “Bugün burada gerçekten bizlere yakışır bir kongre geçirdik. Bu bir yarış değildi. Cumhuriyet Halk Partisi iktidar olmak zorundadır. Biz burada bunun için buradayız. Hep beraber omuz omuza, yerel seçimlere gideceğiz. Gelecek seçimlere sözümüz var. Birlikte başarıp, birlikte yöneteceğiz”

Trabzon CHP 38. Olağan İl Kongresini gerçekleştirdi. 3 adayın yarıştığı kongrede adaylar eski Akçaabat İlçe Başkanı Mustafa Bak, eski Ortahisar Meclis Üyesi Oktay Söğüt ve Gençlik Kollarından gelen Trabzon Milletvekili Adayı Mustafa Erdi Çakır olarak açıklandı. Mevcut İl Başkanı Nurcan Aşçı Demirözü ise il başkanlığı için aday olmadı ve Demiröz son kez başkan olarak konuştu. Kongrede 415 delegenin olduğu ama geçersiz oylarla 394 oyun kullanıldığı açıklandı. Seçim blok liste usulüyle yapıldı.

Kongreye misafir olarak gelen Ordu CHP Milletvekili Mustafa Adıgüzel kongrenin Divan Başkanlığını yaptı. Kongreye CHP Trabzon Milletvekili Sibel Suiçmez, Beşikdüzü Belediye Başkanı Ramiz Uzun, mevcut İl Başkanı Nurcan Aşçı Demiröz, eski il ve ilçe başkanları, meclis üyeleri ve parti teşkilatının üyeleri katıldı. Kongre İstiklal Marşıyla başladı.

Hem yerelde hem genelde sorunlara yönelik hareket sözü

Kongrenin açılış konuşmasını Ordu CHP Milletvekili Mustafa Adıgüzel yaptı. Adıgüzel şu konuşmalara yer verdi: “3 aday olan kongrede iyi bir seçim süreci olmasını diliyorum. Bizim parti olarak demokrasi kültürünün bir parçası olarak bu kongreleri gerçekleştiriyoruz. Biz parti olarak her zaman yola güçlü olarak çıktık ve çıkmaya devam edeceğiz. İlçe kongrelerimiz bitti. Bugün de inşallah il kongremizi bitirip yerel seçimler için çalışmalara başlayacağız. Hem yerelde hem de genelde ülkenin gerçek sorunlarına yöneleceğiz. Her sorunumuzu çözeceğiz. Biriktirilmiş tüm sorunlarımızı çözmek için birlikte harekete edeceğiz. Vaat edilen tüm projelerin takipçisi olacağız.”

“Halk için var güçle çalışacağız”

Mevcut Başkan Nurcan Aşçı Demirözü, kongrenin tüm ile hayırlı olmasını dileyerek, “Belki son kez bir konuşma yapıyorum. İlçe kongrelerimiz 5 Ağustos tarihi itibariyle Vakfıkebir’de başladık. Bugün 8 ekim il başkanlığı kongremizi gerçekleştiriyoruz. Kongremizin sevgi saygı ve olgunluk içerisinde geçmesini diliyorum. Seçilecek olan arkadaşa şimdiden çalışmaları için başarılar diliyorum. Kongremiz tüm ilimize hayırlı olsun. Cumhuriyet Halk Partisi varsa demokrasi vardır. Halk için var gücümüz için çalışacağız” dedi.

