Aylardır Aralıksız Artan Gıda Fiyatları İçin Trabzonlu Profesörden Öneri!

Trabzonlu Prof. Dr. İhsan Günaydın,  acı tabloyu ortaya koyarken, çözüm önerileri de sundu.

gunebakis.com.tr - Haber Merkezi
gunebakis.com.tr - Haber Merkezi Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

Dünyada gıda fiyatları düşerken Türkiye’de gıda fiyatlarının 36 aydır aralıksız arttığını kaydeden Trabzonlu Prof. Dr. İhsan Günaydın, çözüm önerileri sundu.

Trabzonlu Prof. Dr. İhsan Günaydın, dünyada gıda fiyatları düşerken Türkiye’de gıda fiyatlarının 36 aydır aralıksız arttığına işaret etti. Tarım sektörünün ekonominin omurgası olduğuna işaret eden Prof. Dr. İhsan Günaydın,  bir dizi öneri sundu.

Açıklamalarına ekonomideki tabloyu özetleyerek başlayan Prof. Dr. İhsan Günaydın, “Dünya'da gıda fiyatları düşerken, Türkiye'de artmaktadır. Türkiye'de gıda fiyatları son bir yılda %75.14 artarken, dünyada gıda fiyatları son bir yılda %10.66 düşmüştür. 

Gıda ürünlerinin uluslararası fiyatlarındaki aylık değişiklikleri izleyen Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Organizasyonu(FAO), Gıda Fiyat Endeksi'nin eylülde bir önceki aya göre 0.1 puan düşüşle 121.5 puan olduğunu açıkladı. 

FAO Gıda Fiyat Endeksi, bitkisel yağlar, süt ürünleri ve et fiyat endekslerindeki düşüşler şeker ve tahıl fiyat endekslerindeki artışları dengelediğinden ağustostaki değerinden(121.6) 0.1 puan düşüş göstermiştir.

Eylül ayında 121.5(iki yılın en düşük seviyesi) olan FAO Gıda Endeksi, bir önceki yılın aynı ayına göre 14.6 puan(%10.66) ve Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle tahıl ihracatının Mart 2022'de kesintiye uğraması nedeniyle ulaşılan tüm zamanların en yüksek endeks seviyesi olan 159.8'den 38.3 puan(%23.96) daha aşağıda gerçekleşmiştir.” ifadelerini kullandı.

Türkiye'de Eylül 2022'den Beri Fiyatlar

Türkiye’deki tablonun dünyadaki tabloyla tezat düştüğüne işaret eden Prof. Dr. İhsan Günaydın, “Küresel gıda fiyatları Mart 2022'den beri 18 aydır düşerken, Türkiye'de gıda fiyatları Eylül 2020'den buyana 36 aydır aralıksız artmaktadır.

Dünya'da et ve süt fiyatları düşerken tarım ve hayvancılığı çok uygun olan ve önemli potansiyele sahip olan ülkemizde tarım ve hayvancılık giderek azaldığı için fiyatlar artmaktadır. 

Nitekim, eylül ayında geçen yılın aynı ayına göre dana eti %131.9, kuzu eti %127.7, kümes hayvanları eti %70.8 artmıştır.  Taze meyveler %111.5 ve taze süt fiyatları ise %69.1 artmıştır.” açıklamalarında bulundu.

Tarım Sektörü Ekonominin Omurgasıdır

Tarım sektörünün ekonomi için çok önemli olduğunu kaydeden Prof. Dr. İhsan Günaydın, “Tarım sektörü bütün dünyada gıda arzının temel kaynağıdır. Tarım sektörü ekonominin omurgasıdır. Gelişmişlik düzeyi ne olursa olsun hiç bir ülke tarımdan vazgeçemez.

Türkiye'de son bir yıldaki gıda TÜFE'deki artışın(%75.14) genel TÜFE'deki artışın(%61.53) üzerine çıkması bize gıda enflasyonunun varlığını göstermektedir.

Gıda enflasyonu, düşük ve orta gelirliler başta olmak üzere tüketicileri, tüketici fiyat endeksi içinde gıdanın ağırlığının yüksek olması(%25.43) nedeniyle manşet enflasyonu ve gıda ve tarım üreticilerini olumsuz yönde etkilemektedir.

