Etleri çamaşır suyuna bastırıp müşteriye yedirdiler!

Bu kadarına da pes! Çamaşır suyunda bekletilen yarım ton kokmuş, bozuk tavuk etlerini müşterilere yedirdiler. Etlerin kokusunun fark edilmemesi için çamaşır suyu ile yıkandığı belirtildi.

Gülçin Birinci
Gülçin Birinci Tüm Haberleri
Etleri çamaşır suyuna bastırıp müşteriye yedirdiler!
Video için play'e tıklayın

Şanlıurfa'nın Haliliye ilçesinde yapılan denetimlerde yaklaşık 500 kilogram bozuk tavuk eti ele geçirildi. İmha edilmek üzere el konulan etlerin çamaşır suyuna batırılarak bekletilmesi bu kadarına da pes dedirtti. Yaşanan bu olayın ardından akıllara yıllar önce (UDOFED) Başkanı Mehmet Mercan’ın yine böyle bir konu hakkındaki söylemiş olduğu iddiası ve dönemin Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin, iddiayı çürütmek için yapmış olduğu videolu testi akıllara geliyor.

Şanlıurfa'da bir lokanta 500 kilogram bozuk tavuk eti ele geçirildi. Etlerin kokusunun fark edilmemesi için çamaşır suyu ile yıkandığı belirlendi.

EKİPLER GÖZLERİNE İNANAMADI

Şanlıurfa'nın Haliliye Belediyesi'ne bağlı zabıta ekipleri denetim kapsamında Bahçelievler Mahallesi'ndeki bir lokantaya gitti. Lokantayı denetleyen ekipler, mutfak kısmında suyun içerisinde bekletilen tavuk etlerini fark etti.

Tavuk etlerinin bozuk olduğunu belirleyen ekipler, içerisindeki sıvının ise çamaşır suyu olduğunu görünce gözlerine inanamadı.

ÇAMAŞIR SUYUNDA BEKLETMİŞLER

Bu kapsamda ekipler, Bahçelievler Mahallesi'nde yaptığı denetimlerde bir lokantada patates cipsleri arasına gizlenmiş ve çamaşır suyuna batırılmış 500 kilogram bozuk tavuk eti ele geçirdi.

CEZAİ İŞLEM UYGULANDI

Lokantada yapılan genel aramada, bu şekilde olan yaklaşık yarım ton bozuk et ele geçirildi. El konulan etler, şehir çöplüğüne götürülerek imha edilirken işletme sahibine cezai işlem uygulandı.

Lokantadaki bozuk etlerin bir süre çamaşır suyunda bekletildikten sonra suyla durulanıp yemek olarak müşterilere servis edildiği öğrenildi.

Zabıta Müdürlüğü ile İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerince el konulan etler, şehir çöplüğüne götürülerek imha edildi.

Haliliye'de Zabıta Müdürlüğü ile İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerinin halk sağlığını korumaya yönelik ilçe genelinde yürüttüğü denetimler sürüyor. 

3 YIL ÖNCE BUNA YİNE YAŞANMIŞTI

İnanması zor olan bu olayın ardından, 2020 yılının başında Uluslararası Döner Federasyonu (UDOFED) Başkanı Mehmet Mercan’ın yine bu konu hakkındaki söylemiş olduğu iddiası ve dönemin Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin, iddiayı çürütmek için yapmış olduğu videolu test akıllara geliyor.

UDOFED BAŞKANI NE DEMİŞTİ?

Uluslararası Döner Federasyonu (UDOFED Başkanı Mehmet Mercan 22 Ocak’ta Türkiye gazetesinden Önder Çelik’e şu açıklamayı yapmıştı:

“Son tüketim tarihi geçen ürünleri merdiven altı işletmelere daha ucuz fiyattan veriyorlar. Ben 12 liraya alıyorsam onlar 6-7 liraya alıyor. Çok bakteri üremişse çamaşır suyuyla bunları yıkayıp döner yapıyorlar.”

UDOFED Başkanı Mehmet Mercan, son kullanma tarihi geçen ürünlerin çamaşır suyu ile yıkanıp döner yapıldığını söylemesinin ardından, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Pakdemirli’yi arayıp “Bu ne?” dediği belirtildi.

“GAZETECİYİ ARADIK”

Pakdemirli, Erdoğan’a “Benim bildiğim kadarıyla dönerde çamaşır suyundan bir şey elde edilmez ama ben yine de bakayım” dediğini aktardı ve şunları söyledi:

"Çayda boya, kaşar peynirinde patates, dönerde çamaşır suyu... Bunların yüzde 90’ı yalan. Kaşar peynirinin içerisine patatesi tutturamazsınız. Tutturacak usta varsa bravo. Geçen gün bir haber çıktı. ‘Dönerde çamaşır suyu’ diye. Cumhurbaşkanımız da beni aradı. ‘Bu ne?’ dedi. ‘Benim bildiğim kadarıyla dönerde çamaşır suyundan bir şey elde edilmez ama ben yine de bakayım’ dedim. Gıda Kontrol Genel Müdürümüz, bu haberi yapan arkadaşı aradı. Adam özür diledi. ‘Sen Türkiye’de bu haberi yaydın. Yaydığına göre bildiğin, neresi varsa söyle, ekiplerimiz hazır. Baskın düzenleyeceğiz’ dedik. ‘Yok hayır’ dedi."

