Piranalar insanı kaç dakikada yer? | Hayvanlar Alemi | İlginç bilgiler | Aklında olsun

Piranalar insanı kaç dakikada yer? | Hayvanlar Alemi | İlginç bilgiler | Aklında olsun

Gökhan Türkay
Gökhan Türkay Tüm Haberleri
Video için play'e tıklayın

#Piranalar gerçekten bir insanı dakikalar içinde iskelete çevirebilir mi?

Daha önce filmler hariç hiçbir pirana balığıyla karşı karşıya geldin mi? Doğada tehlike dendiğinde akla gelen ilk canlılardan olan piranalar et obur ve ot obur olmak üzere ikiye ayrılırlar. Ot oburların yosunlarla ve tatlı su bitkileriyle beslendiği bilinir fakat ya et oburlar? Sadece kendilerinden küçük balıklarla mı yoksa dakikalar içinde o sivri dişleriyle kendilerine bir ziyafet yaşatacak olan orta yaşlı bir amcayla mı beslenirler?

İnsanların en çok merak ettiği şey piranaların dakikalar içinde bir insanı yok edip edemeyeceği. Peki ya sen ne düşünüyorsun? Böyle bir şey gerçekten mümkün mü?

2007 yılında Amerikalı biyologların yaptığı bir araştırmaya göre piranaların 25 milyon yıl öncesine kadar yaşadığı tahmin edilmektedir. Yaklaşık 9 milyon yıl önce de atalarından uzaklaştığı sonucuna varılmıştır. Bu uzaklaşmadan sonra Atlantik Okyanusu yükselmeye ve Güney Amerika’da akan nehirleri taşırarak genişletmeye başlamıştır. Bu yüksek tuz seviyesinde yaşayamayacak olan piranalar da Amazon gibi daha yüksek kesimli ve tatlı suyun yoğun olduğu yerlere göç etmişlerdir.
Piranaların en belirgin özelliği iri ve sivri dişleridir. Güçlü kaslara bağlı ve makas gibi olan dişler ağızları kapandığında birbirlerine sıkıca kenetlenecek bir pozisyona gelirler. Bu nedenle pirana kendinden çok daha iri olan herhangi bir avı kolaylıkla yiyebilir. Tıpkı domatesi orta yerinden kusursuz bir biçimde kesen keskin bir bıçak gibi!

Özellikle gruplar halinde dolanan piranalar Güney Amerika’nın akarsularında yaşayan orta boyut hayvanlar arasında yer alırlar. Sakinlikleriyle bilinen tetraların evrim akrabası olan piranalar, çok geniş bir alanı kaplayan Amazon ormanlarının akarsularında ve ırmaklarında yaşarlar. “Pacu” olarak adlandırılan ot obur türleri saldırgan değildir.

Toplu halde varlıklarını sürdüren piranalar başka balık ya da avlarla mücadele edecekleri sırada gaz kesesi organlarıyla birbirlerinden farklı frekansta sesler çıkarırlar. Fakat bir pirana dişlerini gıcırdatırsa bu avını asla bırakmayacağı anlamına gelir! Bu sesi duyan av da oradan hızlı bir şekilde uzaklaşmalıdır! Tam olarak Tom Hanks’in harikalar yarattığı Forrest Gump filmindeki gibi: “Koş Forrest, Koş!”

Gümüş ve kırmızı renklerden oluşan piranalar ailelerine oldukça bağlıdırlar. Toplu yaşamı seven piranaların sürülerinin içinde toplamda 50 ya da 60 pirana vardır. Sadece ihtiyacı kadar besin tüketen bu balık türü kan kokusuna dayanamadığı için o sırada sürüde yaralanmış olan bir pirana varsa tüm ailesi onu içgüdüleri sebebiyle yiyebilir. Özellikle üreme zamanlarında oldukça aç olan piranalar, tatlı suya dinlenmek için uğrayan büyük kanatlı kuşları ve suya giren büyükbaş hayvanları yemeye bayılırlar! Sürü halinde dolaştıklarında yedikleri canlının boyutu onlar için asla önemli değildir! Yani, fareler için peynir neyse piranalar için de et odur!

