Dünyanın en zeki 10 hayvanı | Hayvanlar Alemi | İlginç bilgiler | Aklında olsun

Dünyanın en zeki 10 hayvanı | Hayvanlar Alemi | İlginç bilgiler | Aklında olsun

Gökhan Türkay
Gökhan Türkay Tüm Haberleri
Video için play'e tıklayın

İşte size dünyanın en zeki 10 hayvanı!
10 AHTAPOTLAR
Ahtapotlar genellikle 3 kalpli ve 8 kollu olmasıyla bilinseler de bu omurgasız canlı dünyanın en zeki hayvanlarından biridir. Dev Pasifik ahtapotları üzerinde yapılan onlarca deneyde diğer ahtapotları taklit edebildikleri, kavanoz açmayı ve laboratuvar testlerinde labirent çözmeyi öğrenebildikleri fark edildi.
9 DOMUZLAR
Domuzlar, mükemmel bir nesne-konum hafızasına sahiptirler. Yerini bildikleri nesneyi bir dahaki sefer yine aynı yerde arar, eve dönüş yollarını çok uzak mesafelerden hatırlayıp bulabilirler. Hatta domuzların birbirlerini oyuna getirmek konusunda bile becerisi olduğunu biliyor muydunuz? Yapılan bir deneyde, yiyeceğin nerede saklandığını bilen bir domuzun diğer domuzları kandırarak, onları yiyeceklerden uzak tutmaya çalıştığı fark edilmiştir!
8 RAKUNLAR
Bu listede gördüğünüze şaşıracağınız rakunlar, inanılmaz bir problem çözme yeteneğine sahiptirler. İşin ucunda bir yiyecek olduğu sürece mutlaka sonuca ulaşmanın yolunu bulan bu canlılar, araç-gereç kullanımı konusunda da oldukça beceriklilerdir. 1900’lerde yapılan bir deneyde 12 rakuna çözmeleri için bir dizi kilit verildi ve inanmayacaksınız ama 11 rakun kilitlerin hepsini açarak mekanizmayı tamamladı!
7 KÖPEKLER
Konu, köpeklerin zekâsı olduğunda değerlendirme kriterleri değişebiliyor. Bazıları için itaatkâr bir köpek zeki kabul edilirken, bazıları için kendi isteklerine göre hareket edenler zeki olarak kabul edilir. Çoğunlukla insanlar, köpeklerin zekasını, nesneleri tanımasına, komutları ne kadar çabuk öğrendiklerine ve nasıl performans gösterdiklerine göre tanımlarlar. Araştırmacılar, özellikle Border Collie cinsi köpeklerin hafıza becerisinde çok iyi olduklarını kanıtladı. Chaser adında bir köpeğin bilinen tüm köpekler içindeki en geniş kelime haznesi olan 1.022 kelimeyi öğrendiği ve yapılan testle hepsini nesnelerle eşleştirebildiği biliniyor.
6 KARGALAR
Kargaların ve kuzgunların zekâ seviyeleri 7 yaşında bir çocuğunkine eşittir ve karmaşık problemleri çözebilme yetenekleri dahi vardır! Bu da onların, primatlarla neredeyse aynı seviyede olduklarını gösterir. Kuzgunlar, empati kurabilme yetenekleriyle ünlüyken, neden-sonuç ilişkisi kurabilen bir karga da yiyeceğe ulaşmak için su tüpüne kaya parçaları düşürerek suyu yükseltebileceğini, böylece karnını doyurabileceğini çözmüş olması ve bunu başarıyla uygulayabilmesiyle ünlü! Ayrıca, bilim insanları, kargaların farklı insan yüzlerini tanıdığını ve hatırladığını da söylüyor. Seattle’da yaşayan 8 yaşında bir kız çocuğu ve annesi arka bahçelerini ziyaret eden kargaları beslemeye başlıyorlar ve bilin bakalım ne oluyor? Kargalar, bu anne-kızı tanımaya başlıyor ve minnet ifadesi olarak onlara 70 parçadan fazla hediye getiriyorlar!
5 FARELER
Birkaç yıl önce bilim insanları, farelerin de insanlar gibi deneyimlerine göre kararlar alabildiklerini kanıtladı. Ayrıca sıçanların, şaşırtıcı bir şekilde kendilerini tanıdıklarını, gıdıklandıklarını ve tıpkı bizim gibi hayal kurabildiklerini gösterdiler.
4 JAKO/AFRİKA GRİ PAPAĞANLARI
Papağan dünyasının Einstein’ları olarak bilinen Afrika Gri papağanları; insan konuşmalarını taklit etme, sayı sayma ve müzik ritmine uyma yetenekleriyle bilinen en zeki hayvanlardan biridir. Hatta, Alex ismindeki Afrika Gri Papağanı, 100’den fazla kelime öğrenmiş, renkleri ve şekilleri ayırt edebilme becerisi bile kazanmıştır. Bazı araştırmalar, bu papağanların soyut akıl yürütme ve karar verme yeteneğine sahip olduklarını ve ayrıca rutinlerinde gerçekleşen değişiklikleri anında fark edebildiklerini göstermiştir.
3 FİLLER
İngiltere'deki Cambridge Üniversitesi'nde yapılan bir deneyde, iki fil üzerinde yemek kaseleri bulunan masayı çekmek için iş birliği yaptılar. Tek bir filin çekmesinin yeterli olmayacağını fark edip birlikte çalışan filler, sonunda yiyeceğe ulaşabildiler. Ve bilim insanları o sofradan aç kalkmak zorunda kaldı!
2 YUNUSLAR
Şişe burunlu yunuslar, hayvanlar aleminde kendilerine özgü sesler yaratıp bu sesleri birbirlerini tanımak için kullanabilen çok zeki canlılardır. Başka yunusların çıkardığı sesleri bile taklit ederek birbirlerini arayabilir ve iletişim kurabilirler. Birçok yunus hem insanlarla hem de diğer türlerle güçlü sosyal bağlar kurar. Hatta yüzücüleri, köpek balıklarından korudukları bile bilinmektedir.
1 ŞEMPANZELER
Şempanzelerin ve insanların DNA’ları 99% oranında benzerlik taşır ve onlar da insanlar gibi topluluk halinde yaşarlar. Farklı ortamlara uyum sağlayabilen şempanzeler iki ayak üzerinde yürüyebilir, nesneleri yaprak gibi kullanarak alet yapabilir ve sembol dilini öğrenebilirler. Kanzi ismiyle bilinen şempanze, 2010 yılında tüm dünyada, üstün dil becerisi ile tanındı. Lexigrams adı verilen sembollerle iletişim kurmayı öğrenen Kanzi’nin ortalama 450 kelimeyi öğrenildiği fark edildi…
Hayvanlar Alemi - Aklında Olsun
83 B abone
Videolar
Hakkında

# müzik

28 Eyl 2023 - 00:22 - Genel

Mahreç  Gökhan Türkay


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günebakış Trabzon Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günebakış Trabzon Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günebakış Trabzon Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günebakış Trabzon Haber değil haberi geçen ajanstır.