Pakdemirli, “Gıda Kontrol Genel Müdürümüz, bu haberi yapan arkadaşı aradı. Adam özür diledi. ‘Sen Türkiye’de bu haberi yaydın. Yaydığına göre bildiğin, neresi varsa söyle, ekiplerimiz hazır. Baskın düzenleyeceğiz’ dedik. ‘Yok hayır’ dedi. Bir yandan da ben, makamda tavuk etlerini çamaşır suyunun içerisine bastırdım, ne olacak diye deniyorum. Elde edilen bir şey var mı, renk değişimi var mı diye baktık. Söz konusu değil. Bu haberi, yayanlar rulo döner üreticileri. Bunlar hazır döner üretiyorlar. İsteniyor ki Türkiye’de bütün döner büfeleri, hazır döner satın alsınlar, yerinden hazırlama yapmasınlar.” dedi.

Bakan Pakdemirli: Makam odamda tavuk etlerini çamaşır suyuna bastırdım  

“Kaşar peynirinin içerisine patatesi tutturamazsınız. Tutturacak usta varsa bravo” diyen Pakdemirli, bazı yanlış bilgilerin yetkili isimler tarafından söylendiğine dikkati çekerek şu ifadeleri kullanmıştı:

“Bu iş gıda kirliliğine geliyor. Efendim, ‘yumurta yemeyin, kolesterol yapar’... Bu da yasal düzenlemeden geçecek. ‘Hangi bilimsel gerekçelerle bunu söylüyorsunuz?’ diyeceğiz. Açıklayamazsa bunun bir cezai yaptırımı olması lazım. Para cezası. Onu ekrana çıkaran yayıncı kuruluşa da ceza var. Gıda konularında herkes tribüne oynamayı çok seviyor. Bu, insanların söyleceklerini kısıtlamak asla değil ama bir yanlış yönlendirme yapılıyorsa orada bir nokta koymak lazım. Başkalarının sağlığına zarar veriyorsa orada bir durmak lazım.”

Dönemin Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli'nin tavuk etini çamaşır suyuna bastırıp, renginin değişip değişmediği konulu videosunu ve söylemlerinin altına, izleyenlerden oldukça iddialı ve çarpıcı yorumlar yazılmıştı. Yapılan yorumlardan bir kaçını ise şöyle:

“Bu tür işlemler bu şekilde çamaşır suyunu al direk ürün üzerine dök şeklinde değil. Seyrelterek yapılır belli bir oran vardır. Ayrıca bozulmuş tarihi geçmiş tavuk başkadır. Sizin yaptıgınız işlem çürütme ki zaten bir tavugun +4 depoda saklama raf ömrü çok kısa neyse burdan anlatması çok uzun çok inandırcı bir haber ve bilgilendirici haber değil!"

“Siz eti komple bozmuşsunuz,bu çamaşır suyu meselesi hafiften bozulma aşamasına girdikten sonra etki ediyor”

“Siz tavuğu bozmamişsınız Çürütmüşsünüz ve çamaşır suyunda 5 dk değil en az 2 3 saat kalması lazım”

“İsim vermeyeyim bir firma kullanıyordu bu yontemi çocukmu kandırıyorsunuz”

 BEKİR PAKDEMİRLİ KİMDİR?

1973 doğumlu Pakdemirli, Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde lisans eğitimini tamamladıktan sonra, Başkent Üniversitesi’nde işletme yüksek lisansı, Celal Bayar Üniversitesi İktisat Bölümü’nde doktora çalışmalarını yürüttü. Pakdemirli’nin doktorasını tamamladığı Celal Bayar Üniversitesi’nin eski rektörü ise Bekir Pakdemirli’nin ağabeyi Prof. Dr. Mehmet Pakdemirli’ydi. Mehmet Pakdemirli, 10 Ağustos 2016 tarihinden beri FETÖ/PDY soruşturması kapsamında tutuklu bulunuyor.

Geçen seneki orman yangınlarında sıkça eleştirilmişti

Pakdemirli’nin görevde olduğu süreçte, 2020 yılında orman yangınları nedeniyle 20 bin 935 hektarlık ormanlık alan yandı. Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Orman Genel Müdürlüğü, (OGM) 2021 yılı içinde “orman yangını çıkmayacağını” belirtmişti ancak 2021 yılında yangınlarda zarar gören alanların büyüklüğü 2020’dekinin tam 7 katıydı ve orman yangınları nedeniyle 139 bin 503 hektarlık alan küle döndü. Pakdemirli, “Envanterimizde yangın söndürme uçağımız ve helikopterimiz yok” açıklaması nedeniyle eleştirilmişti.

2021 yılı yaz aylarında Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde çıkan yangınlarda etkisiz müdahaleler sonucu çok büyük orman alanları kaybedilmiş, yangını kendi imkânlarıyla söndürmeye çalışan vatandaşlar, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye tepki göstermişti. Bekir Pakdemirli’nin bakanlığı döneminde tarımsal ürün ithalatındaki artış da dikkat çeken başlıklar arasında. 

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin 10 Temmuz 2018’de belirlenen kabinesinde Ahmet Eşref Fakıbaba’nın yerine atanan Pakdemirli, çeşitli şirketlerin kuruluşunda ve yönetiminde bulundu. Türkiye’nin ilk 500 sanayi kuruluşu arasında yer alan bir firmada ve halka açık bir gıda firmasında genel müdürlük görevlerini üstlenen Pakdemirli, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş. ve Albaraka Türk Katılım Bankası Yönetim Kurulu Üyeliği’ni sürdürüyor. Evli ve dört çocuk babası Bekir Pakdemirli’nin görevden alınacağı bir süredir kulislerde konuşuluyordu. 

01 Haz 2023 - 01:54 - Sağlık

Mahreç  Gülçin Birinci


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günebakış Trabzon Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günebakış Trabzon Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günebakış Trabzon Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günebakış Trabzon Haber değil haberi geçen ajanstır.