Gelelim piranalar hakkındaki o çok merak edilen soruya: piranalar bir insanı dakikalar içerisinde iskelete çevirebilir mi?
Piranalar doğal ortamlarında önlerine çıkan leş ne olursa olsun onu rahatlıkla tüketebilirler. Yapılan antropolojik bir araştırmaya göre 1553 yılında Francisco Pizarro isimli bir istilacı Amazon bölgesine yapmış olduğu istila sırasında kanolarında öldürülmüş olan Kızılderili halkını suya atarak piranalara yem olmasını sağlar. Suya atıldıktan yaklaşık beş dakika sonra atılan tüm vücutların birer iskelete dönüştüğü görülür. İstila bittikten sonra Kızılderililer, kendi halklarından ölen insanları pirana ile dolu nehirlere demir bir kafesin içerisinde bırakırlar. Beş dakika sonra kafesin içerisindeki insanların sadece iskeletleri kalır. Sonrasında bu iskeletler süslenerek ölüm seromonisi gerçekleşmiş olur. Bu 16. Yüzyıl geleneği ile birlikte meşhur sorunun cevabı da kanıtlanmış demektir: evet, piranalar bir insan vücudunu beş dakika içerisinde iskelete çevirebilir!

Aklında olsun; Doğada her canlı, kendi habitatına ve içgüdüsel kurallarına göre yaşamaktadır. Bu yaşayış da bilinçli olmadığı için doğaya inanılmaz bir düzen sağlamaktadır. Bu düzeni de kötüye kullanabilecek olan tek canlı türü insandır. Kısacası durduk yere gidip de hiçbir canlı ona bulaşmadığın sürece seni parçalamaz. Fakat sen onun düzenini bozacak bir şey yaparsan da o içgüdüsel olarak kendini ve ailesini korumak zorunda kalacaktır!

Yani günün birinde yolun Amazon ormanlarının akarsularına düşerse diye aklında olsun, ölmediğin ve onları rahatsız etmediğin sürece piranalarla barış içinde yaşayabilirsin! Sen yine de elini suya daldırıp onları beslemeye kalkma tabii…

Pupp.. puppp. Pupp pirana gel olum gel…

#aklındaolsun
Konuşma metni
Transkripti takip edin.
Transkripti göster
Hayvanlar Alemi - Aklında Olsun
83 B abone
Videolar
Hakkında

28 Eyl 2023 - 00:26 - Genel

Muhabir  Gökhan Türkay


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günebakış Trabzon Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günebakış Trabzon Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günebakış Trabzon Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günebakış Trabzon Haber değil haberi geçen ajanstır.


Kalorifer Kazanı Ustası Aranıyor

Firmamızın Kazan Dairesi  kısmında  çalışmak üzere; En az ilköğretim  mezunu, (20-45) yaş arası Deneyimli MEB onaylı Kalorifer Ateşçisi (Katı ve...

0 462 841 50 90 MERAL KARADENİZ

Ekmek Ustası Aranıyor

Bu talebe Mevlana Unlu Gıda Mamulleri isimli iş yerinde Ekmek Ustası olarak çalışabilecek, uzun ekmek(baston ekmek) yapabilecek, mesleki deneyimi olan...

0462 341 11 97 ERKREM BAYDAR

Kapalı Depo Görevlisi aranıyor

Firmamızın Depo kısmında çalışmak üzere; En az lise mezunu, (20-40) yaş arası Deneyimli Forklift kullanabilen Askerlik görevini tamamlamış Çarşıbaşı,...

0() 462 84 15 MERAL KARADENİ̇Z

Kalorifer Ateşçisi aranıyor

Firmamızın Kazan Dairesi  kısmında  çalışmak üzere; En az ilköğretim  mezunu, (20-45) yaş arası Deneyimli MEB onaylı Kalorifer Ateşçisi (Katı ve...

MERAL KARADENİZ

ARAKLI KINALIOĞLU TURİZM kadın personel alınacaktır.

ARAKLI KINALIOĞLU TURİZM bünyesinde Trabzon merkezde açılacak yeni şubede istihdam edilecek Arapça veya İngilizce iletişim kurabilen kadın personel al...

05324642130 HÜSEYİN KINALI

Fitnıs Eğitmeni sertifikası olan kadın personel aranmaktadır

Kaşüstünde bulunan HULK FİTNIS isimli işyerinde Fitnıs Eğitmeni olarak çalışacak Fitnıs Eğitmeni sertifikası olan kadın personel aranmaktadır.  İlana...

Bordo Mavi Balık firmasında istihdam edilmek üzere

Çukurçayır Mahallesinde  faaliyet gösteren Bordo Mavi Balık firmasında istihdam edilmek üzere 30 yaş altı , DENEYİMLİ  , Kadın/Erkek  GARSON alınacakt...

OMEGA 61 SU ÜRÜNLERİ firmasında çalışacak Su Ürünleri Mühendisi aranmaktadır.