Biz değişeceğiz ki…

Trabzon CHP Milletvekili Sibel Suiçmez,  biz değişeceğiz ki diyerek, “ Şimdi herkes değişim diyor. Evet değişeceğiz ve yerel seçimlerde başta İstanbul, Ankara başta olmak üzere Trabzon’da da belediyeleri alacağız. Değişelim evet ama önce değişeme kendimizden başlayalım. Trabzon’da önce birbirimizi severek başlayacağız. Kimse geri gitsin diye uğraşmayacağız, kişisel çıkarlar için partiyi kullanmayacağız. Evet değişeceğiz. Biz değişeceğiz ki gençliğimizin isteklerini yerine getireceğiz. Bu saydıklarımızın hiçbiri parayla olacak şeyler değil. Bunlar maneviyat isteyen unsurlar. Buralarda esas tartışılması gereken husus; bugüne kadar yürütülen parti politikası doğru muydu? Yine sağ yaklaşan veya sağcı söylemlerle mi yürüyeceğiz? Yoksa korkmadan Atatürk’ün inkılaplarını mı uygulayacağız? Çıkıp mecliste mi konuşacağız ya da sokağa çıkıp mı konuşacağız, sokak muhalefeti mi yürüteceğiz? Buna karar verilmeli. Yoksa Ali gider Mehmet gelir. Bir değişim olacaksa tepeden tırnağa değil tırnaktan tepeye bir değişiklik olmalıdır. Bunu delegeler kendi iradeleriyle yapılmalı. Kimse Trabzonlu delegelere şunu yapın dememeli. Burası Trabzon’dur. Trabzon kendisi için en iyi kararı verecektir! Şu denebilir bu süreçte herkes konuştu ama milletvekilimiz konuşmadı. Ben Trabzon delegesinin kararını bekliyorum. Ondan sonra örgütümle beraber kararımı açıklayacağım. Başta konuşsaydım bunun Trabzon’a mal olacağının bilincindeydim. Sayın Ekrem İmamoğlu, bizim çok büyük bir değerimizdir. Ama kimse Trabzon’da İmamoğlu’nun eş başkanı gibi ya da onu burada temsil ediyor gibi siyaset yapmasın. Herkes İmamoğlu gibi olabilir. Partimizi ikiye bölecek hiçbir çalışmaya izin vermeyin. Ben delegelerin sağ duyusuna inanıyorum en doğru kararı verecektir. Trabzon delegesi hem kendi örgütü hem 0arti hem de ülkesi için kararı verebilir. Bundan hiç şüphem yok. Bundan dolayı çok büyük hizmetler veren il başkanıma ilçe başkanlarıma teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.

İBB Başkanı İmamoğlu kırmızı çizgi

İlk konuşmacı Mustafa Erdi Çakır oldu. Çakır şu sözlere yer verdi: “Çocuk denilecek yaşlarda henüz 18’ime girmeden partinin içerisine girdim. Genç bir siyasetçi olmak zordur. Partimizi iktidar yapmak için gecemizi gündüzümüze kattık. Beni direklerde de gördünüz şimdiki gibi kravatlı bir şekilde milletvekili adayı olarak da gördünüz. Biz karakollarda da sabahladık. Ama hiç geri adım atmadık ve atmayacağız. Sevgili delegeler kendinize gelmeniz gerekmektedir. Biz kendimiz olacağız, solcu olacağız solcu. Bütün ilkelerimizi haykırarak sokaklarda olacağız. Değişim iççin isimlerin de tüzüğün de politikaların da değişmesi gerekir. Bu örgüte ön seçim lazım. Değişim diyerek değişim yapılmaz. İlkeler ortaya koymak lazım. Değişim de değişim. Değişim bir ilke meselesidir. Değişim sadece bir isim meselesi değildir. Ama bunu ilkeli yaparsak bu bir süreç olur. Trabzon’umuzun en önemli değerlerinden İBB Başkanı Ekrem abi bizim kırmızı çizgimizdir. Göreve geldiğimiz andan itibaren yerel seçimler için çalışmalara başlayıp adaylarımızı belirlememiz gerekir. Beşikdüzü’nde de Of’ta da sandık kuracağız. Seçime kullanılan oylarla şeffaf bir şekilde gideceğiz. Her ilçemizde ittifaklarda olsa başkan adaylarımız olacak. Bir çoğunuzun il binamıza gittiğini düşünmüyorum. Kesinlikle ırkçı bir yaklaşım için değil ama binanın etrafı Suriyeli esnaf dolu. Binamızı oradan taşıyıp daha görünür kılacağız. İktidara giden bir parti olarak ilçe teşkilatı ve nitelikli kadrolarla ilerleyeceğiz. İlimizin sorunlarına dair çözüm odaklı olacağız ve sokaklarda olacağız. Bunun sözünü gönül rahatlığıyla verebiliyorum.”