  Artan gıda fiyatlarından üreticilerden çok pazarlama kanalları pay almakta ve  gıda fiyatlarındaki artışlar çiftçiye fazla yansımamaktadır.” değerlendirmelerinde bulundu.

Sözleşmeli Çiftçilik Yaygınlaştırılmalı

Gıda enflasyonunun düşürülmesi için tarıma öncelik verilmesi gerektiğini de kaydeden Prof. Dr. İhsan Günaydın, açıklamalarını şöyle tamamladı: “Gıda enflasyonunun düşürülmesinde para politikası fazla etkili olmayacağından gıda enflasyonun düşürülmesi için tarımsal üretim potansiyeli ve verimlilik artışları sağlanmalı, sulama alanları artırılarak kuraklık kaynaklı rekolte düşüşleri ve gıda fiyat artışları önlenmeli,  iyi tarım uygulamaları ile girdi kullanımı azaltılarak ve arazi toplulaştırması ile üretim etkinliği artırılarak maliyetler azaltılmalı, yem, gübre, mazot ve elektrikte çiftçilere özel tarifeler uygulanarak veya bunların bir kısmı devletçe ödenerek çiftçilerin üretim ve işleme maliyetleri azaltılmalıdır. Ayrıca, termal kaynaklar kullanılarak örtü altı üretimi artırılmalı ve tarımsal üretimde öngörülebilirliği arttırmak ve piyasa garantisi sağlamak için sözleşmeli çiftçilik yaygınlaştırılmalıdır. Beslenme ve yerel ekonomik kalkınma için hayati öneme sahip olan tarımda üretimin arttırılmaması halinde enflasyonu düşürmek zor olacağı gibi istihdamı, ihracatı ve büyümeyi artırmak da zor olacaktır.”

Kaynak: gunebakis.com.tr


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günebakış Trabzon Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günebakış Trabzon Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günebakış Trabzon Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günebakış Trabzon Haber değil haberi geçen ajanstır.


Kalorifer Kazanı Ustası Aranıyor

Firmamızın Kazan Dairesi  kısmında  çalışmak üzere; En az ilköğretim  mezunu, (20-45) yaş arası Deneyimli MEB onaylı Kalorifer Ateşçisi (Katı ve...

0 462 841 50 90 MERAL KARADENİZ

Ekmek Ustası Aranıyor

Bu talebe Mevlana Unlu Gıda Mamulleri isimli iş yerinde Ekmek Ustası olarak çalışabilecek, uzun ekmek(baston ekmek) yapabilecek, mesleki deneyimi olan...

0462 341 11 97 ERKREM BAYDAR

Kapalı Depo Görevlisi aranıyor

Firmamızın Depo kısmında çalışmak üzere; En az lise mezunu, (20-40) yaş arası Deneyimli Forklift kullanabilen Askerlik görevini tamamlamış Çarşıbaşı,...

0() 462 84 15 MERAL KARADENİ̇Z

Kalorifer Ateşçisi aranıyor

Firmamızın Kazan Dairesi  kısmında  çalışmak üzere; En az ilköğretim  mezunu, (20-45) yaş arası Deneyimli MEB onaylı Kalorifer Ateşçisi (Katı ve...

MERAL KARADENİZ

ARAKLI KINALIOĞLU TURİZM kadın personel alınacaktır.

ARAKLI KINALIOĞLU TURİZM bünyesinde Trabzon merkezde açılacak yeni şubede istihdam edilecek Arapça veya İngilizce iletişim kurabilen kadın personel al...

05324642130 HÜSEYİN KINALI

Fitnıs Eğitmeni sertifikası olan kadın personel aranmaktadır

Kaşüstünde bulunan HULK FİTNIS isimli işyerinde Fitnıs Eğitmeni olarak çalışacak Fitnıs Eğitmeni sertifikası olan kadın personel aranmaktadır.  İlana...

Bordo Mavi Balık firmasında istihdam edilmek üzere

Çukurçayır Mahallesinde  faaliyet gösteren Bordo Mavi Balık firmasında istihdam edilmek üzere 30 yaş altı , DENEYİMLİ  , Kadın/Erkek  GARSON alınacakt...

OMEGA 61 SU ÜRÜNLERİ firmasında çalışacak Su Ürünleri Mühendisi aranmaktadır.