“Var gücümle çalışacağım”

İl başkanı adaylarından Mustafa Bak, var gücüyle çalışacağını vurgulayarak, “25 yıllık siyasi mücadelemle, ülkemin insanlarına ses olabilmek için burada karşınızdayım. Bizler mutlak bir değişimin önünü açmalıyız. Değişeceğiz arkadaşlar, değişeceğiz, Öncelikle birbirimizi daha çok sevmekle değişeceğiz, karşımızdakini anlamakla değişeceğiz, Önce bizler değişeceğiz sonra partiyi iktidar yapacak olan isimleri biz getireceğiz. Örgütlerin karalarını hiçe sayanlar bu partiyi iktidar yapamazlar. Bizler değişimden korkanları beklemeyeceğiz. Bizler devrimciyiz. Bizler dünyanın en büyük devrimcisi Gazi Mustafa Kemal’in devrimci çocuklarıyız. Bize partimizin 6 oku yeter. Örgütlerin kararı, bizlerin kararı olacaktır. Sizlere söz veriyorum. Parti tüzüğümüzün daha çoğulcu olması için de mücadele edeceğiz. Tüm Trabzon’u ve hatta tüm ülkeyi yönetmeye adayız. Rakipler ne kadar güçlü olabilirse olsun. Seçimleri kazanabileceğimize inananlardanım. Halkımızın Cumhuriyet Halk Partisine her zamankinden daha çok ihtiyacı var. Halkımızdan bizden beklentileri yüksektir. Yeni bir anlayışla Cumhuriyet Halk Partisini iktidar yapmak için buradayım. Adaylar olarak buradan el ele çıkacağımıza inanıyorum. Yerel seçimlerde iktidar olmak için var gücümüzle çalışacağız” açıklamalarında bulundu.

“Partide kademeli aldığım görevlerin avantaj sağlayacağına inanıyorum”

Son olarak konuşmasını aday Oktay Söğüt yaptı. Söğüt, partideki kademeli görevlerinin avantaj sağlayacağını söyleyerek, “Cumhuriyet Halk Partisi seçim kaybetmekten çok daha büyük bir partidir. Partimiz her seçmenden birinin oyunu alamadı. Değişmezsek korkarım kaybetmek bizim kaderimiz olacaktır. Değişme ve yenileşme şarttır. Mustafa Kemal Atatürk’ün oku ışığında bunu başarabileceğimize inanıyoruz. Bizler yaptığımızı hataları ve sorunları düzeltmek zorundayız. Trabzon olarak bunları yapmak zorundayız. Partili arkadaşlarımız ben mecliste sorunları dile getirirken beni eleştirdi. Bu arkadaşlar küçük hesaplar peşinde. Ben başkan olursam bu küçük ayak oyunlarına mal vermeyeceğim. Eğer görev verilirse partide kişisel çıkarları bir kenara bırakılacak. Kimsenin değil partinin adayı olacağıma söz veriyorum. Sırf yarışıyoruz diye istifa ettiğim meclis üyeliğimi kullanan ve geri dönecek diyen küçük azınlıklara göreve dönmeyeceğimi ama partide mücadeleme devam edeceğimi söylemek istiyorum. Mustafa Başkanım, ilçe başkanı değilken Akçabaat’ta aldığımız oy daha fazlaydı. Burada bir başarı öyküsü yok. Bunları çamur atmak için değil konuşmamız gerektiği için söylüyorum. Böyle giderse ileriye gidemeyiz. Geçen hafta basın açıklaması yapan Erdi Çakır, ön seçim istemişti. Sayın Çakır, milletvekili adayımızda, ama olay kendisine gelince neden sus pus oluyor? Genel merkezin kimi tutum ve davranışlarını eleştiren Çakır, Genel Merkez Saymanı. Madem Erdi Bey, genel merkezi eleştiriyor neden hala daha görevinde. Sayın delegeler tercihinize yaparken adamcılığı ön planda tutmayacağınızı düşünüyorum. Adamcılık ve bölgecilik anlayışından uzak bir süreç olmasını diliyorum. 6 ay sonra yerel seçimler var. Ben ve partide aldığım görevleri anlatmamın sebebi Trabzon’u sorunlarını biliyor olamam ve çözüm üretmem. Örgütün farklı kademelerinde görev alan bir arkadaşınız olarak partimizin birlik içerinde yerel seçimleri geçirmemiz için çalışacağım” dedi.

Seçimin kaybedeni olmadı

Seçimi Mustafa Bak’ın kazanması ardından Vekil Suiçmez, “İnsanların ekipleriyle beraber bir yerlere gelmesi çok doğaldır ancak ekipleriyle beraber gitmesi doğal değildir. Bu seçimin kazananı kaybedeni yok. Ben erdi kardeşimin bu süreçte görevine devam edeceğini ve Mustafa Bey'i yalnız bakmayacağını düşünüyorum. Trabzon bugün burada tüm ülkeye yakışır bir kongre geçirdi. Yerel seçimlerde biz geliyoruz diyerek yola çıkmış bulunuyoruz. Hepimiz artık biriz” açıklamalarında bulundu. Seçimin kaybedenlerinden Mustafa Erdi Çakır şu sözlere yer verdi: Mustafa abiyle ilk başta keşke ama keşke eşit şartlarda yarışabilseydik. Keşke partimizde bu kadar dedikodu olmasaydı. Keşke birileri bana bir şeyler demeseydi. Buradan bir söz veriyorum bir sonraki seçimde böyle dedikodulara mal verilmeyecek.

09 Eki 2023 - 08:38 Trabzon/ Trabzon- Trabzon Son Dakika


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günebakış Trabzon Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günebakış Trabzon Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günebakış Trabzon Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günebakış Trabzon Haber değil haberi geçen ajanstır.


Kalorifer Kazanı Ustası Aranıyor

Firmamızın Kazan Dairesi  kısmında  çalışmak üzere; En az ilköğretim  mezunu, (20-45) yaş arası Deneyimli MEB onaylı Kalorifer Ateşçisi (Katı ve...

0 462 841 50 90 MERAL KARADENİZ

Ekmek Ustası Aranıyor

Bu talebe Mevlana Unlu Gıda Mamulleri isimli iş yerinde Ekmek Ustası olarak çalışabilecek, uzun ekmek(baston ekmek) yapabilecek, mesleki deneyimi olan...

0462 341 11 97 ERKREM BAYDAR

Kapalı Depo Görevlisi aranıyor

Firmamızın Depo kısmında çalışmak üzere; En az lise mezunu, (20-40) yaş arası Deneyimli Forklift kullanabilen Askerlik görevini tamamlamış Çarşıbaşı,...

0() 462 84 15 MERAL KARADENİ̇Z

Kalorifer Ateşçisi aranıyor

Firmamızın Kazan Dairesi  kısmında  çalışmak üzere; En az ilköğretim  mezunu, (20-45) yaş arası Deneyimli MEB onaylı Kalorifer Ateşçisi (Katı ve...

MERAL KARADENİZ

ARAKLI KINALIOĞLU TURİZM kadın personel alınacaktır.

ARAKLI KINALIOĞLU TURİZM bünyesinde Trabzon merkezde açılacak yeni şubede istihdam edilecek Arapça veya İngilizce iletişim kurabilen kadın personel al...

05324642130 HÜSEYİN KINALI

Fitnıs Eğitmeni sertifikası olan kadın personel aranmaktadır

Kaşüstünde bulunan HULK FİTNIS isimli işyerinde Fitnıs Eğitmeni olarak çalışacak Fitnıs Eğitmeni sertifikası olan kadın personel aranmaktadır.  İlana...

Bordo Mavi Balık firmasında istihdam edilmek üzere

Çukurçayır Mahallesinde  faaliyet gösteren Bordo Mavi Balık firmasında istihdam edilmek üzere 30 yaş altı , DENEYİMLİ  , Kadın/Erkek  GARSON alınacakt...

OMEGA 61 SU ÜRÜNLERİ firmasında çalışacak Su Ürünleri Mühendisi aranmaktadır.